0530 708 54 54
0530 708 54 54
02 Haziran 2024 Pazar 08:36:00 - Güncelleme:02 Haziran 2024 Pazar 08:36:00

Böyle bir nikah cüzdanı yok! 'Dini nikah cüzdanı' resmi değil

İnternet üzerinden satılan dini nikah cüzdanlarına karşı hukukçular uyardı: “Sadece dini nikah kıyılarak evlilik resmileşmez. Evliliğin tescillendiği söylense de, bunun hukukta karşılığı yok.”

Evlenmek isteyen çiftler belediyeye bağlı nikah memurlarından evlilik cüzdanı alıp 'evli' statüsü kazanıyor. Bazı çiftler daha sonra müftülüğe başvurarak dini nikah da kıydırıyor; ancak resmi belge verilmiyor. NTV'den İlkay Dikici'nin haberine göre dini nikahı suistimal eden bazı kişiler, piyasaya 'nikah akdi cüzdanları' sundu.

Bazı çiftler sadece dini nikah ve bu belgeyle evliliklerinin resmileştiğini öne sürüyor. Avukat Gizem Gonce, söz konusu cüzdanın geçerliliği olmadığını belirterek şöyle dedi: "Sadece dini nikah yapılarak bu evliliğin tescil edildiği söylense de hukukta bir karşılığı yok. Türk medeni kanunu sadece resmi nikahı kabul ediyor."

Söz konusu cüzdan internette satılıyor.

Etiketler : dini nikah resmi nikah nikah cüzdanı
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX