0530 708 54 54
0530 708 54 54
14 Haziran 2023 Çarşamba 12:07:00 - Güncelleme:14 Haziran 2023 Çarşamba 12:07:00

İsrafı önlemeyi simgeleyen "turuncu bayrak" 47 otelde dalgalanıyor

Kaynak: AA

ABONE OL

Türkiye'de gıda israfını önleyen, geri dönüşüm odaklı, çevre ve doğa dostu işletmelere verilen turuncu bayrağa sahip otel sayısının yıl sonuna kadar 250'ye yükseleceği öngörülüyor.

Turuncu bayrak uygulaması, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye Aşçılar Federasyonu, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği ve Turist Rehberleri Birliğinin de aralarında bulunduğu birçok kurum kuruluş tarafından destekleniyor.

Turuncu bayrak uygulamasının koordinatörü ve Gıda İsrafını Önleme ve Bilinçlendirme Programı Direktörü Ali Akgün, turuncu bayrağın gıda israfının önlenmesi ve gıdanın korunması amacıyla yapılan çalışmalara doğrudan katkı sağlayan, toplumda farkındalık oluşturan ve gıda israfı sorununa kökten çözümler üreten kapsamlı bir sistem olduğunu söyledi.

Türkiye'ye özgü olan ve sıfır atık çalışmalarına destek amacıyla temelleri 2017'de atılan turuncu bayrağın 2019'da bazı otellerde uygulanmaya başlandığını dile getiren Akgün, gıdanın üretiminden işlenmesine, depolanmasından satışı ve tüketimine kadar gıdayla ilgili her türlü hizmeti içerdiğini belirtti.

Özellikle küresel salgın döneminde israfın önlenmesinin öneminin daha iyi kavrandığını vurgulayan Akgün, "Turuncu bayrak, bugün Türkiye'nin dört bir tarafında dalgalanıyor. Sakarya'dan Rize'ye, Bursa'dan Antalya'ya, Muğla'dan Kapadokya'ya 47 otelimizde uygulanıyor. Bu yılın sonunda 250 oteli, bir yıl sonra da 1000 oteli aşacağımızı öngörüyoruz." dedi.

EĞİTİM VERİLİYOR, DENETLENİYOR, PERFORMANS RAPORLANIYOR

Bayrağı almak isteyen tesislerin kendilerine başvuruda bulunduğunu ifade eden Akgün, önce sistemi otel yöneticilerine anlattıklarını ve kabul etmeleri halinde temsilcilikler, farkındalık etkinlikleri, personel eğitimleri gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Sektörü yormayan bir sistem oluşturduklarını belirten Akgün, "Sistem menü tasarlamasından yemeğin en israfsız şekilde, sıfır atıkla hazırlanmasını, sunulmasını içeriyor. Misafirlerde israfa yönelik duyarlılık oluşturacak etkinlikler hazırlanıyor. Mesela çocuklar için hikaye kitapları yazıldı, danslar tasarlandı. Çocuk kulübü temsilcilerimiz var." diye konuştu.

Akgün, periyodik denetimler gerçekleştirdiklerini ve buna göre puanlama yaparak işletmeyi belgelendirdiklerini kaydetti.

Bayrağı alan tesisin çalışmalarını takip ettiklerini, performans göstergelerini raporladıklarını aktaran Akgün, bayrağı alan tesislerin prosedürleri sürekli yerine getirdiğini belirtti.

Herhangi bir aksaklık oluştuğunda devreye girdiklerini ifade eden Akgün, yapıcı adımlarla aksaklıkları gidermeye çalıştıklarını ve sistemin sürdürülebilir olmasını sağladıklarını dile getirdi.

"OTELLERE EKSTRA DEĞER KATIYOR"

Turuncu bayrağın tamamen yerli bir sistem olduğuna dikkati çeken Akgün, "Türkiye'de geliştirilmiş bir sistem. Motive edici ve heyecan verici bir çalışma. Hızlı bir şekilde yayılacağına inanıyoruz. Uluslararası modelde çalışmalarımız var. 2024'te de uluslararası alana açılmayı planlıyoruz. Dünyada zincir oteller var, 5 bin oteli olan gruplar var, onlarla mektuplaşıyoruz." bilgisini verdi.

Akgün, turuncu bayrağın gıdaya saygılı, geri dönüşüm odaklı, çevre ve doğa dostu, hayvansever, işletme giderlerini azaltan, ülke ekonomisine katkı sağlayan otellere ekstra değer kattığını vurgulayarak, konaklama sektörünün de bu sistemi benimsediğini kaydetti.

Etiketler : otel israf turuncu bayrak
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX