0530 708 54 54
0530 708 54 54
28 Temmuz 2023 Cuma 15:43:00 - Güncelleme:28 Temmuz 2023 Cuma 15:43:00

Gürsoy Vakfı, Mimar Sinan'ın vasiyetini yaşatmaya devam ediyor

Kültürel mirasın korunması ve yaşatılması adına Türkiye'de ve dünyada önemli çalışmalara imza atan Gürsoy Grubu'na bağlı sosyal sorumluluk projeleri yürüten Gürsoy Vakfı, Mimar Sinan'ın Süleymaniye Camisi'nin restorasyonu esnasında bulunan vasiyetini, Muharrem ayının onuncu gününe denk gelen 28 Temmuz 2023 gününde aşure dağıtarak yerine getirdi.

Gürsoy Vakfı, Osmanlı İmparatorluğunun baş mimarı Mimar Sinan'ın Süleymaniye Camisi'nin restorasyonunda bulunan vasiyetini yaşatma görevini sürdürüyor. Vakıf, her sene olduğu gibi bu sene de Aşure gününde Süleymaniye Cami'sine gelenlere kazanlarda pişirilen aşureleri dağıttı.

Gürsoy Vakfı Başkanı Turgut Gürsoy: "Gürsoy Vakfı olarak, kültürel mirasımızın korunması ve yaşatılmasına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mimar Sinan'ın vasiyetinde yer alan 'Her Muharrem ayının 10'unda cami görevlileri benimle ilgili hatim okusunlar, bu hatimlerin duasını türbemin başında yapsınlar. Ayrıca gelirinden gelen bir akça ayrılıp fakir fukaraya yemek ve aşure dağıtılsın' ifadelerinin anısına sahip çıkıyor, kültürel değerlere destek veriyor ve gelecek nesillerin de bu önemli mirası tanımasını istiyoruz. Vakfımız sadece tarihi mirasın korunmasıyla kalmayıp, sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ederek toplum için fark yaratmaya devam edecektir" dedi.

Gürsoy Vakfı, Mimar Sinan'ın vakfiyesini yerine getirdiği bu anlamlı geleneği yaşatmayı sürdürecek.

Etiketler : Gürsoy Vakfı Süleymaniye Camii Aşure Günü Gürsoy Vakfı Başkanı Hasan Gürsoy
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX