0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
21 Mayıs 2020 Perşembe 09:19:00 - Güncelleme:21 Mayıs 2020 Perşembe 09:20:00

İzmir'deki çirkin 'Çav Bella' provokasyonuna tepkiler çığ gibi büyüyor!

İzmir'de akşam saat 17.00 sıralarında akılalmaz bir olay yaşandı. Bazı camilerin hoparlörlerinden kimliği belirsiz kişilerce 'Çav Bella' çalındı. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken çirkin provokasyona tepkiler çığ gibi büyüdü. İletişim Başkanı Fahrettin Altun provokatif saldırıya İstiklal Marşı'nın 'Bu ezanlar -ki şehâdetleri dinin temeli' dizesinin bulunduğu dörtlükle tepki gösterdi.

İzmir’de akşam saat 17.00 sıralarında akılalmaz bir olay yaşandı. Kimliği belirsiz kişilerce merkezi sistemle ezan okunan Konak, Karşıyaka, Çiğli ve Buca ilçelerindeki bazı camilerin frekansına korsan bir şekilde müdahil olunarak cami hoparlörlerinden İtalyan partizan marşı olarak bilinen ‘Çav Bella’ çalındı.

FAHRETTİN ALTUN'DAN ANLAMLI PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla çirkin provokasyona anlamlı bir tepki gösterdi.

Altun paylaşımında İstiklal Marşı'ndan "Ruhumun senden, İlâhî, şudur ancak emeli: Değmesin ma’bedimin göğsüne nâ-mahrem eli! Bu ezanlar -ki şehâdetleri dinin temeli- Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli..." dizelerine yer verdi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İzmir Müftülüğünce yapılan açıklamada, yaşanılan olay doğrulanırken şu ifadelere yer verildi: "Bugün saat 17.00 sularında ilimizin çeşitli bölgelerindeki bazı camilerimizin hoparlörlerinden kimliği belirsiz kişilerce merkezi sistemimizin frekansına korsan şekilde müdahil olmak suretiyle bir sabotaj gerçekleştirilmiştir. Konu ile ilgili gerekli suç duyurusunda bulunulmuş ve gerekli inceleme başlatılmıştır.”

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI AÇIKLAMA YAPTI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca; bazı camilerin hoparlörlerinden kimliği belirsiz kişilerce ‘Çav Bella’nın çalınması üzerine, söz konusu eylemi gerçekleştiren kişi ya da kişiler ile söz konusu haber videolarını övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında, "dini değerleri alenen aşağılamak” suçundan resen soruşturma başlatıldı.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK: CAMİLERİMİZE YAPILAN SALDIRILARI LANETLİYORUZ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İzmir'de bazı camilere yapılan saldırıları lanetlediklerini bildirdi.

Çelik, Twitter hesabından, İzmir Müftülüğünün ses sistemini sabote ederek, bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapılmasına ilişkin paylaşımda bulundu.

Ömer Çelik, paylaşımında, "İzmir'de bazı camilerimize yapılan saldırıları lanetliyoruz. Merkezi ses sistemine sızarak, bu çirkinliği yapanları şiddetle kınıyoruz. Bu çirkinliği kim yaptıysa muhakkak bulunur. Camiyle sorunu olanın milletin ta kendisiyle sorunu olduğunu biliyoruz." ifadelerini kullandı.

"İZMİRLİLER GEREKEN TEPKİYİ VERECEK"

İzmir'de, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce camilerin merkezi sistemine girilerek müzik yayını yapılması üzerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Dağ, "Mübarek Ramazan ayının son günlerinde İzmir'de bazı camilerimize yapılan saldırılar aslında bir zihniyetin tezahürüdür. Bu ülkede ezan sesinden, sela sesinden rahatsızlık duyan güruha milletimiz ve özellikle İzmirli hemşerilerimiz hak ettikleri tepkiyi verecektir" dedi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM: EZAN, BAĞIMSIZLIĞIMIZIN, İSTİKLALİMİZİN AYRILMAZ SİMGESİDİR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ezanın, bağımsızlığın ve istiklalin ayrılmaz simgesi olduğunu belirterek, "Ezana düşman olan zihniyet, bu millete düşmandır, bu ülkeye düşmandır". ifadesini kullandı.

Kurum, Twitter hesabından, İzmir Müftülüğünün ses sistemini sabote ederek, bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapılmasına ilişkin paylaşımda bulundu.

Bakan Kurum paylaşımında, "Ezan, bağımsızlığımızın, istiklalimizin ayrılmaz simgesidir. Ezana düşman olan zihniyet, bu millete düşmandır, bu ülkeye düşmandır, bu milletin bin yıllık inancına düşmandır. Asla başaramayacaksınız!" değerlendirmesini yaptı.

Etiketler : İZMİR çav bella ezan cami
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes