0530 708 54 54
0530 708 54 54
22 Şubat 2023 Çarşamba 14:08:00 - Güncelleme:22 Şubat 2023 Çarşamba 14:08:00

Akşener de kentsel dönüşüm karşıtı çıktı!

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından tüm Türkiye seferberlik ruhuyla yaraları sarmaya çalışıyor. Yaşanan bu afet akıllara İstanbul depremini getirirken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Beykoz Tokatköy'e giderek, 'Kentsel dönüşüme karşı organize olma' çağrısı yaptığı görüntüler ortaya çıktı.

Yüzyılın felaketinin yaraları sarılmaya çalışılırken muhalefet 'kentsel dönüşüm' üzerinden algı operasyonlarına tam gaz devam ediyor. Deprem öncesi kentsel dönüşüme karşı çıkan muhalefet, deprem sonrası ikiyüzlü bir tutum sergileyerek kentsel dönüşüm üzerinden suçladı. Hatay İskenderun'da 6 mahallenin dönüşümünü yargıya taşıyarak durdurdu. O mahalleler depremde yerle bir olurken, yüzlerce can yitip gitti.

AKŞENER DE KENTSEL DÖNÜŞÜM KARŞITI ÇIKTI

İstanbul depremi öncesi muhalefet benzer bir tutumu İstanbul'da da sergiliyor. Beykoz, Tozkoparan ve Esenler'de dönüşüme fren yaptıran muhalefet, ortalığı savaş alanına çevirmişti. Meral Akşener'in Beykoz Tokatköy'e giderek, 'Kentsel dönüşüme karşı organize olma' çağrısı yaptığı görüntüler ortaya çıktı.

KENTSEL DÖNÜŞÜME KARŞI SOL ÖRGÜTLER VE MUHALEFET EL ELE

Depreme karşı dayanıklı yapılar hayat kurtarıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde yapılan TOKİ konutları 11 ilin etkilendiği asrın en büyük felaketinde hiçbir zarar görmedi. Bu da dönüşümün ne denli önemli olduğunu gözler önüne serdi. Asrın en büyük felaketi sonrası kentsel dönüşüm konusunda muhalefetin ikiyüzlü tutumu dikkat çekti. Deprem öncesi kentsel dönüşümün yapılacağı her noktada direnen muhalefet, sol örgütler ile ele ele halkı kışkırttı. Birçok noktada kentsel dönüşüm muhalefetin manipülasyonları ile mahkemeye taşındı. Çalışmalar ya aksadı ya da durdu.

İSKENDERUN'DA YÜZLERCE CAN SOL ÖRGÜTLER VE MUHALEFETİN İNADINA KURBAN GİTTİ

Asrın en büyük felaketi sonrası yapılan tespitler, yıkılan konutların ve iş yerlerinin çok büyük bir bölümünün 1999 öncesi depreme dayanıksız yapılar olduğunu ortaya koydu. Depremin en sert vurduğu ve yüzlerce canı yitirdiğimiz İskenderun'da 6 mahallede 2013 yılından itibaren kentsel dönüşüm yapılmak istendi. Ancak Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Barış Atay'ın başını çektiği siyasiler ve sol örgütler halkı kışkırttı. Süreç mahkemeye taşındı. Mahkeme 2017 yılında dönüşüm kararını iptal etti. Yine 2022 yılında da Cumhurbaşkanlığı'nın kararı Danıştay tarafından iptal edildi. Sol örgütler ve muhalefet halkı kışkırtarak süreci mahkemeye taşıtmasaydı, bu 6 mahallede dönüşüm yıllar önce tamamlanacaktı. Belki de birçok yapı ayakta kalacak, birçok insanımız da hayatta olacaktı.

İSTANBUL'DA DA KENTSEL DÖNÜŞÜME 'MUHALEFET' ETTİLER

Megakent İstanbul'da da 7 ve üzerinde bir deprem bekleniyor. Uzmanlar uzun süredir bu beklentilerini dile getiriyor. Kentsel dönüşüme İstanbul'da hız verilmek istenirken, muhalefet Esenler, Beykoz ve Tozkoparan başta olmak üzere birçok noktadaki kentsel dönüşüme fren yaptırdı. Vatandaşları kışkırtarak kentsel dönüşümü engellemeye çalışan muhalefet bloğu, sol örgütlerle de işbirliği yaparak zaman zaman buradaki çalışmaları çatışmaya bile dönüştürdü.

MERAL AKŞENER'İN BEYKOZ'DA DÖNÜŞÜME ENGEL OLMAK İÇİN 'ORGANİZE OLALIM' ÇAĞRISI YAPTIĞI ORTAYA ÇIKTI

Deprem sonrası hükümeti kentsel dönüşüm yapmamak ile suçlayan muhalefet liderleri arasında yer alan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Beykoz Tokatköy'deki kentsel dönüşüme engel olan ve halkı kışkırtan isimler arasındaydı. Akşener, Tokatköy'e gelerek, halkı kışkırtmış, organize olma çağrısı yapmıştı.

Akşener kaydedilen görüntülerde kentsel dönüşüme karşı birlik çağrısı yaparak şu ifadeleri kullanıyor:

Pazartesi günü bizim İstanbul milletvekillerini de al, 7-7.30 gibi burada olun. Derneğinizde beyanat versinler. Benim dokunulmazlığım yok, ben vekil değilim. Ben onu alıp kamuoyuna lanse ediyim. İletişim bilgilerinizi verin birbirinize, organize olun. Sizin dediklerinizi arkadaşlarımız aldı yayınlayacak. Pazartesiye de böyle bir şey yapalım. Sonra da devamını getirelim inşallah.

MUHALEFETİN TAVRI TEPKİ ÇEKİYOR

Deprem olmadan önce vatandaşları kışkırtan, kentsel dönüşümleri engelleyen, 'organize olma' çağrısı yapan muhalefet, deprem sonrası kentsel dönüşüm eleştirilerini sıralamaya başladı. Muhalefetin ikircikli tavrı tepki çekti.

Etiketler : Akşener Deprem kentsel dönüşümleri engelleyen Yİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX