0530 708 54 54
0530 708 54 54
21 Aralık 2023 Perşembe 18:02:00 - Güncelleme:21 Aralık 2023 Perşembe 18:02:00

Terörle mücadelede kararlılık mesajı... Bakan Fidan: PKK var oldukça faaliyetlerimiz devam edecek

Kaynak: AA

ABONE OL

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, terörle mücadelede kararlılık mesajı verdi. Bakan Fidan, yaptığı konuşmasında, “Silahlı tehdit terör örgütü PKK varlığını devam ettirdiği sürece oradaki faaliyetlerimiz devam edecek. Sınır ötesinde vurulanların hepsi örgüt mensubuydu.” dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığının 2024 yılı bütçesi ve 2022 yılı kesin hesabının görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerine sunum yaparak yönelttikleri soruları cevapladı.

"SINIR ÖTESİNDE VURULANLARIN HEPSİ ÖRGÜT MENSUBUYDU"

Bakan Fidan, Türkiye'nin sınır ötesi Suriye ve Irak'ta yürüttüğü operasyonlarla Gazze'de olan olayları kıyaslamanın talihsizlik olduğunu aktararak, "Biz yıllardır Türkiye olarak sınırın ötesindeki silahlı tehditle mücadele ederken hiçbir şekilde sivil kayıplara mahal vermemekteyiz. Ben yıllardır sınır ötesi harekatların içinde bulundum. Hiçbir şekilde sivil kaybı konusunda bir şey olmadı. Şunu da açıkça söylemek istiyorum: silahlı tehdit terör örgütü PKK varlığını devam ettirdiği sürece oradaki faaliyetlerimiz devam edecek. Örgüt mensupları, hedef alınırken çok titiz ve meşakkatli bir süreçten geçiriliyor. Şu ana kadar vurduğumuz hiçbir örgüt mensubu örgüt mensubu değil diye ilan edilmedi. Sınır ötesinde vurulanların hepsi örgüt mensubuydu. Bunlar gizli saklı değil. Hepsinin isimleri, resimleri gazetelerde yayınlanıyor. Bir kişi çıkıp da 'bunlar örgüt mensubu değil' demedi. Hepsi örgüt mensubu" diye konuştu.

Bakan Fidan, yaptığı konuşmada, Suriye'ye yönelik politikalarının ana unsurlarının belirli olduğunu aktararak, "Suriye'nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine bağlılığımız tamdır. PKK/YPG başta olmak üzere terör örgütleri ile mücadelemiz sürecektir. Suriye'den ülkemize göç akışını önlemeye ve ülkemizdeki Suriyelilerin gönüllü geri dönüşünü sağlamaya önem veriyoruz. Suriye'de iç barışın sağlanmasını teminen 2254 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı dahil, siyasi süreçleri destekliyoruz. Bu hedefler doğrultusunda hem sahadan hem de masadan çabalarımızı sürdürmekteyiz" dedi.

"DEAŞ'LA MÜCADELE KİSVESİ ALTINDA PKK/YPG TERÖR ÖRGÜTÜNÜ DESTEKLEMENİN STRATEJİK BİR HATA OLDUĞUNU, BAŞTA ABD OLMAK ÜZERE TÜM MUHATAPLARIMIZA VURGULAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Bakan Fidan, Suriye'nin kuzeyinde terör devleti kurulmasını engellemeye yönelik mücadele ettiklerini belirterek, "DEAŞ'la mücadele kisvesi altında PKK/YPG terör örgütünü desteklemenin stratejik bir hata olduğunu, başta ABD olmak üzere tüm muhataplarımıza vurgulamaya devam edeceğiz. PKK terör örgütü ve uzantılarına yönelik mücadelemizi Irak'ta da hız kesmeden sürdürüyor, gerekli gördüğümüz güvenlik önlemlerini uygulamakta tereddüt etmiyoruz. Türkmen soydaşlarımıza desteğimizi sürdürüyoruz. Irak'taki her kesimle yakın iş birliği halinde Irak'ın bütünlüğü, istikrarı ve refahına yönelik çalışmalara destek veriyoruz" diye konuştu.

"(KIBRIS) İKİ TARAFIN DA EGEMENLİK STATÜLERİ EŞİTLENMEDİĞİ SÜRECE TARAFLAR ARASI BİR MÜZAKERENİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Libya'da ülkenin birlik ve bütünlüğünü korumak ve ülkenin tekrar çatışmalara sürüklenmesini önlemenin temel öncelikleri olduğunu belirten Bakan Fidan, "Libya'nın doğu, batı ve güneyindeki tüm kesimlerle diyaloğumuzu geliştirmeyi sürdüreceğiz. Bingazi Başkonsolosluğumuzu yakın zamanda yeniden faaliyete geçireceğiz. Milli davamız Kıbrıs meselesinin Ada'daki gerçekler temelinde adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması nihai amacımızdır. İki tarafın da egemenlik statüleri eşitlenmediği sürece taraflar arası bir müzakerenin gerçekleştirilmesi mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

"KOMŞUMUZ YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLERİMİZİ OLUMLU GÜNDEM TEMELİNDE SAMİMİ VE YAPICI BİR DİYALOGLA İLERLETMEYİ ARZU EDİYORUZ"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tanınması ve diğer ülkelerle ilişkilerinin geliştirilmesi çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerini aktaran Fidan, "Komşumuz Yunanistan ile ilişkilerimizi olumlu gündem temelinde samimi ve yapıcı bir diyalogla ilerletmeyi arzu ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın son ziyareti de bu anlayışımızın somut tezahürü olmuştur. Batı Trakya ve 12 Adalar'da soydaşlarımızın haklarını her fırsatta savunmaya da devam ediyoruz" değerlendirmesini yaptı.

"NATO'NUN HASSASİYETLERİMİZİ DİKKATE ALMAMASI ALTERNATİF STRATEJİLER GELİŞTİRMEYE YÖNELTMEKTEDİR"

Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecini ilerletme konusunda kararlı olduklarının altını çizen Fidan, "Ancak, bunun için Birliğin de gerekli iradeyi sergilemesi gerekmektedir. Avrupa Birliği'nin, bazı üyelerinin dar çıkar hesaplarından kaynaklanan stratejik vizyon ve sağduyu eksikliğinden kurtulması elzemdir. Avrupa Birliği, diğer aday ülkeler için attığı teşvik edici adımları Türkiye için maalesef atmamaktadır. Birlik, ülkemizin üyelik sürecini canlandıracak somut adımlar atarsa, bunun her iki taraf için de yeni fırsatlar doğuracağına inanıyorum. Ancak, Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi ortak değil rakip olarak görmesi ve bazı NATO müttefiklerimizin güvenlik hassasiyetlerimizi dikkate almaması, ülkemizi daha fazla kabiliyet ve alternatif stratejiler geliştirmeye yöneltmektedir. Bu, bizim için bir tercih değil; devletimizin ve milletimizin bekası için zorunluluk haline gelmiştir" dedi.

"1915 OLAYLARINI GÜNDEME GETİREN ÜLKELER, ERMENİSTAN'A İYİLİK YAPMIYORLAR"

Azerbaycan ile Ermenistan arasında İkinci Karabağ Savaşı'ndan sonra beliren barış fırsatının güçlendiğini ifade eden Bakan Fidan, "İki ülke arasında somut güven artırıcı adımlar atılması kararından memnuniyet duyuyor; barış anlaşmasının biran önce imzalanmasını arzu ediyoruz. Kardeş Azerbaycan'la müttefiklik seviyesine yükselttiğimiz ilişkilerimizi, her alanda geliştirmekteyiz. İşgalden kurtarılan toprakların yeniden imarına ve ihyasına destek vermekteyiz. Ermenistan'la başlattığımız normalleşme sürecini, Azerbaycan'la yakın eşgüdüm içerisinde, bölgesel gelişmeleri de dikkate alarak yürütmeye devam edeceğiz. Bazı üçüncü ülkelerin 1915 olaylarıyla ilgili asılsız iddiaları ısıtarak tekrar gündeme getirmesi, normalleşme sürecini baltalayacaktır. Bu ülkeler, Ermenistan'a iyilik yapmıyorlar" diye konuştu.

Etiketler : Dışişleri Bakanı TBMM BAKAN FİDAN TERÖRLE MÜCADELE
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX