0530 708 54 54
0530 708 54 54
08 Aralık 2023 Cuma 02:27:00 - Güncelleme:08 Aralık 2023 Cuma 02:27:00

Katil İsrail'in basın katliamlarına tepkiler çığ gibi yükseliyor

Kaynak: AA

ABONE OL

İsrail güçleri işgal altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyinde Filistinli bir gazeteciyi alıkoydu, diğer bir gazeteciden de haber alınamıyor. Öte yandan Fransa Radyosu gazetecisi Frederic Metezeau, İşgalci İsrail'in basına yönelik katliamlarını kınayarak, "İlk defa böyle bir şey oluyor; gazetecileri öldüren bir devlet İsrail" açıklamasında bulundu.

Filistinli Gazeteciler Sendikası Başkan Yardımcısı Ömer Nizal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nin kuzeyinde El-Arabi El-Cedid Gazetesi Müdürü Ziya el-Kehlut'u alıkoyduğunu söyledi.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya kentine düzenlediği baskının ardından yerel Kudüs Net Haber Ajansının Genel Yayın Yönetmeni Hani İsa ile de irtibatın kesildiğini kaydeden Nizal, İsa'dan hala haber alınamadığını ifade etti.

Nizal, İsrail güçlerinin daha önce de Selahaddin Caddesinde 2 gazeteciyi alıkoyduğunu ve onlardan da hala haber alınamadığını aktardı.

Sendikadan dün yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başlangıcından itibaren 75 gazetecinin öldüğü, 80'ininin yaralandığı belirtilmişti.

İSRAİL'İN GAZZE'Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı

İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 416'sı asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, Gazze Şeridi'ne düzenlenen kara saldırılarında 89, Lübnan sınırında ise 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze'deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 7 bin 112'si çocuk, 4 bin 885'i kadın olmak üzere 17 bin 177'ye yükseldi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 265 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusunun 8 Ekim'den bu yana Lübnan'ın güneyine yönelik saldırılarında 22 sivil hayatını kaybederken, Hizbullah ile sınırda girdiği çatışmalarda ise 93 Hizbullah mensubu öldü.

İSRAİL GAZETECİLERİ SUSTURMAK İSTİYOR

Filistinli Gazeteciler Sendikası Başkanı Nasır Ebu Bekir, 7 Ekim'den bu yana 70'ten fazla basın mensubunun hayatını kaybettiği Gazze'de, İsrail'in, gazetecileri susturmak istediğini belirtti.

Fransa'nın başkenti Paris'te basın sendikalarının çağrısıyla Gazze'de İsrail'in saldırılarında öldürülen Filistinli gazetecilere ilişkin toplantı düzenlendi.

Toplantıya, Ebu Bekir, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) Başkanı Dominique Pradalie, Fransa Radyosu gazetecisi Frederic Metezeau, Humanite gazetesinde çalışan gazeteci Rosa Moussaoui ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Pradalie, burada yaptığı konuşmada, Filistinli Gazeteciler Sendikasının, IFJ'ye üye en eski gazeteci cemiyetlerinden olduğunu belirterek Gazze'deki gazetecilerin dünyaya sahada olup biteni aktarmak için hayatları pahasına insanüstü çalışma yürüttüğünü kaydetti.

GAZETECİLERİ ÖLDÜREN TEK DEVLET İSRAİL

Filistinli gazetecilerin aktardığı haberlere tek bir yalanlama gelmediğine dikkati çeken Pradalie, "bölgedeki gazetecilerin yaşananları dünyaya anlatmasını engellemek için katledildiğini" ifade etti.

Pradalie, "İlk defa böyle bir şey oluyor; gazetecileri öldüren bir devlet (İsrail)." dedi.

Ebu Bekir, Filistinli Gazeteciler Sendikasının 99 yılık bir geçmişe sahip olduğunu belirtti.

Artık Filistinli gazetecilerin evlerinde öldürüldüğünü vurgulayan Ebu Bekir, "Gazze'de bugün birisine 'Ailenden birini kaybettin mi?' diye soramazsın, 'Ailenden kaç kişi kaybettin?' diye sorarsın." ifadesini kullandı.

Ebu Bekir, Gazze Şeridi'ndeki gazetecilerin çok kötü koşullarda çalıştığını ve İsrail ordusunun, basın mensubu meslektaşlarının aile üyelerini hedef alarak öldürdüğünü savundu.

Buna rağmen Filistinli gazetecilerin haber aktarmaya devam ettiğinin altını çizen Ebu Bekir, daha önce başka bir yerde, haber aktardığı için ailesi hedef alınan gazeteci olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

"HAKİKAT DAİMA DAHA GÜÇLÜDÜR"

Ebu Bekir, bölgedeki gazetecilerin hastaneler bünyesinde çalıştığını söyleyerek 7 Ekim'den bu yana bölgede 1200 olan gazeteci sayısının 20'ye gerilediğine dikkati çekti.

İnsanların bilgi edinme hakkını savunduklarını dile getiren Ebu Bekir, bölgede çalışan Filistinli gazetecilerin tek bir fotoğraf veya görüntüyle oynamadığını, mesleklerini gazetecilik etiğine uyarak layıkıyla yaptıklarını vurguladı.

Ebu Bekir, bunun aksine, İsrail'in yalan bilgiler yaydığını savunarak, "Hakikat daima daha güçlüdür." dedi.

Bölgede yaşananlarla ilgili sadece gerçekleri aktaracaklarına yemin eden Ebu Bekir, Gazze'de olup bitenin insanlığa karşı suç teşkil ettiğinin altını çizdi.

Gazeteci Moussaoui, Filistinli gazetecilerin İsrail tarafından hedef aldığına işaret etti.

Moussaoui, kısa sürede bu kadar gazetecinin öldürülmesi karşısında söyleyecek söz bulamadığını belirterek insancıl hukukun gazetecilerin ve basın mensuplarının da korunmasını kapsadığını hatırlattı.

Filistinli gazetecilerin Gazze'de enkazların arasında çok zor şartlarda çalıştığına dikkati çeken Moussaoui, İsrail'in, Batı Şeria'daki gazetecilere baskı uyguladığını anlattı.

"HERKES GAZZE'YE GİREMEZ"

Gazeteci Metezeau, Gazze'ye girmenin zorluğuna dikkat çekerek "Herkes Gazze'ye giremez. Sadece gazeteciler, insani yardım çalışanları ve diplomatlar." dedi.

Metezeau, İsrail ordusu yetkililerinin çok konuşmasına rağmen her zaman doğruyu söylemediğini belirterek "İsrail ordusu daha önce bizi (yabancı gazetecileri) Hamas'ı kandırmak için kullandı." ifadesini kullandı.

Toplantı öncesi yapılan basın toplantısında Ebu Bekir, "Gazze'de yaşananlar sivillere ve gazetecilere yönelik bir etnik temizliktir." dedi.

Ebu Bekir, İsrail'in Filistinli sivillere ve gazetecilere yönelik suçları nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanması gerektiğini dile getirerek Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'den bu yana yaklaşık 75 gazetecinin hayatını kaybettiğini, 140'tan fazlasının ise yaralı olduğunu söyledi.

Çok sayıda Filistinli gazetecinin uzuvlarını kaybettiğine işaret eden Ebu Bekir, "İsrail, gazetecileri öldürmeyi durdurmalı." dedi.

Ebu Bekir, İsrail devletinin bilgi aktarımını engellemek için gazetecileri hedef aldığını savunarak "İşgalci İsrail, gazetecilerin suçlarını aktarmasını istemiyor. İşgalci İsrail, gazetecileri susturmak istiyor. " diye konuştu.

Pradalie, Gazze ve Bati Şeria'daki gazetecilerin cesaretine hayran kaldıklarını belirterek buradaki muhabirlerin meslek etiğine uyarak kaliteli haber ürettiğine vurgu yaptı.

Etiketler : israil gazeteci katliam
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX