0530 708 54 54
0530 708 54 54
22 Ağustos 2023 Salı 12:45:00 - Güncelleme:22 Ağustos 2023 Salı 12:45:00

Emine Erdoğan Mamak'taki Ekolojik Köy'ü ziyaret etti

Kaynak: AA

ABONE OL

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, başkentte Ekolojik Köy ve lavanta bahçelerini ziyaret ederek kadınlarla beraber hasat yaptı.

Emine Erdoğan, Mamak Belediyesi'nce Gökçeyurt Mahallesi'nde kurulan Ekolojik Köy ve lavanta bahçelerini ziyaret etti.

Ekolojik Köy'de coğrafi işaretli, ekşi mayalı ekmeklerin yapıldığı bölümü gezen Emine Erdoğan, burada çalışan kadınlarla sohbet etti ve ekmeğin özellikleri hakkında bilgi aldı.

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse'nin de eşlik ettiği Emine Erdoğan, taş fırından çıkararak tadına baktığı ekmeklerden basın mensuplarına da ikram etti.

Ankara'da Mamak Belediyesi tarafından kırsal turizmi canlandırmak için hayata geçirilen Ekolojik Köy'ü ziyaret ettim.

İlçe sakinlerine hem ekonomik destek hem de istihdam olanağı sağlayan proje hakkında bilgi aldım.

Daha sonra köyde yetiştirilen meyve ve sebzelerin kurutulduğu "Gıda Kurutma Atölyesi"ne geçen Emine Erdoğan'a, çalışanlar kimyasal ilaç kullanmadan yaptıkları üretim tekniklerini anlattı. Çalışanlar, ürünleri yetiştirirken pestisit kullanmadıklarının altını çizerek, zararlı haşerelerle doğal yöntemlerle mücadele ettiklerini aktardı.

Emine Erdoğan, ürünlerin paketlenmesinde plastik yerine cam kavanoz, naylon poşet yerine bez torbalar kullandıklarını anlatan kadınları tebrik ederek, duyduğu memnuniyeti ifade etti.

EKOLOJİK TARIMIN ÖNEMİNE DİKKATİ ÇEKTİ

Köydeki ekolojik tarım uygulamaları hakkında bilgi alan Emine Erdoğan, üretimin, sürdürülebilir tarım teknikleri ile doğa ve toprak korunarak yapılmasının önemini vurguladı. Emine Erdoğan, bu şekilde üretim yapan kadınları tebrik etti.

Emine Erdoğan, lavanta kullanılarak üretilen yağ, sabun ve kolonyaların satışının yapıldığı yeri de ziyaret etti.

Lavanta yağı üretiminin yapıldığı makineleri inceleyen Emine Erdoğan'a çalışanlar lavanta kolonyası ikram etti. Emine Erdoğan da şişelediği lavanta kolonyasını çevredekilere dağıttı.

SEZONUN İLK SÜZME BALINI HAZIRLADI

Emine Erdoğan, daha sonra "Arıcılık Atölyesi"nde bulunan, geçmişte kullanılmış ve modern arı kovanlarını inceledi. Emine Erdoğan'a, nefes darlığı gibi bazı rahatsızlıklarda uygulanan arı havası (api-air) yöntemi de anlatıldı.

Emine Erdoğan'a atölyede, peteklerden süzme bal elde edilmesini sağlayan makinalar gösterildi.

Bu sezonun ilk süzme balının dolumunu yapan Emine Erdoğan'a, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse tarafından bal ikramında bulunuldu.

Emine Erdoğan, coğrafi işaretli ravak yoğurdu, peynir, salça, bal, reçel gibi ürünlerin satıldığı köy marketini gezerek, çalışanlarla sohbet etti, bazı ürünlerin tadına baktı.

Ata tohumlarının korunduğu Tohum Ambarı'nı da gezen Erdoğan, buradaki tohum çeşitleri hakkında bilgi aldı.

Emine Erdoğan, öğrencilere ata tohumu hakkında eğitim verilen bölümü inceleyerek ekim yaptı.

LAVANTA HASADINA KATILDI

Daha sonra, ata tohumundan organik meyve ve sebzelerin yetiştirildiği "Eko Bahçe"yi ziyaret eden Emine Erdoğan, topladığı bazı meyve ve sebzelerin tadına baktı.

Ağaçtan toplayarak tadına baktığı elmaları çok lezzetli bulduğunu söyleyen Emine Erdoğan, topladığı meyvelerden çevredekilere ve basın mensuplarına da ikram etti.

Ekolojik Köy'ün ardından aynı bölgedeki lavanta bahçelerini gezen Emine Erdoğan'a, buradaki çocuklar lavanta demeti hediye etti. Emine Erdoğan, tek tek ilgilendiği çocuklarla sohbet etti. Daha sonra lavanta bahçesindeki kadınlarla bir süre sohbet eden ve fotoğraf çektiren Emine Erdoğan, kadınlarla beraber hasat yaptı.

HAFTANIN HER GÜNÜ ZİYARETE AÇIK

Mamak Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (MAKKOP) Başkanı Neşe Çayır, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kooperatif bünyesinde Kutludüğün odun fırını ekmeği, Mamak ravak yoğurdu gibi coğrafi işaretli ürünler ürettiklerini, Ekolojik Köy içerisindeki Eko Bahçe'de ata tohumundan birçok sebze ve meyve yetiştirdiklerini anlattı.

Ürettikleri meyve ve sebzeleri hem doğrudan hem de işleyip üçüncü, dördüncü ürün olarak sattıklarını dile getiren Çayır, "Kışın kurutuyoruz, salça ya da turşusunu yapıyoruz. Birçok ürünü değerlendirerek hem kadınlara istihdam sağlıyoruz, onların ücretlerini ödüyoruz hem de ham madde sağlıyoruz" dedi.

Çayır, vatandaşların haftanın her günü köyü ziyaret edebileceğini, ancak köyde üretilen ürünlerin satıldığı market kısmının hafta sonları açık olduğunu belirtti.

Etiketler : emine erdoğan mamak belediyesi ekolojik köy lavanta bahçeleri
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX