0530 708 54 54
0530 708 54 54
29 Mart 2023 Çarşamba 11:04:00 - Güncelleme:29 Mart 2023 Çarşamba 11:04:00

Altın değerinde: Yanan ormanlık alanda yetişti, köylüler her yerde onu arıyor

Kaynak: İHA

ABONE OL

Adana'da önceki yıl çıkan orman yangınının izleri yavaş yavaş siliniyor. Ekipleri yoğun çalışmasıyla tekrar yeşerme başlarken, köylülere ek gelir kaynağı olan bir türün ortaya çıkması sevindirdi.

Adana'nın Kozan ilçesinde önceki yıl çıkan orman yangınında 1650 hektar alanın küle döndüğü 4 mahallenin etkilendiği orman yangının izleri silindi.

Yanan ormanlık alan bahar yağmurları ve orman işletme ekiplerinin tohumlama çalışmaları ile yeşillenirken afet bölgesi ilan edilen alanda çıkan bir tür bölge halkını sevindirdi.

Son zamanlarda kuraklık nedeni ile nadir görülen, tazesinin kilogramı 600 TL'den, kurutulmuşu 6 bin 500 TL'den satılan kuzugöbeği mantarı bu hafta etkili olan yağışların ardından yangının yaşandığı Kozan'ın Kızlarsekisi mahallesinde sınırlarındaki ormanlık alanda yeniden kendini gösterdi.

Köylüler ellerinde sopalarla her taşın altında ekonomik ve besin değeri yüksek olan ve yurt dışına ihraç edilen Kuzugöbeği mantarını toplamak için mesaiye başladı.

Kuzugöbeği mantarı arayan yöre sakinlerinden Ali Gök, "Yanık sahadaki mantarların toplamasını yapıyoruz. Bu mantar yurt dışına ihracata gidiyor. Bu mantarın ihracatı oluyor turizm bölgesinde de kullanıyor.

2 yıl önce afet yaşandı. Yağış az oldu bu sene yağışlarla birlikte yeniden yanık sahada çıktı. Büyük bir afet yaşadık. Çok büyük alan yandı evler yandı ve afet bölgesi ilan edildi.

Çok şükür şu an ormanımız yeniden yeşeriyor. Şimdi de kuzugöbeği mantarı ormanda fışkırtı. 500-600 TL arasında satılıyor. Bazen bir kilo bazen 5 kilo bulabiliyoruz bölge bölge değişiyor arıyoruz" dedi.

Emekli olduktan sonra köyüne dönen Kamil Kılıç ise farklı köylerden vatandaşların mantar ramak için bölgeye geldiğini kaydederek "Çok değerli bir mantar. Satıldığı zaman değeri yüksek. Bizler de köyümüzde topluyoruz" diye konuştu.

Etiketler : Adana 500-600 TL MANTAR kuzugöbeği mantarı
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX