0530 708 54 54
0530 708 54 54
18 Nisan 2024 Perşembe 12:02:00 - Güncelleme:18 Nisan 2024 Perşembe 12:02:00

MSB: Hadiselerin tırmanması bölgesel savaşa dönüşebilir

Kaynak: TRT Haber

ABONE OL

Milli Savunma Bakanlığı, İran-İsrail gerilimi ile ilgili ilk andan itibaren tüm tedbirlerin alındığını belirterek, itidalli davranarak geniş bölgesel çatışmaların kapılarını aralayacak adımlardan kaçınmanın önemine vurgu yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, İran'ın İsrail'e gerçekleştirdiği saldırı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bakanlık olarak bölgedeki savunma ve güvenlik konularını yakından takip ettiklerini vurgulayan kaynaklar, şunları kaydetti:

"İlk andan itibaren tüm gelişmeler yakından takip edilmiş, muhtemel gelişmelere yönelik alınabilecek tüm tedbirler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir.

Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi; ülkemiz bölgemizde meydana gelen krizlerin önlenmesi ve yatıştırılmasında gerek ilgili ülkeler gerekse uluslararası platformlarda vazgeçilmez ve etkin bir aktördür.

Türkiye, İsrail'in 7 Ekim'de başlattığı saldırılara karşı tutarlı, insani ve adaletli tutumunu devam ettirmektedir. Bölgesel barışa ve istikrara önem veriyoruz ve bunun için gerekli adımları atıyoruz. Hadiselerin tırmanması olayları bölgesel bir savaşa dönüştürebilir. Ayrıca Gazze'de yaşanan katliamın uluslararası kamuoyunun gözenden kaçırılmaması yönünde hassasiyet gösteriyoruz.

İsrail'in uluslararası hukuku hiçe sayan saldırılarına ve saldırılarının bölge ülkelerine de yansımasından endişe ederek uluslararası toplumu göreve çağırdık. Bölgemizin istikrarını bozacak, küresel çatışmalara neden olacak gelişmelerin yaşanmaması için çabalarımızı sürdürmekteyiz. İtidalli davranarak geniş bir bölgesel çatışmanın kapılarını aralayacak adımlardan kaçınmanın ve bölge ülkelerinde sağduyunun hâkim olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz."

ABD UÇAKLARI İLE İNCİRLİK'TE YAPILAN EĞİTİMLER

Bakanlık kaynakları, ABD bombardıman uçaklarının önceki günlerde İncirlik'te gerçekleştirdiği eğitimlere de değindi.

Kaynaklar, "15-17 Nisan tarihlerinde hava sahamızda F-16'larımız eşliğinde ABD'ye ait B-1B uçaklarıyla havada yakıt ikmali ve Müşterek Taarruz Kontrolör Eğitimleri gerçekleştirilmiştir. ABD uçakları 17 Nisan tarihinde ülkemizden ayrıldılar. Bahse konu eğitimler, ikili anlaşmalar ve müttefiklik kapsamında yılda bir kaç kez yapılan eğitimlerdir. Ve icra edilen eğitim de çok daha önceden planlanmış olup, son dönemde bölgemizde meydana gelen gelişmelerle bir ilgisi bulunmamaktadır." ifadelerini kullandı.

KÜRECİK'TEKİ RADAR

Bakanlık kaynakları, Kürecik'teki NATO radarının İran'ın İsrail'i vurduğu sırada İsrail'e bilgi aktarıp aktarmadığı konusunda ise "Kürecik radarı, tamamen ulusal güvenliğimiz gereği kurulmuş olup, NATO müttefiki ülkelerin korunmasını amaçlamaktadır. Bu radar sisteminden elde edilen bilgiler NATO prosedürleri çerçevesinde müttefiklerle paylaşılmakta, NATO müttefiki olmayan ülkelerle paylaşımı söz konusu değildir" dedi.

SON İKİ HAFTADA 75 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Bölgede, Irak ve Suriye'nin kuzeyi dahil son iki haftada 75 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece 1 Ocak 2024'ten bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 748 oldu.

Cumhuriyet tarihinin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarda son iki haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 11'i terör örgütü mensubu olmak üzere 373 şahıs yakalandı, 4 bin 784 şahıs ise hududu geçemeden engellendi.

Böylece 1 Ocak'tan bugüne kadar yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalanan kişi sayısı 2 bin 485'e, hududu geçmeden engellenene kişi sayısı da 46 bin 305'e yükseldi.

Irak'ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 1 PKK'lı terörist daha 04 Nisan'da Habur'daki hudut karakoluna teslim oldu. Ayrıca, son iki hafta içerisinde yapılan operasyonlarda yaklaşık 45 kilogram uyuşturucu madde ile 7 adet tabanca ele geçirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX