0530 708 54 54
0530 708 54 54
09 Mart 2023 Perşembe 14:17:00 - Güncelleme:09 Mart 2023 Perşembe 14:17:00

Bakan Çavuşoğlu: Deprem insani bağlarımızı da bir kez daha hatırlattı

Kaynak: AA

ABONE OL

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin komşuluk, dostluk ve müttefikliğin yanı sıra insani bağları da bir kez hatırlattığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve AB üyesi ülkelerin Ankara'daki misyon şefleriyle öğle yemeğinde bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı'ndaki görüşmede, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay da hazır bulundu.

Önceki benzer toplantılarını, bir önceki yılın muhasebesi ve yeni yıla bakış temasıyla gerçekleştirdiklerini anımsatan Çavuşoğlu, bugünkü toplantının gündem maddesinin Kahramanmaraş merkezli depremler olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, deprem nedeniyle Türkiye'de 46 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini dile getirerek afette yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

"BU, 100 YILLIK BİR SÜREÇTE, BİR AVRUPA ÜLKESİNDE MEYDANA GELEN EN BÜYÜK DOĞAL AFET"

Cumhuriyet tarihinde en çok can kaybı ve yıkıma yol açan afetin yaşandığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Bu, 100 yıllık bir süreçte, bir Avrupa ülkesinde meydana gelen en büyük doğal afet." dedi.

Çavuşoğlu, her zaman ve her vesileyle başta doğal afetler olmak üzere insanlığı tehdit eden sorunlara karşı dayanışma ve ortak eylem çağrısı yaptıklarının altını çizdi.

"NEREDE YARDIMA MUHTAÇ BİRİSİ VARSA YANINDA OLDUK"

Türkiye'nin afetlerde yaptığı insani yardımlara da dikkati çeken Çavuşoğlu, "Milli gelirine göre dünyanın en hayırsever ülkesi olarak nerede yardıma muhtaç birisi varsa yanında olduk. Zira biz, 'birlikten kuvvet doğar' deriz, buna inanırız. Bu sözün, Avrupa'nın birçok ülkesinde de kullanıldığını biliyorum." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, 6 Şubat'taki depremlerin ardından uluslararası camianın Türkiye'ye yönelik yardımlarına işaret ederek "Şimdi biz, yaşadığımız bu afet sürecinde güçlü bir uluslararası dayanışma görüyoruz. Bu destek, bize moral ve güç veriyor." değerlendirmesinde bulundu.

"EN GELİŞMİŞİNDEN EN AZ GELİŞMİŞİNE BÜTÜN ÜLKELER, BÜTÜN İNSANLIK YANIMIZDA"

Geçen hafta, 3 gün arayla Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de "G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı"na, Katar'ın başkenti Doha'da "5. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı"na katıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, "Şunu gördük; en gelişmişinden en az gelişmişine bütün ülkeler, bütün insanlık yanımızda. Bu elbette sadece depremin büyüklüğüyle değil Türkiye'ye, Türk milletine duyulan teveccühle de bağlantılı. AB, AB üye ülkeleri, aday ülkeleri ve tüm kurumlarıyla bu destekte büyük pay sahibi." diye konuştu.

Çavuşoğlu, deprem nedeniyle Türkiye'nin dış temsilciklerindeki taziye defterlerinin en üst seviyelerde imzalandığını, AB kurumları toplantılarında saygı duruşunda bulunulduğunu, bütün mevkidaşlarından geçmiş olsun mesajları aldığını aktardı.

"TOPARLANMA VE YENİDEN İNŞA SÜREÇLERİNDE DE AB İLE İŞBİRLİĞİNİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Birçok ülkeden bakanlar ve AB yetkililerinin deprem bölgesini ziyaret ettiğini ve ilk andan itibaren AB acil yardımları ve arama kurtarma ekiplerinin, Türkiye'ye yönlendirildiğini belirten Çavuşoğlu, "Önümüzdeki dönemde toparlanma ve yeniden inşa süreçlerinde de AB ile işbirliğini sürdüreceğiz. Nitekim, AB Komisyonu ve Dönem Başkanı İsveç, Brüksel'de uluslararası konferans düzenleyecek. Kendileriyle sürekli temastayız." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, AB'den gelen desteğin sadece resmi düzeyle sınırlı kalmadığına işaret ederek şunları kaydetti:

"AB üye ve aday ülkeleri halklarından da bizi mutlu eden, bize güç veren destek görüyoruz. Buna Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımız ve soydaşlarımız da elbette dahil. Bu insani bağı çok önemli buluyoruz. Bugün, Türkiye'de diğer Avrupa ülkelerinden birçok insan yaşıyor. Benzer şekilde AB ülkelerinde yaşayan, depremden etkilenen bölge kökenli insanlarımız var. Hollanda'da 10 akrabasını depremde kaybeden caz sanatçısı Karsu'nun (Dönmez) kalpten paylaşımları, biz dahil milyonlarca insanı derinden etkiledi, yardıma sevk etti."

Türkiye'nin, Avrupa'nın önemli bir ülkesi olduğunu ve AB üyesi pek çok ülkenin ya komşusu ya ticari ortağı ya da müttefiki konumunda bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Deprem, sadece komşuluğumuzu, dostluğumuzu, müttefikliğimizi değil insani bağlarımızı da bir kez daha hatırlattı. Umuyorum ki bu ruh, önümüzdeki dönemde Türkiye-AB ilişkilerinin tüm boyutlarına yansıyacaktır. Bölgesel ve uluslararası gelişmeler, birlikteliğimizin küresel planda ne kadar önemli olduğunu gösteriyor." diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX