DPP Lideri Aksakal'dan Akşener'e: Güler misiniz, ağlar mısınız?

Yayın Tarihi: 29 Ağustos 2023 Salı 16:44:00

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2023 Salı 16:44:00

Halkın 7'li koalisyonunun 'zavallılığını' açık bir şekilde izlediğini ifade eden DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimi sürecinde yaşananlardan dolayı özür dilemesine ilişkin, "Sayın Akşener şimdi de çıkıp 'Her parti ayrı ayrı seçimlere katılsın' çağrısı yapıyor. Güler misiniz, ağlar mısınız?" dedi

Aksakal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlayarak Türk milletinin sonsuza kadar yaşayacağını ifade etti.

Konya'nın Kulu ilçesinde gerçekleşen depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Aksakal, deprem felaketlerinin olası yeni yıkımlarını yaşamamak için eskilerin yerine yeni binalar yapmak yerine zaman kaybetmeden yeni kentler ve yerleşim alanlarının ihdasına çalışılması gerektiğini dile getirdi.

Aksakal, Hazine arazilerinden üretilecek arsalar üzerine hızlı bir şekilde kiralık konutlar yapılabileceğini, bu yolla konut ve iş yerlerinin fiyatlarında ve kirasında olağan dışı artışın önlenebileceğini söyledi.

Emeklilere zaman geçirmeden seyyanen 4 bin lira zam verilmesinin artık kaçınılmaz hale geldiğini belirten Aksakal, bu konuda bazı yasal düzenlemelerin yapılması için Meclis'in açılmasını beklemeye gerek olmadığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kanun hükmünde kararname ile bunu hayata geçirebileceğini, yeni yasama döneminde de bu kararnamenin TBMM'de kanunlaştırılabileceğini kaydetti.

"BİRBİRİNE GÜVENMEYENLERE VATANDAŞ NİYE GÜVENSİN?"

Halkın Millet İttifakı'nın "zavallılığını" açık bir şekilde izlediğini ifade eden Aksakal, "Şu bir gerçektir ki artık ülke çıkarını esas almış siyaset Cumhur İttifakı yapısında şekillenmiş, milli ve manevi değerleri yücelten, vatansever, emeğin hak mücadelesini sahiplenen bir siyasi yapı, sağıyla soluyla burada buluşmuştur. Bu yapı daha da güçlenerek önümüzdeki mahalli idareler seçimlerine de damgasını vuracaktır." diye konuştu.

Aksakal, Demokratik Sol Partinin üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceğini söyleyerek, "Özellikle doğu ve güneydoğuda PKK terör örgütünün tahakkümü altında kalmış yerel yönetimler başta olmak üzere, yağmanın ve talanın had safhaya çıktığı yerlerde mazlum halkın tutunacağı dal olacağımızı buradan ifade etmek isterim." dedi.

Millet İttifakı'ndaki partilerin hem kendi içlerinde hem de birbirleriyle kavgalı olduklarını savunan Aksakal, "Düşünebiliyor musunuz; topluma cumhurbaşkanı adayı olarak sundukları, yani Türkiye'yi yönetme görevi verdikleri Genel Başkanlarını, partilerini yönetmeye yeterli görmeyen bir ana muhalefet yapısıyla karşı karşıyayız. En basit yaklaşımla birbirine güvenmeyenlere vatandaş niye güvensin?" değerlendirmesinde bulundu.

Önder Aksakal, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimi sürecinde yaşananlardan dolayı özür dilediğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Sayın Akşener şimdi de çıkıp 'Her parti ayrı ayrı seçimlere katılsın' çağrısı yapıyor. Güler misiniz, ağlar mısınız? Yerel seçimlere zaten her parti ayrı ayrı giriyor. Yasal anlamda bir ittifak zemini yok ki. Sonra kim size engel oluyor tek başınıza girmeniz konusunda? Adaylarınızı çıkarırsınız, halkın takdirine sunarsınız. Bu kadar kendinize güveniyordunuz da neden 2018 seçimlerinde 15 günlüğüne 15 ödünç milletvekili aldınız, parlamentoya girdikten sonra da 'En büyük pişmanlığım' dediniz? Benim tavsiyem, bu kadar laftan sonra İYİ Parti eğer 31 Mart seçimlerine tek başına katılmazsa kendi adlarına son seçimleri olacaktır."

Halkın artık gerçekleri gördüğünü, yaşanan sorunların ancak Cumhur İttifakı yapısındaki siyasi partilerle çözülebileceğine kanaat getirdiğini aktaran Aksakal, "31 Mart'ta tüm seçim çevrelerinde doğru adaylarla hizmet odaklı yaklaşımla çalışacak adaylarımızla seçimlere katılacağız. Tıpkı 14 Mayıs'ta Meclis çoğunluğunu, 28 Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığını kazandığımız gibi 31 Mart'ta da başta büyükşehirler olmak üzere 1392 seçim çevresinde adaylarımızı halkın tercihine sunacağız." ifadelerini kullandı.