0530 708 54 54
0530 708 54 54
23 Mayıs 2023 Salı 07:56:00 - Güncelleme:23 Mayıs 2023 Salı 07:56:00

MİT'ten MOSSAD'a dev operasyon!

Kaynak: Sabah

ABONE OL

MİT, İsrail, Rus ve İran istihbaratına bağlı Türkiye'de faaliyet gösteren casuslara yönelik yeni bir operasyona imza attı. Mossad tarafından Avrupa'da eğitim verilen şebeke lideri Selçuk Küçükkaya ve 12 kişi yakalandı.

MİT, Türkiye'de faaliyet gösteren casuslara yönelik gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarına bir yenisini daha ekledi. MİT, Mossad adına Türkiye'de faaliyet yürüten casuslara operasyon yaptı. Mossad tarafından Avrupa'da eğitim verilen şebeke lideri Selçuk Küçükkaya ve 12 kişi yakalandı.

İsrail İstihbarat Servisi Mossad'ın Türkiye'de oluşturduğu bir casusluk hücresi daha deşifre oldu. MİT'le İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 1.5 sene boyunca koordineli bir şekilde yürüttüğü soruşturma kapsamında, Mossad'ın Türkiye'de hedefine aldığı İran'la ticari ilişkilere sahip 1 şirket ve 23 şahsa yönelik casusluk faaliyeti yürüttüğü tespit edildi.

1.5 sene boyunca adım adım izlenen şebekenin deşifre olmasını, hedefteki kişilerden birine gönderilen tehdit içerikli paket sağladı.

MOSSAD FETÖ'CÜ ÜZERİNDEN ULAŞTI

Edinilen bilgilere göre Mossad, casusluk hücresinin lideri Selçuk Küçükkaya'ya, FETÖ firarisi eski TSK personeli Serkan Özdemir vasıtasıyla ulaştı.

Küçükkaya, yurt dışındaki görüşmelerde, kendilerini Hose-Jorhe Satıa, Thomas Alfonso ve Raul olarak tanıtan Mossad mensuplarının talimatlarını harfiyen yerine getirdi.

YURTDIŞINDA GÖRÜŞTÜ

Küçükkaya ve Mossad arasındaki temaslar, genellikle yurt dışında Avrupa'nın birçok ülkesinde yüz yüze gerçekleştiriyordu.

Küçükkaya, bu buluşmalarda Mossad yöneticileri tarafından bir takım testlerden geçirildi. Mossad, 5'inci görüşmede Küçükkaya'ya casusluk teklifinde bulundu.

CASUSLUK EĞİTİMİ ALDI

Küçükkaya, Mossad'ın hedefinde olan 1 şirket ve 23 şahsı takip edebilmek için ayrı bir şekilde casusluk eğitiminden geçirildi, kendisine gizli haberleşme sistemi öğretildi.

Bu öğretilen sistem üzerinden Mossad'la haberleşen Küçükkaya, talimat üzerine takip ettiği ve ettirdiği şahıslara dair topladığı bilgileri Mossad'a raporladı.

TEHDİT İÇERİKLİ PAKET GÖNDERDİ

Küçükkaya, hedef şahısların aile bireylerinin yurt dışı giriş- çıkış kayıtları, telefon görüşme ve sinyal bilgileri, banka hesap ve mal varlığı gibi bilgileri toplayarak Mossad'a servis etti.

Kendisine verilen hedef şahısları bizzat takip eden, bu kişilerin ev ve iş yerleri çevresinde olası bir eylem için keşif yaptığı saptanan Küçükkaya'nın hedefindeki bir şahsa tehdit içerikli paket bile gönderdiği tespit edildi.

HÜCRE LİDERİ VE YARDIMCISI TUTUKLANDI 11 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Küçükkaya'nın hedefteki kişileri takip ettirebilmek için kendisi de dahil 15 kişilik bir ekip kurduğu saptandı. Küçükkaya ve yardımcısı Musa Kuş'un 2 ay önce tutuklandığı öğrenilirken, savcılık talimatıyla İstanbul'da düzenlenen operasyonla 13 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul Emniyeti'nin dün düzenlediği operasyonla 11 şüpheli kıskıvrak yakalandı. 2 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

Etiketler : MİT Küçükkaya Mossad fetö
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX