0530 708 54 54
0530 708 54 54
24 Nisan 2023 Pazartesi 16:28:00 - Güncelleme:24 Nisan 2023 Pazartesi 16:28:00

Başkan Erdoğan: 3 dakikada bir araç üretiliyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Gemlik'te SIRO Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü Temel Atma Töreni'nde konuştu. Başkan Erdoğan; "Togg ilk günden itibaren yıpratma kampanyalarının muhatabı oldu. Muhalefetin farikası yok dediği Togg'un Gemlik'deki tesisinde, her 3 dakikada 1 araç üretiliyor" dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bursa'nın Gemlik ilçesindeki Togg Teknoloji Kampüsü'ndeki SIRO Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü Temel Atma Töreni'nde, geçen haftanın "Türkiye Yüzyılı" vizyonu ve "Milli Teknoloji" hamlesi açısından adeta hasat dönemi olduğunu, bugüne kadar yapılan teknoloji altyapı ve insan kaynağı yatırımlarının önemli meyvelerini tek tek topladıklarını anlattı.

Bor madeninin katma değerini "cevherden mücevhere" anlayışıyla 300 kat arttıracak üretim tesisini hizmete açtıklarını, Türkiye'nin uzaydaki gözü olacak İMECE uydusunu yolcu ettiklerini aktaran Başkan Erdoğan, İMECE'nin uzaya fırlatıldıktan sonra ilk sinyali aldığını ifade etti.

TÜBİTAK Aşı ve İlaç Geliştirme Merkezi'nin resmi açılışını yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, Türkiye'nin ilk yerli elektrikli lokomotifi E5000'nin ilk hareket testini başarıyla gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Donanmanın amiral gemisi TCG Anadolu'yu Deniz Kuvvetlerine gururla teslim ettiklerinin altını çizen Erdoğan, insansız hava araçlarının iniş-kalkış yapabildiği TCG Anadolu'nun dünyanın ilk SİHA gemisi olduğunu dikkati çekti.

"ŞU ANA KADAR YAKLAŞIK 70 BİNİ AŞKIN VATANDAŞIMIZ TCG ANADOLU'YU ZİYARET ETTİ"

TCG Anadolu ile Türkiye'nin Ege, Doğu Akdeniz ve Karadeniz'deki haklarını daha güçlü savunmasını sağlayacak çok stratejik bir savaş gemisine kavuştuğunu vurgulayan Erdoğan, "Şu ana kadar yaklaşık 70 bini aşkın vatandaşımız TCG Anadolu'yu ziyaret etti. Son 1 hafta 10 gün içerisinde de İzmir'de demirlemek suretiyle İzmir'deki vatandaşlarımızın da ziyaretine inşallah TCG Anadolu'yu açacağız." diye konuştu.

"TOGG ALDIĞI ÖN SİPARİŞLERİYLE TALEP REKORU KIRARAK BU BÜHTANLARA EN GÜZEL CEVABI VERDİ"

Savunma Sanayii atılımlarına dün bir yenisini daha eklediklerini belirten Erdoğan, "Yeni Altay tankımızı testleri yapılmak üzere Silahlı Kuvvetlerimize teslim ettik. Yeni Altay, inşallah ordumuz için çok önemli bir güç çarpanı olarak görev yapacaktır. Geçen ay gerçeğe dönüştürdüğümüz en büyük hayallerimizden biri hiç şüphesiz Türkiye'nin otomobili Togg'dur. Togg, hikayesi ve özellikleriyle asla sıradan bir araç değildir. Milli gururumuz Togg, Türkiye'nin teknolojik gelişiminin, ekonomik kalkınmasının ve küresel saygınlığının da sembollerinden biridir." ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan, Togg'un satışa sunulmasıyla Türkiye'nin giderek gelişen elektrikli araç sektöründe "artık ben de varım" dediğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Yerli ve milli otomobilimizin yollara çıkmasıyla ülkemiz dünyanın en iyileriyle rekabet edebilecek bir otomobile ve markaya sahip oldu. Son 20 yılda ülkemize kazandırdığımız her eser gibi maalesef Togg'un üretim sürecinde de çok ciddi zorluklarla karşılaştık. Koronavirüs salgınının küresel ekonomideki olumsuz yansımaları ile emtia fiyatlarındaki fahiş fiyatlar veya fahiş fiyat artışları bizi de etkiledi. Rusya-Ukrayna savaşı ile Türk ekonomisini mahvetmeye yönelik tehditleri de bunlara eklememiz gerekiyor. Bu süreçte Togg ilk günden itibaren haksız eleştirilerin, iftira derecesine varan bühtanların, yıpratma kampanyalarının muhatabı oldu. Mühendislerimizin ilk yerli araç teşebbüsü Devrim otomobilini 60 sene önce garaja hapsetmek için neler yapıldıysa çok daha fazlası Togg için de uygulandı. Binlerce mühendisimiz, teknisyenimiz, emekçimiz bu proje için gece gündüz çalışırken, vatandaşlarımız bu projeyi yürekten desteklerken birileri hep aynı yalana sarıldılar, hep aynı hezeyanları tekrarladılar. Önce çıktılar, 'Togg'un fabrikası nerede?', 'Bu inşaatı bitiremezsiniz' dediler. Sonra, 'Buralarda üretim bandı yok, siz bu araçları üretemezsiniz' dediler. Bu iddiaları da boşa çıkınca bu defa, 'Bu araç satılmaz, vatandaş bunu alamaz' dediler. Togg, aldığı ön siparişleriyle talep rekoru kırarak bu bühtanlara en güzel cevabı verdi."

"Türkiye'yi elektrikli araçlarla birlikte şarj ve batarya teknolojilerinde de Avrupa'nın üretim üssü yapmayı hedefleyerek yola koyulduk" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Bugün Türkiye'nin batarya teknolojilerinde güçlü bir oyuncu olmasını temin edecek devasa bir yatırımın daha adımını atıyoruz."

"BİZİM BU ÜLKE İÇİN YAPACAKLARIMIZ ASIL ŞİMDİ BAŞLIYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nasıl son 21 yılda tefecilerle değil gerçek yatırımcılarla yol yürüdüysek inşallah gelecekte de yatırımcı dostu tavrımızı devam ettireceğiz.Türkiye'de, kamunun himayesinde, özel sektörün lokomotifliğinde, uluslararası yatırımcıların da destekleriyle yeni bir hikaye yazacağız." dedi.

"Bizim bu ülke ve gelecek nesiller için yapacaklarımız asıl şimdi başlıyor." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Coğrafi konumuyla altyapısıyla genç, nitelikli nüfusuyla siyasi istikrarı ve güçlü liderliğiyle Türkiye, çok büyük bir potansiyele sahiptir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, SIRO Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü'nün 2024'te ilk üretimine başlayacağını söyledi.

Etiketler : başkan erdoğan togg bursa siro batarya
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX