0530 708 54 54
0530 708 54 54
09 Mayıs 2022 Pazartesi 08:00:00 - Güncelleme:09 Mayıs 2022 Pazartesi 10:02:00

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: Hedef seçim, hedef turizm, hedef güvenli bölgeler

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, 24 TV Arafta Sorular programında Esra Elönü'nün gündeme ilişkin sorularını cevapladı. 'Ayasofya'da çekilen görüntülerdekiler göçmen miydi? Ülkemizde maalesef her gördüğü esmer tenliyi göçmen zanneden bir anlayış var. Türkiye geçen yıl Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan 4 milyon 512 bin turist geldi. Siz hiç bunların 'turist ya da göçmen olarak' ayırt edildiğini gördünüz mü? Bu coğrafyadan gelen herkese 'göçmen' muamelesi yapmaya eğilimli bir anlayışın hakim olması için çalışıldığını görüyoruz. Hedef seçimler, hedef turizm, hedef güvenli bölge...' dedi.

Ayasofya'da çekilen ve çarpıtılan görüntülerden örnek veren Çataklı, " Ülkemizde maalesef her gördüğü esmer tenliyi mülteci zanneden bir anlayışın oluşması için çalışanlar var. Türkiye geçen yıl Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan 4 milyon 512 bin turist geldi. Siz hiç bunların 'turist ya da göçmen olarak' ayırt edildiğini gördünüz mü? Bu coğrafyadan gelen herkese 'göçmen' muamelesi yapmaya eğilimli bir anlayışın hakim olması için çalışıldığını görüyoruz. İslam coğrafyasından Türkiye'ye gelen turistlere yönelik böyle bir algı oluşturulmak isteniyor. Peki neden ayrım yapılmıyor? İçeride bir huzursuzluk çıkararak, bütün sorunların sebebi olarak göçmenleri göstererek, onları şeytanlaştırarak seçimleri etkilemeye dönük bir hazırlık yapılıyor. Ayrıca, Türkiye'nin turizm sektörünü olumsuz etkilemeye çalışıyorlar." dedi.

Bakan Yardımcısı Çataklı'nın açıklamalarından satır başları:

Eskiden yalan söylemek yüz kızartıcı bir durumdu. Ama maalesef geldiğimiz aşamada yalan işi sistematik bir hale geldi. Göçmenler üzerinden maalesef çok büyük bir dezenformasyonla karşı karşıya kaldık.

"Sessiz İstila" etiketiyle paylaşım yapanların yüzde 31'i FETÖ yanlısı hesaplar.

"Sessiz İstila'' etiketiyle yapılan tüm paylaşımları arkadaşlarımız inceledi. Bu paylaşımların yüzde 42'si bot hesaplar tarafından yapıldı. Bu bot hesapları incelediğimizde de yüzde 31'nin FETÖ yanlısı hesaplar olduğunu gördük. Burada neler yapılmak istedndiğini açıkca görebiliyoruz. Buradaki "istila" vurgusu neden? Biz millet olarak egemenlik konusunda hassasızdır. Bir çakıl taşını bile vermeyiz. İnsanları nasıl provoke edersiniz? Hassas noktalarından vurarak insanları provoke ediyorlar. Bunların hiçbiri tesadüfen seçilen şeyler değil.

Ülkemizde 5 milyon 500 bin 690 yabancı var. Kayıtlarımızda, geçici koruma altında olan 3 milyon 762 bin 686 Suriyeli var.

192 ülkeden 1 milyon 417 bin ikametli var. Bunlar düzenli göçmen. Bunların içerisinde öğrenciler var, iş insanları var.

Ülkemizde maalesef her gördüğü esmer tenliyi mülteci zanneden bir anlayış da var.

Kritik başlıklardan bir tanesi de Suriye'de oluşturmaya çalıştığımız güvenli bölge. Bizim orada yanlış adımlar atmamızı isteyen, bizi ona zorlayan bir anlayış var.

Biz bayramda 'gidiş gelişi' kapattık. Gidişi kapatmadık. Şu anda isteyen herkes gönüllü olarak 'ben dönüyorum' dediği zaman zaten dönüyor.

Bu tür durumlarda 'açık kapı politikasını' uygulamış tek ülke 'Suriyeliler üzerinden baksak bile' Türkiye değil.

Bazıları göç politikamızın olmadığını söylüyor. Biz sınırımızın ötesinde, Suriye'de 6 milyon insanı tuttuk. 2 milyon insanı İran'da tuttuk.

Bakanımız Süleyman Soylu, zamanının çok önemli bir kısmını sınır hatlarında geçiriyor. Suriye'de, İdlip'te, Çobanbey'de, Cerablus'ta geçiriyor. Ama birileri bu emeği görmüyor.

2021 yılı itibarıyla Suriye uyrukluların suç oranı kendi içlerinde yüzde 1,3. Kendi vatandaşlarımızda bu oran 2,1.

Devletten maaş almıyorlar, üniversiteye sınavsız girmiyorlar. Her üniversiteye giren Suriyeliye burs verilmiyor.

Devletten maaş almıyorlar, üniversiteye sınavsız girmiyorlar. Her üniversiteye giren Suriyeliye burs verilmiyor. Bütün vergi mevzuatına Suriyelilerde tabii. Seçimlerde Suriyeliler oy kullanamayacak. Sadece T.C. vatandaşı oy kullanabilecek.Suriyelelerin memur olarak çalışması mümkün değil. Öğretmen olarak atanmadılar ama bu konuda UNICEF'in desteklediği bir program var, destek personeli alınıypr birnevi tercüman gibi. Suriyeli öğrencilerin okula uyumunu destekleyen bir program tamamen. Bu projenin 2.500 çalışanı var toplamda.

1700'lerde olan geri gönderme kapasitemizi 20 binlere çıkarttık. Bu ay 20 bin kapasiteli geri gönderme merkezimiz oluyor.

Orta Doğu'dan ve Kuzey Afrika'dan gelen turistlere de aynı muamelenin yapılmak istendiği çok açık. Gözünün rengine, saçının rengine, teninin rengine göre farklı tutum alanlar olduğunu görüyoruz.

Türkiye'nin baştan beri temel politikası, gönüllü, onurlu ve güvenli olarak (Suriyelilerin) evlerine, yurtlarına dönmelerini temin etmek.

Çok tartışıldığı için biz kamuoyunu ölçüyoruz zaman zaman. Özellikle dönme iradesi bakımından araştırmalar yapıyoruz. Güvenli bir ortamın oluşması halinde %70'in üzerinde bir kesimin geri dönme iradesinin olduğunu görüyoruz. Türk vatandaşlarının bakışına gelince bazı manipüle durumlar oluyor, yaşanılan ekonomik durumlar nedeni ile sosyal medyada bir kesimin yoğun olarak gitmelerine yönelik değerlendirmesinin de olduğu muhakkak. Türkiye'nin baştan beri temel politikası, gönüllü, onurlu ve güvenli olarak (Suriyelilerin) evlerine, yurtlarına dönmelerini temin etmek. Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı bölgesinde 1 milyon kişinin yerleştirilmesine yönelik projenin son geldiği nokta açıklandı. Biz insanlarımızın beklentilerini dikkate alıyoruz.

Hedef seçim, hedef turizm, hedef güvenli bölgeler

Ayasofya'da çekilen ve çarpıtılan görüntülerden örnek veren Çataklı, " Ülkemizde maalesef her gördüğü esmer tenliyi mülteci zanneden bir anlayışın oluşması için çalışanlar var. Türkiye geçen yıl Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan 4 milyon 512 bin turist geldi. Siz hiç bunların 'turist ya da göçmen olarak' ayırt edildiğini gördünüz mü? Bu coğrafyadan gelen herkese 'göçmen' muamelesi yapmaya eğilimli bir anlayışın hakim olması için çalışıldığını görüyoruz. İslam coğrafyasından Türkiye'ye gelen turistlere yönelik böyle bir algı oluşturulmak isteniyor. Peki neden ayrım yapılmıyor? İçeride bir huzursuzluk çıkararak, bütün sorunların sebebi olarak göçmenleri göstererek, onları şeytanlaştırarak seçimleri etkilemeye dönük bir hazırlık yapılıyor. Bunun nedenlerinden biri 2023'teki seçimler. Seçimleri etkilemeye çalışıyorlar. Ayrıca, Türkiye'nin turizm sektörünü olumsuz etkilemeye çalışıyorlar. Sadece bu coğrafyadan gelenler için değil, iş öyle bir yere gider ki, birileri çıkıp "Edirne'de Bulgar istemiyorum" diğeri "Van'da İranlı istemiyorum" derse, "Rusların Antalya'da, İngilizlerin İzmir'de ne işi var" derse bu iş

Etiketler : Sözcüsü İsmail Çataklı 4 TV Arafta Sorular Esra Elönü
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX