0530 708 54 54
0530 708 54 54
17 Mart 2023 Cuma 19:05:00 - Güncelleme:17 Mart 2023 Cuma 19:05:00

Bakan Akar: Tahıl koridorunda görüşmelerimiz sürüyor

Kaynak: TRT Haber

ABONE OL

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl koridoru ile ilgili "Rusya ve Ukrayna ile görüşmelerimiz devam ediyor" açıklamasında bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl koridoruna ilişkin, "Başlangıç şartlarını içerecek şekilde devamı konusunda Rusya ve Ukrayna ile yazışmalarımız, görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

Akar başkanlığında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı İleri Müşterek Harekat Merkezi'nde sınır hattı ve ötesindeki birliklerin komutanlarının katılımıyla video konferans toplantısı gerçekleştirildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, 2'inci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak, Genelkurmay 2'nci Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ile Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu'nun da yer aldığı toplantıda Bakan Akar, sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı, talimat verdi.

Kahramanmaraş merkezli ve 11 kenti etkileyen depremlerle Şanlıurfa ve Adıyaman'daki sel felaketine dikkati çeken Akar, "Devletimizin bütün kurum ve kuruluşları mücadele içinde. Silahlı Kuvvetlerimizin unsurları da kendilerine ne görev düşüyorsa ilk andan itibaren onları en etkin şekilde yerine getirmiş, vatandaşlarımızın yanına, yardımına koşmuştur" diye konuştu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin geniş bir alanla birlikte 14 milyon kişiyi etkilediğini ifade eden Akar, depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileklerini iletti.

Depremin meydana geldiği 6 Şubat'taki olumsuz hava şartlarına, havaalanlarındaki, ve karayollarındaki hasara vurgu yapan Akar, "Tüm bu olumsuzluklara rağmen Mehmetçik her yerde ilk andan itibaren milletinin yanına, yardımına koştu. AFAD ve valilikler başta olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlarla koordineli olarak yapılması gereken ne varsa onları yerine getirdi" dedi.

Deprem sonrasında arama kurtarma ile başlayan süreçte Türk Silahlı Kuvvetlerinin oluşturduğu hava ve deniz yardım koridorları ile bölgeye arama kurtarma ekipleri ve malzemelerini sevk ettiğini dile getiren Akar, bu bölgelerdeki depremzedelerin de yine bu koridordan taşındığını hatırlattı.

"HİÇBİR VATANDAŞIMIZ YALNIZ DEĞİL"

Mehmetçiğin deprem bölgelerinde güvenliğin yanı sıra sağlık, barınma, beslenme ve eğitim faaliyetlerine yoğun katkı sağlamaya devam ettiğini vurgulayan Akar, "Tüm bunlara, Mehmetçiğin tüm emeğine rağmen bazı fitne fesat odakları Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik son derece saygısız bir dille, seviyesiz bir şekilde söylemlerde bulunuyor. Bunların kim ve ne oldukları belli. Ancak asil milletimizin sağduyu ve feraseti ile vakur duruşu ve bizlere olan desteği bu fitne fesat yuvalarına karşı verilen en anlamlı, en etkin cevaptır" ifadelerini kullandı.

Gerek deprem gerekse sel bölgelerinde hayatın normale dönmesine yönelik çalışmalara katkı sağladıklarını dile getiren Akar, "Sel felaketinin vurduğu bölgelerde birliklerimizi sahaya göndermek suretiyle çalışmalara devam ediyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın tahliyesi için köprüler kurduk, çalışmalar için gerekli malzemelerin havayoluyla taşınmasına katkı sağladık" dedi.

Tarih boyunca birçok felaketle karşılaşıldığına dikkati çeken Akar, şunları söyledi:

"Devlet ve millet omuz omuza mücadele ederek, birlik ve beraberliğimizle bu felaketlerin üstesinden geldik. Bugün de karşılaştığımız deprem ve sel felaketlerine karşı yapılması gereken ne varsa birlik ve beraberlik içinde yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Karamsarlık, kötümserlik, ümitsizlik yok. Hiçbir vatandaşımız yalnız değil, devletimiz 85 milyon ile tek yumruk ve tek yürek olarak yaraların sarılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor."

TAHIL KORİDORU

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan "gıda krizi" riskinin ortadan kaldırılmasına yönelik Türkiye'nin çabalarıyla oluşturulan "tahıl koridoru" uygulamasına yönelik de değerlendirmelerde bulunan Akar, "Süre doluyor. Bunun tekrar benzer, başlangıç şartlarını içerecek şekilde devamı konusunda Rusya ve Ukrayna ile yazışmalarımız, görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

Bölgede ateşkesin sağlanması, akan kanın durması temennisini dile getiren Akar, "Bu konuda başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili bakanlarımız görüşmelerini, temaslarını sürdürüyorlar. Çalışmalarımızın sonunda inşallah istenilen sonuçlar ortaya çıkar diye temenni ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Bakan Akar sözlerinin sonunda her sıkıntılı durumda Mehmetçiğin vatandaşın yanında olduğunu, bunun yaşanan depremler ve sel felaketinde bir kez daha ortaya çıktığını belirterek, başta 2'nci Ordu Komutanlığı olmak üzere tüm personeli fedakar ve kahramanca çalışmalarından dolayı kutladı.

Bakan Akar konuşmasının ardından geçmiş olsun dileklerini ilettiği Kara Kuvvetleri Komutanlığı İleri Müşterek Harekat Merkezi'ndeki görevlilere tek tek depreme nerede yakalandıkları ve sonrasında neler yaptıklarını da sordu.

Personel de saat 04.17'de meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin ardından ailelerini güvenli bir yere taşımalarının sonrasında kısa sürede Harekat Merkezi'ne geldiklerini ve çalışmalara hemen başladıklarını vurguladı.

Etiketler : akar ukrayna tahıl koridoru
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX