Murat Kurum 24 TV Seçim Özel'de: "Topu da birden gelse biz bu seçimi alacağız"

Yayın Tarihi: 20 Şubat 2024 Salı 21:04:00

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2024 Salı 21:04:00

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Murat Kurum, 24 TV ve 24 RADYO ortak canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, CHP ile DEM Parti arasında yapılan İstanbul ittifakına ilişkin "Nereden talimat aldıklarını çok iyi biliyoruz. Kent uzlaşısı içerisinde olup da farklı farklı ittifaklar içerisinde yine süreci yürütmeye çalıştıklarında tüm milletimiz görüyor. İstanbullularda görüyor. Ama onlar hangi ittifak içerisinde olursa olsun bizim için hiç mi hiç önemli değil. Topu da gelse biz bu seçimi alacağız." dedi. Kurum göreve ilk geldiğinde yapacağı raylı sistem projesini nereye yapacağını açıkladı.

Cumhur İttifakı İBB Başkan Adayı Murat Kurum, 24 TV ve 24 RADYO ortak canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu.

24 Seçim Özel'de Helin Aslan moderatörlüğünde, Star Gazetesi Yazarı Fadime Özkan, Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve 24 TV Genel Yayın Yönetmeni Ömer Özkök soruyor, Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum 24 TV ve 24 RADYO ortak yayınında cevapladı.

Murat Kurum'un açıklamalarından satır başları:

Yani biz hep İstanbul'un sorunlarına, meselelerine çözüm bulmak için çalışacağız. Proje yapacağız. Halkımızın içinde bundan önce olduğu bu gibi yine bundan sonra da halkla beraber olacağız. İstanbullularla beraber olacağız dedik. Ki İstanbullumuzun da bu manada beklentisi sahada bu yani İstanbullunun trafik sorunu İstanbullunun deprem sorunun ortadan kaldırılması noktasında beklentileri var. Çevreye ilişkin beklentileri var. Sokak hayvanları ile ilgili beklentileri var. Taksi sorunuyla ilgili beklentileri var ve biz hep şunu söyledik, ilk günden itibaren ki 40 küsur gündür de sahadayız. Kim kimle ittifak yapar, buna bakmayacağız biz. Kimler hangi ittifak içerisinde olursa olsun biz İstanbul'da 31 Mart gecesi İstanbul'un bu durağanlığına son vereceğiz.

Nereden talimat aldıklarını; milletimiz de çok iyi biliyor, biz de biliyoruz. Burada Kandil'in talimatlarıyla hareket ediyorlar. Bir bakıyorsunuz bir aday çıkıyor; ondan sonra gelen bir talimatla adayı hemen değiştiriyorlar. Ama onların hangi ittifakta olduğu bizi ilgilendirmiyor. Biz işimize bakacağız. Kent Uzlaşısı'nı daha önceki seçimlerde de farklı isimlerle, 'Şehir Uzlaşısı' adı altında yaptılar biliyorsunuz. Bildiğim tek şey İstanbul'un sorunları, İstanbul'un problemleri ve İstanbul'un beklentileri. Deprem riski şu anda, onların yapacağı uzlaşıdan daha kıymetli. Oradaki beklenti, kirli oyunlar, kapı arkasında yapılan pazarlıklar; gün be gün ortada. Bunu biliyoruz, saklamalarına gerek yok. Adına başka bir isim koymalarına da gerek yok. Aleni olarak gidip deyin; 'Biz burada ittifak yapıyoruz' deyin. Bunu da diyemiyorsunuz, neden? Niye çekindiğiniz bir ittifakı yapıyorsunuz madem? Dolayısıyla bunlar aynı söylemlerle, Kandil'den bir talimat alıyorlar. O talimat çerçevesinde oradaki ittifak tarif ediliyor. Düşünebiliyor musunuz? Kandil bunlara ne yapması gerektiğini tarif ediyor ve bunlar da ona uyuyor.

İstanbul'da bir söyleyecekleri olmadığı için, milletimize anlatacakları bir icraatları olmadığı için, heybeleri boş olduğu için gündemi farklı yere çekerek başarısızlıklarını örtmeye çalışıyorlar. Gündemde değiller çünkü İstanbul'a 5 hizmet etmediler.

ERZİNCAN İLİÇ'TEKİ MADEN OCAĞINDA YAŞANAN TOPRAK KAYMASI

Cumhur İttifakı İBB adayı Kurum, Erzincan İliç'teki maden ocağında yaşanan toprak kaymasıyla ilgili muhalefetin asılsız iddialarına yanıt verdi. Kurum "Heybeleri boş oldukları için, bilgisizliklerini ve becerisizliklerini örtmeye çalışıyorlar. Kendilerini gündemde tutmaya çalışıyorlar. İstanbul'da 5 sene boyunca başarısız oldular." diye konuştu.

Hedefimiz büyük ve güçlü Türkiye hedefi. Her alanda kendine yeten Türkiye hedefiyle yola çıktık. Bu ittifak bu yüzden kuruldu.

MUHALEFETİN 'ÇED RAPORU' YALANI

ÇED raporunda söz konusu madeni 135 kez denetledik. O madene çevresel sorunlar nedeniyle 16 milyon lira ceza verdik, 3 ay faaliyetlerinden men ettik.

ANKETLERDE SON DURUM

Muhalefet 8-10 puan öndeyiz tezviratları yapıyordu! Biz sahaya indik projelerimizi açıkladık, şu anda 1,5-2 puan öndeyiz. İstanbulluların aklıyla kimse alay edemez.

"Murat Kurum yapar" sözü bize motivasyon oluyor. Biz aldığımız her görevi yerine getirdik, 81 ilin tamamına gittik.

"CHP'DE 10 VAATTEN 9'U HAYAL"

Milletimiz şu anki CHP'li yönetimin vaatlerini gerçekleştirmeyeceğini de biliyor. Çünkü geçtiğimiz 5 yılda 10 vaadinden 1'ini ancak gerçekleştirebilmiş, 9'u hayal!

Güçlü bir Türkiye hedefi ile biz yola çıktık. Bu ittifak da burada kuruldu. Yani Cumhur'un halkın ittifakı, milletin ittifakı bu çerçevede kurulmuş bir ittifaktır. Burada amaç ülkenin sanayisinin büyümesidir. Amaç ülkenin tarımının kendisine yetmesi ihracatının yapılmasıdır. Amaç teknolojik bağımsızlıktır. Amaç 780.000 kilometrekare vatan toprağının her bir karışının canla kanla savunulmasıdır. Ülkenin bölünmemesi, ülkenin bütünlüğü adına bu iradenin ortaya konmasıdır. Şimdi bu ittifakın adı budur. Dolayısıyla burada biz ittifakımızı oluştururken de bu değerler üzerinde oluşturduk. Bu değerler hepimizin ortak değeridir. Burada Refah partili kardeşlerimizin de ortak amacı budur. Çünkü rahmetli Necmettin Erbakan hocamızın idealidir bu. Sayın Cumhurbaşkanımız yıllardır bunun mücadelesini vermektedir. Ülkemizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayal ettiği o muasır medeniyetler seviyesine çıkarabilmek içindir. Bu gaye aynı şekilde Sayın Devlet Bahçeli. 15 Temmuz'da kurduğumuz bu ittifakta can verilmiştir. Şehitlerimiz oldu, 251 şehidimiz var ve o günden bu yana da bu ittifak öyle bir bağlıdır ki kendine niçin bağlıdır işte bu anlattığım hedefler için bağlıdır. Dolayısıyla burada ortak amaç uğruna biz cumhur ittifakının tüm paydaşlarıyla sandıkta eminiz ki o cevabı biz hem İstanbul'a hem de tüm dünyaya vereceğiz. Çünkü amacımız belli, amacımız o. Güçlü Türkiye hedefi doğrultusunda bu icraatları gerçekleştirmektir. Ben yarın Bayrampaşa'da yarın diye hatırlıyorum. Gümüş fotoğraf fabrikası vardı. Rahmetli Erbakan hocamızın açtı.

İBB YÖNETİMİ 5 SENELİK BAŞARISIZLIĞI ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR

Buradaki başarısızlıklarını örtmeye çalışıyorlar. Bilgisizliklerini örtmeye çalışıyorlar. Çok net söylüyorum. Yani biz polemikten uzak duracağız dedikçe bizi polemiğe çekip yani cennet gayreti kendilerini gündemde tutmaya çalışıyorlar. Ama gündemde değiller. Çünkü İstanbul'a 5 sene hizmet etmediler. İstanbul'da 5 sene başarısız oldular. Dolayısıyla bunu İstanbullular biliyor. Tüm milletimiz biliyor. Bir bakıyorsunuz bugünkü Büyükşehir Belediye Başkanı, Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak aday oluyor. Bir bakıyorsunuz CHP genel başkanlığı veya iş başkanlığına soyunuyor. Bir bakıyorsunuz başka partileri karıştırmak için farklı gündemler peşinde koşuyor. Bir bakıyorsunuz İstanbul'un sorunları varken başka yerde fotoğraf veriyor. Yani bir İstanbul'a odaklanmasını biz anlatamadık kendisini ama inşallah 31 Mart'ta. İstanbullular kendisini anlatacak. Dolayısıyla hep bir farklı gündemi ortaya getirmek, bunların alışkanlığı ama maskeleri bu manada düştü. Neden düştü işte işin içinden çıkamayınca Sayın Cumhurbaşkanımızı ağzı alınmayacak laflar söyleyerek ülke şehir gündemini ülke gündemine taşıyarak akılları sıra milletimizi bu manada kandırmaya veya işte o başarısızlıklarını örtmeye çalışıyorlar. Ama bizim milletimiz külyutmaz. Yani yutmadığını da her seçimde gösterdi. Bu seçimde de net bir şekilde inşallah 31 Mart'ta gösterecek.

"MİLLETİMİZ DE MUHALEFETİN SÖYLEMLERİNDEN BIKTI YORULDU"

Artık milletimiz de onların söylemlerinden bıktı yoruldu ama biz onlara rağmen onların bu duruşuna rağmen ülkemiz için yatırım yapmaya devam ediyoruz. Onlar ne derse desinler. Biz ülkemiz için ülkemizin birliği, beraberliği için ülkemizin selameti için yatırım yapacağız. Bu ülke güçlü olacak ki dünyada söz sahibi olacak. Bu ülke güçlü olacak ki. Çocuklarımız, gençlerimiz geleceğe emin adımlarla yürüyecek. Bu ülke güçlü olacak ki buradaki kadınlar emin adımlarla sokakta yürüyecekler. Huzurla güvenle yürüyecekler. Dolayısıyla onların ne dediği hiçte umurumuzda değil. Kusura bakmasınlar. Bir kanun var bu ülkede, nizam var kanunun yönetmenin verdiği yetkiler dahilinde yapılması gerekeni şeffaf bir şekilde yönetiyoruz, yönetmeye de devam edeceğiz.

"SAHADAKİ ANKET EN GERÇEKÇİ ANKETTİR"

İstanbul'da bir deprem endişesi var. Deprem gerçeği var, ulaşım sorunu var. Yani sokaktaki huzursuzluk ve güvensizlik var. Dolayısıyla bunu vatandaşımız zaten size ne olacağını net bir şekilde gösteriyor. Dolayısıyla bu sahadaki anket en gerçekçi ankettir en doğru ankettir. Diğer taraftan yapılan anketlerde de hatırlayın. Bundan 2 ay önce 8-10 puan önde oldukları yönünde manipülasyonlarını yaptılar. Tezviratlar yapıyorlardı efendim, biz şöyle öndeyiz, şöyle kazanıyoruz, şöyle efendim uçuyoruz, kaçıyoruz, ne oldu? Biz sahaya çıktık milletimize projelerimizi, hayallerimizi anlattık ve projelerimizden sonra o genel yayın yönetmenleriyle yaptığımız toplantıda da ifade ettim. Bir buçuk iki puan şu an biz öne geçtik. Ya kimse kusura bakmasın yani burada İstanbulların da bir aklı var aklıyla alay etmelerini kimse kabullenemez.

11 ilde afet olacak, 14 milyon vatandaş etkilenecek, siz 3 ayda 180 bin konutun inşaatına başlatacaksınız. Bu inanmakla oluyor, çalışmakla oluyor.

İMAMOĞLU KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE NEDEN KARŞI?

Depremle ilgili herhangi bir icraat ortaya koymamış bir yönetimden bahsediyoruz. Utanmadan sıkılmadan yapılmaz, yapılamaz diyor.

100.000 KONUT YAPACAĞINI VAAT ETMİŞTİ 5000 KONUTU ANCAK YAPABİLDİ

Rakibiniz mevcut yönetim 5 yılda 100.000 konut yapacağını vaat etmişti. 2018 seçimlerinde aradan 5 yıl geçti, 5000 konutu ancak yapabildi.

"DEPREMLE İLGİLİ ÇALIŞTAYDAN ÖTEYE GEÇEMEMİŞ"

Kendi sözlerini, vaatlerini tutmamış, bir iradeden başka bir görüş beklememiz de gerekmiyor zaten. Yani depremle ilgili çalıştaydan öteye geçememiş.

Herhangi bir icraat ortaya koymamış bir yönetimden ve anlayıştan bahsediyoruz. Yani bu anlayış zaten 650.000 konut yapmayı hayal dahi edemez. Emin olun hayallerini de bile göremezler ve bir de utanmadan sıkılmadan bu yapılmamalı gibi bir söylem içerisine giriyorlar. Yani kabul edilebilir bir şey değil. İstanbul deprem şehri diyor bütün bilim adamları.

Deprem gerçeğinden bahsediyor ve mevcut İBB Başkanı Ekrem bey çıkıp deprem dönüşümüne ilişkin 650.000 konut yapılmamalı diye bir söylemde bulunuyor.

650 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirmek istiyoruz. KİPTAŞ eliyle öncelikle her yıl 60 bin, 5 yılda da 300 bin konutu KİPTAŞ eliyle dönüştüreceğiz.

"İSTANBUL'U KİRLİ İTTİFAKA BIRAKMAYACAĞIZ"

Biz İstanbul'u ve İstanbulluları bunların kötü emellerine, o kirli ittifaklarına bırakmayacağız. Biz hedeflerimizi bir bir gerçekleştireceğiz. Onlar istese de istemese de yapacağız.

"TRAFİK AZALAKACAK İSTANBUL KAZANACAK"

Hedefimiz ortalama yolculuk süresini 64 dakikadan 39 dakikaya indirmek.

Esenler ve Harem otogarlarını oradaki esnafımızın mağdur olmayacağı bir anlayışla şehrin kuzeyine taşıyacağız.

"MERKEZİ TAKSİ SİSTEMİ"

Şeffaf şekilde rekabet içerisinde yeni taksi plakalarını vereceğiz ve dijital tek merkezden yönettiğimiz eğitim, denetim, ceza uygulamalarını getireceğiz.

YARISI BİZDEN KAMPANYASI

Her dinamiğe her projeye ilişkin ve burada detaylı bir şekilde çalışmalar yaptık ve bu kapsamda 650.000 konutun dönüşümünü gerçekleştirmek istiyoruz. Kiptaş eli ile öncelikle her yıl 60.000 5 yılda da 300.000 konutu Kiptaş eliyle dönüştüreceğiz ve burada yarısı bizden kampanyası diyoruz. Buna yarısı büyükşehirden diyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak biz Kiptaş'la 300.000 konutu yapacağız ve 700.000 TL vatandaşımıza hibe vereceğiz. 100.000 TL da taşınma ve kira yardımı desteği vereceğiz.

Şeffaf şekilde rekabet içerisinde yeni taksi plakalarını vereceğiz ve dijital tek merkezden yönettiğimiz eğitim, denetim, ceza uygulamalarını getireceğiz.

SAHİPSİZ SOKAK HAYVANLARI MESELESİ NASIL ÇÖZÜLECEK?

39 ilçede rehabilitasyon merkezi olacak. İstanbul'un sokaklarından korkuyu ve endişeyi gidereceğiz.

İSMEK İLE KADINLARA DESTEK

İşini kuracak 100 bin kadın girişimcimize 100 bin lira sermaye desteği vereceğiz. İSMEK'te kuracağımız atölyelerle kadınlarımıza eğitim vereceğiz.

ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ ULAŞIM

İlköğretim öğrencilerine ücretsiz hale getiriyoruz. İlköğretime giden tüm öğrencilerimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilecek.