HDP'li Hasip Kaplan'dan Kılıçdaroğlu'na Özdağ göndermesi: Seçimden sonra hiçbir güç bizi durduramaz!

Yayın Tarihi: 25 Mayıs 2023 Perşembe 10:16:00

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2023 Perşembe 10:16:00

28 Mayıs'ta yapılacak 2. tur cumhurbaşkanlığı seçimleri kapsamında kendisini milliyetçi olarak lanse eden Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile "İçişleri Bakanlığı" sözü alarak yeni bir ittifak ortaklığı kuran Kemal Kılıçdaroğlu, HDP tarafından hedef alındı. HDP'li Hasip Kaplan, Kılıçdaroğlu'nun HDP'ye verdiği sözleri anımsatarak, “28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra hiçbir güç bizi durduramaz..!" dedi..

Terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP tarafından desteklenen Kemal Kılıçdaroğlu'na Ümit Özdağ üzerinden dikkat çeken bir gönderme geldi.

"BİZİ HİÇBİR GÜÇ DURDURAMAZ"

HDP'li Hasip Kaplan, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, kendilerine engel olarak gördükleri Ümit Özdağ'ı ve türlü sözler aldıkları Kılıçdaroğlu'nu da işaret ederek "28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra hiçbir güç bizi durduramaz..!" mesajını verdi.

ÖZDAĞ'A MİLLİYETÇİLERDEN "HDP" TEPKİSİ

Ümit Özdağ'ın ise bölücü HDPKK'nın içinde yer aldığı bu koalisyona girmesi tepkileri de beraberinde getirmiş ve milliyetçi kesim tarafından eleştirilmişti.

"DEMOKRATİK İLKELERE AYKIRIDIR"

Seçimlerde yaptığı U dönüşleriyle tanınan Kılıçdaroğlu'nun bu hamlesine yönelik HDP'den bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamada "Kılıçdaroğlu'nun bugün açıkladığı protokoldeki bu konuyla ilgili belirlemeler evrensel demokratik ilkelere aykırıdır. Kayyum atamaları demokrasi ve hukuk açısından kabul edilemez ve bu konudaki yaklaşımımız değişmezdir." vurgusu yapılan HDP açıklamasında, "Nihai kararımızı, seçimlerdeki tutumumuzla ilgili açıklamamızı yarın paylaşacağız." denildi.

İŞTE HDP'NİN AÇIKLAMASI

"Demokrasi ve özgürlüğü savunan politik ilkelerimize daha sıkı ve kararlı sarılıyoruz.

HDP ve Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulları bugün olağanüstü toplanarak son gelişmeleri değerlendirmiştir. Buna göre;

1- Ülkemizde yaşanan sorunların temelinde demokrasi ve hukuk açısından evrensel ilkelere uymayan uygulamalar bulunduğunu uzun zamandan bu yana ifade ettik, etmeye de devam ediyoruz. Özellikle seçim hukuku ve halk iradesini, yerel demokrasiyi yerle bir eden kayyım politikaları bu uygulamaların başında gelmektedir. Halkın iradesini gasp eden kayyım atamaları demokrasi ve hukuk açısından kabul edilemez ve bu konudaki yaklaşımımız değişmezdir.

2- Sayın Kılıçdaroğlu'nun bugün açıkladığı protokoldeki bu konuyla ilgili belirlemeler evrensel demokratik ilkelere aykırıdır.

Tutumumuz ve eleştirimiz net ve açıktır.

Kayyım uygulamaları sadece Diyarbakır'ın değil İstanbul'un ve bir bütün olarak hepimizin torunudur.

3- Demokrasi ve hukukun evrensel ilkelerine sahip çıkmak ve bu konuda ilkesiz duruşlara taviz vermemek hepimizin görevidir.

Bunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bizler demokrasi, hukuk ve adalet mücadelesinin kararlı öznesi olmayı sürdüreceğiz.

4- Ülke için bir referanduma dönüşmüş 28 Mayıs seçimleri ve sonrası için oynanan oyunların ve kurulan tuzakların farkındayız.

Bugün başlattığımız değerlendirmelerimize partilerimizin bileşenleri ve kurulları ile devam ediyoruz. Değerlendirmelerimiz sonucu nihai kararımız', seçimlerdeki tutumumuzla ilgili açıklamamızı yarın (25 Mayıs 2023) halklarımızla paylaşacağız."