0530 708 54 54
0530 708 54 54
17 Şubat 2023 Cuma 08:01:00 - Güncelleme:18 Şubat 2023 Cumartesi 00:40:00

'Asrın felaketi'nde 13. gün! Enkaz altından kurtarma çalışmaları sürüyor

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde önceki gün saat 4.17'de 7,7; Elbistan ilçesinde saat 13.24'te 7,6 büyüklüğünde deprem olurken, Gaziantep'te de büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan iki deprem meydana geldi. 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından saat 13.24'te bir deprem daha meydana geldi. Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi olan depremin büyüklüğü 7,6 olarak kaydedildi. Deprem, Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da yıkıma yol açtı. İçişleri Bakanı Soylu, (Kahramanmaraş merkezli depremlerde) "Şu ana kadar 39 bin 672 vatandaşımızı kaybettik" dedi.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat saat 4.17'de 7,7; Elbistan ilçesinde saat 13.24'te 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yaşanan bu felaket Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Hatay ve Elazığ'da büyük yıkıma yol açtı.

Her iki depremin birbirinden bağımsız, birbirini tetikleyen depremler olduğu kaydedildi.

11 ili vuran depremin 13. günündeki arama kurtarma çalışmalar ise aralıksız sürdürülüyor...

İşte dakika dakika bölgede yaşananlar:

22.20 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum: "Bugün itibariyle hemen hemen her ilimizde, depremden etkilenen illerimizde yerleşim alanlarına ilişkin yerler belirlendi.

Hasar tespit çalışmalarında büyük yol kat ettik. En geç 1 hafta içerisinde de 10 ilimizde bütün hasar tespitlerini tamamlayacağız.

İlk 30 bin konutun projelendirme çalışmaları tamamlandı. Şubat ayı sonu itibariyle sözleşme süreçlerine başlayacağız.

21:39 İçişleri Bakanı Soylu: (Kahramanmaraş merkezli depremlerde) Şu ana kadar 39 bin 672 vatandaşımızı kaybettik

20:10 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, OHAL ilan edilen illerdeki ortaokul ve lise öğrencilerinin, istemeleri halinde okul pansiyonlarına doğrudan "parasız yatılı" olarak yerleştirilebileceğini açıkladı

19.00 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Arama kurtarma boyutunda sahada 35 bin 250 personel çalışıyor.

18:38 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: Yaklaşık 85 bin bina ağır hasarlı

18:35 Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde depremde yıkılan binalara ilişkin soruşturma kapsamında 7 müteahhit tutuklandı.

18:26 Hatay'ın Defne ilçesi Elektrik Mahallesi'nde binanın enkazından 45 yaşlarında bir kişi, depremin 278. saatinde sağ çıkarıldı

17:28 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: Yaklaşık 85 bin bina ağır hasarlı

17:20 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Yaraları sarmak, acıyı hafifletmek için çalışan herkesi yürekten tebrik ediyorum." dedi.

17:17 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum: Yaklaşık 85 bin bina ağır hasarlı.

16:29 AFAD tarafından Kahramanmaraş merkezli depremlerde konutları hasar gören vatandaşlara 10 bin liralık hane başı destek ödemelerinin yapılmaya başlandığı bildirildi.

14:50 Bakan Dönmez, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Afşin Elbistan Termik Santrali'nin B ünitesinin gelecek hafta itibarıyla kısmen çalışmaya başlayacağını bildirdi.

14:46 Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki hırsızlık, yağma ve nitelikli dolandırıcılık olaylarına ilişkin soruşturmalarda 152 şüpheli tutuklandı.

14:46 Adıyaman'da depremde yıkılan Özkan Apartmanı'nın müteahhidi Mehmet Özkan tutuklandı.

14:37 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: 10 ilde eğitime ne zaman başlanacağını salı günü açıklayacağız. Şu ana kadar 35 bin 24 öğrenci diğer illerde nakillerini aldırdı.

14:16 YÖK Başkanı Özvar bahar döneminin 20 Şubat'ta uzaktan eğitimle başlatılabileceğini, nisan başı itibarıyla yüz yüze eğitimin de olduğu hibrit seçeneğin değerlendirileceğini açıkladı. Özvar, yükseköğretim kurumlarındaki uygulamalı programlarda öğrencilerin bu eğitimlerini yüz yüze sürdüreceğini bildirdi.

14:00 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerde ciddi hasar alan noktalardan biri olan Gaziantep'in Nurdağı ilçesini ziyaret etti.

13:43 ABD'nin deprem bölgesine ulaştırılmak üzere Türkiye'ye gönderdiği 2.5 milyon dolarlık yardım uçağı Adana Şakirpaşa Havalimanına indi.

13:38 Afganistan'daki Türkmenler, "asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için hatim duası yaptı.

13:35 Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Ufuk Ulutaş, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un "asrın felaketi" sebebiyle Türkiye'ye her türlü desteğe açık olduklarını söylediğini aktardı.

13:33 Erzurum, Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır ve Erzincan'da, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

13:32 Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, "asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Adıyaman'da incelemelerde bulundu.

13:31 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hatay'da Kahramanmaraş merkezli depremlerden zarar gören tarihi ve kültürel yapıların restorasyonuna gelecek ay başlanacağını açıkladı.

13:30 Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Ufuk Ulutaş, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un "asrın felaketi" sebebiyle Türkiye'ye her türlü desteğe açık olduklarını söylediğini aktardı.

13:29 TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve beraberindeki araştırmacı heyet, deprem bölgesinde devam eden araştırmalara katkı vermek için bölgeye gitti.

13:16 Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören Adıyaman'da altyapı ve barınma ihtiyacının karşılanması için çalışmaların devam ettiğini ve kentin bazı bölgelerine cumartesi gününden itibaren doğal gaz verilmeye başlanacağını bildirdi.

12:36 Bakan Kurum: (Deprem bölgesinde) 3 milyon 9 bin 563 bağımsız bölüm, 684 bin bina incelenmiştir. 84 bin 726 bina yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olarak tespit edilmiştir.

11:34 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Deprem bölgesindeki illerden diğer illere tayin taleplerinde bulunacak öğretmenlere ilişkin süreci bu hafta sonu açıklayacağız.

10:50 Azerbaycan, deprem nedeniyle Türkiye'ye 110 kişilik arama kurtarma ekibi daha gönderdi.

10:48 Malatya'da depremde yıkılan binalarla ilgili soruşturma kapsamında şu ana kadar gözaltına alınan 40 kişiden 13'ü tutuklandı.

10:40 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep'te kurulan konteyner ve geçici yapılara ilişkin, "Tüm kurumlarımızla deprem bölgemizi ayağa kaldırmak için var gücümüzle çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

10:32 Emniyet Genel Müdürlüğü: Sosyal medya platformlarında depreme ilişkin provokatif paylaşımlarda bulunan 713 hesap yöneticisi tespit edildi, 377'si hakkında adli işlem başlatıldı. 117 şahıs gözaltına alındı, 21'i tutuklandı. Dolandırıcılık amaçlı internet sitelerinin kapatılması sağlandı

10:30 Adıyaman'da onlarca kişiye mezar olan İsias Otel soruşturması çerçevesinde, otelin yöneticilerinden Efe Bozkurt gözaltına alındı.

09:46 Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu kararı ile depremden etkilenen vatandaşlar elektrik ve doğal gaz için yeni abonelik yaptırırken olağanüstü hal süresi boyunca güvence bedeli ödemeyecek

09:45 Depremin büyük yıkıma yol açtığı illerden Hatay'da koordinatör olarak görev yapan Amasya Valisi Mustafa Masatlı, "Bizler devlet olarak deprem bölgelerinde görevimizi aralıksız sürdürmekte, halkımızın acısına ortak olmakta ve mağduriyetleri en kısa sürede gidermek için var gücümüzle çalışmaktayız" dedi.

09:44 Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralanarak İstanbul'a getirilen 8 bin 555 vatandaştan 1374'ünün tedavisi kentteki çeşitli hastanelerde sürerken, 7 bin 181'i taburcu edildi.

09:42 MSB: Deniz Kuvvetlerimize ait uçaklar da vatandaşlarımızın tahliyesine hız kesmeden devam ediyor. Kahramanmaraş ve Adana'da depremden zarar gören vatandaşlarımız, C-235 genel maksat uçağı ile Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı'na tahliye edildi.

09:41 Bolu'dan 37 AFAD gönüllüsü, 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde depremlerin meydana geldiği Kahramanmaraş'a gitti.

09:15 Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'ın İskenderun ilçesinde Mehmetçik, asayişin sağlanmasının yanında enkaz alanlarında nöbet tutmaya devam ediyor.

09:00 Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 2 büyük depremin ardından bazı hastanelerde hasar ve çökme meydana geldi. Sağlık Bakanlığı ve UMKE iş birliği ile Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesine kurulan sahra hastanesi depremzedelere hizmet veriyor.

06:30 İran, "asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için ilaç, sağlık ekipmanı ve tıbbi teçhizatın yer aldığı 6 ton tıbbi yardım malzemesi yolladı.

05:18 ABD'deki Türk Büyükelçiliğinin ve Türk toplumunun önderliğindeki yardım çabaları hız kesmeden devam ediyor.

05:16 Türkiye'de yaşanan deprem felaketinin ardından arama kurtarma çalışmalarına destek olmak amacıyla Meksika'dan ülkemize gelen kurtarma ekipleri geri döndü. Ekip, çalışmalar sırasında hayatını kaybeden Proteo adlı kurtarma köpeğinin cenazesini de yanlarında getirdi.

05:00 Türkiye'nin 10 ilini kapsayan yıkıcı deprem için ABD'deki Türk Büyükelçiliğinin ve Türk toplumunun önderliğindeki yardım çabaları hız kesmeden devam ediyor. Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinin organize ettiği yardım kampanyası kapsamında, depremzedeler için toplanan giyecek, sağlık, gıda ve temizlik malzemeleri Washington DC'de bulunan Dulles Uluslararası Havaalanı'nda, afet bölgelerine gönderilmek üzere hazırlanarak THY'nin kargo alanına getirildi.

03:37 Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı afet bölgesindeki çalışmalara destek veren Venezuela arama kurtarma ekibi, İstanbul Havalimanı'ndan ülkelerine uğurlandı.

03:32 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay'da depremin 261'inci saatinde enkazdan kurtarılan Mustafa Avcı'nın, telefonda yakınıyla konuştuğu görüntüleri paylaştı.

03:31 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay'ın merkez Antakya ilçesindeki binanın enkazından depremin 261. saatinde sağ çıkarılan Mustafa Avcı ve Mehmet Ali Şakiroğlu'nu hastanede ziyaret etti.

02:23 Afet bölgesindeki büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine yem desteği verilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre büyükbaş için 500 TL, küçükbaş için 50 TL yem desteği verilecek.

01:46 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay'ın merkez Antakya ilçesinde depremin 260. saatinde 14 yaşındaki çocuğu enkazdan çıkaran ekibi ziyaret ederek bilgi aldı.

01:39 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay'da depremin 260'ıncı saatinde enkazdan sağ çıkarılan 14 yaşındaki Osman'ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti.

01:38 Hatay'ın merkez Antakya ilçesi Odabaşı Mahallesi'ndeki bir binanın enkazından 26 yaşındaki Mehmet Ali Şakiroğlu ve 34 yaşındaki Mustafa Avcı, depremin 261. saatinde sağ çıkarıldı.

01:13 Kahramanmaraş merkezli depremlerin meydana geldiği afet bölgesindeki çalışmalarını tamamlayan Kırgızistanlı arama kurtarma ekibi, İstanbul Havalimanı'ndan hareket eden uçakla ülkesine gitti.

01:09 Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına katılan Karabük AFAD ekibi, görevlerini tamamlayarak kente döndü.

00:50 Resmi Gazete'de Başkan Erdoğan imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, bankaların bağış ve yardım sınırlamasına muafiyet getirildi.

00:04 AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşanan can kaybının 38 bin 44'e yükseldiğini açıkladı.

00:00 260. saatte Hatay'da 14 yaşındaki erkek çocuğu, enkazdan sağ salim kurtarıldı.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat saat 4.17'de 7,7; Elbistan ilçesinde saat 13.24'te 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yaşanan bu felaket Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Hatay ve Elazığ'da büyük yıkıma yol açtı.

Her iki depremin birbirinden bağımsız, birbirini tetikleyen depremler olduğu kaydedildi.

11 ili vuran depremin 12. günündeki arama kurtarma çalışmalar ise aralıksız sürdürülüyor..

Etiketler : deprem enkaz kaldırma 12. günündeki arama kurtarma 'Asrın felaketi
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX