0530 708 54 54
0530 708 54 54
15 Eylül 2022 Perşembe 14:05:00 - Güncelleme:15 Eylül 2022 Perşembe 14:05:00

İçişleri Bakanlığı'ndan zincir operasyonu: Yaklaşık 400 milyonluk vergi kaybının önüne geçildi

Kaynak: AA

ABONE OL

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM), ürettikleri sahte alkolü kargo yoluyla piyasa süren suç gruplarına yönelik sabah saatlerinde eş zamanlı “Zincir” operasyonu başlattı. 7 il başta olmak üzere ülke genelinde 641 adreste gerçekleşen operasyonda, 178 şüpheli hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

Sahte alkol üretip piyasaya sürenlere operasyonda 7 ilde 178 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM), ürettikleri sahte alkolü kargo yoluyla piyasa süren suç gruplarına yönelik sabah saatlerinde eş zamanlı "Zincir" operasyonu başlattı. 7 il başta olmak üzere ülke genelinde 641 adreste gerçekleşen operasyonda, 178 şüpheli hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı insan sağlığını tehdit eden, devletin vergi kaybı yaşamasına neden olan kaçak/ sahte içkiye yönelik operasyonlarına devam ediyor.

KOM birimlerince 2022 yılı ilk 8 ayında gerçekleştirilen 1.113 operasyonda 778.166 litre ile 275.923 şişe kaçak/sahte alkollü içki ele geçirilirken, 113 adet yasa dışı alkollü içki imalathanesi deşifre edildi. Bununla birlikte yapılan başarılı operasyonlarla yaklaşık 400 Milyon TL vergi kaybının da önüne geçildi.

KOM birimlerince, yasa dışı alkollü içki ve alkol üretim sürecinde suç gruplarının; Temin etmiş oldukları hammaddeleri damıtma kazanları ile damıtarak elde ettikleri alkolleri aroma verici kimyasal maddeler ile karıştırarak sahte alkollü içki ürettikleri, bazı suç gruplarının ise üretmiş oldukları etil alkolü yüzey temizleyici/dezenfektan adıyla ya da üzerinde hiçbir ibare bulunmayan ambalajlarla kargo yolu ile alıcılara ulaştırıldığı, ayrıca sahte alkollü içki üretiminin yanı sıra suç gruplarının kaçak alkollü içkileri yurt dışından sokarak ülke içerisinde satışını gerçekleştirdiklerinin belirlenmesi üzerine harekete geçildi.

VE ULAŞIM ZİNCİRİ DEŞİFRE EDİLDİ

Kaçak/sahte alkol ile alkollü içkinin üretiminden tüketiciye ulaşımına kadar oluşan zincirin deşifre edilmesi amacıyla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı birimlerince uzun süreli takip gerçekleştirildi. Bu takip sonucu 7 ilde faaliyet gösteren 9 suç grubu deşifre edilerek yasa dışı üretim, tedarik ve dağıtım zinciri ortaya çıkartıldı. Ölümlere sebebiyet veren kaçak/sahte alkollü içki alanında faaliyet gösteren suç gruplarının deşifre edilmesi ve tedarik zincirinin çökertilmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı koordinesinde "ZİNCİR" kod isimli operasyon başlatıldı.

Operasyon kapsamında alkollü içkiyi; kaçak ülkeye sokan, sahte üreten ve bunları kargo yolu ile gönderen suç gruplarının deşifre edilmesi amacıyla suç gruplarının faaliyet gösterdiği 7 il başta olmak üzere ülke genelinde 641 adreste arama yapıldı. 178 şüpheli gözaltına alınması işlemine ise devam ediliyor.

'ZİNCİR' OPERASYONUNDA İSTANBUL'DA 10,5 TON ETİL ALKOL ELE GEÇİRİLDİ

Türkiye genelinde eş zamanlı yürütülen 'Zincir' operasyonunda Tuzla'da bir depo ve nakliye kamyonunda 10,5 ton etil alkol ele geçirildi. Baskında 3 kişi gözaltına alındı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM), ürettikleri sahte içkileri kargo yoluyla piyasa süren şüphelilere yönelik 7 ilde eş zamanlı 'Zincir' adı verilen bir operasyon başlattı. İstanbul'da Büyükçekmece, Başakşehir, Sultanbeyli, Maltepe, Tuzla'da belirlenen adreslere baskın yapıldı. Tuzla Orhanlı Mahallesi'nde bir depo ve nakliye kamyonunda 10,5 ton sahte içki imalatında kullanılan etil alkol ele geçirildi. Baskında 3 kişi gözaltına alındı.

Maltepe Küçükyalı Mahallesi'nde bir tekel bayisine baskın düzenleyen ekipler, elektronik sistemle açılan gizli bir bölme içinde 750 şişe sahte içki ve 2 bin paket kaçak sigara ele geçirdi. Tekel bayisine gelen müşterilerin 'Ucuz olan' parolasıyla alkol ve sigaraları temin ettikleri öğrenildi. Baskında 2 kişi gözaltına alındı.

Etiketler : Sahte alkol İSTANBUL OPERASYON
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX