• BIST
  1328.73
 • Dolar
  7,8140
 • Euro
  9,3528
 • Altın
  449,3850
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
06 Kasım 2017 Pazartesi 11:21:00 - Güncelleme:06 Kasım 2017 Pazartesi 15:39:00

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna oldu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti'nin aday gösterdiği Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna oldu

Tuna yaptığı ilk açıklamasında 'Benim herkesin aklına ihtiyacım olacak. Kimseye farklı bir muamele olmayacak. Sizlerin desteklerini her zaman yanımda göreceğime inanıyorum. Tekrar gösterdiğiniz güvene layık olmaya çalışacağım. Var olun, sağ olun Allah'a emanet olun" dedi.

Ankara'da Melih Gökçek'in istifasını açıklamasının ardından yeni başkan bugün belli oldu. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya düzenlediği basın toplantısında Ak Parti'nin adayını açıklamıştı. Erol Kaya, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna olduğunu duyurdu.

TEMAYÜLDEN BİRİNCİ ÇIKMIŞTI

Geçen cumartesi günü gerçekleşen temayül yoklamasında Mustafa Tuna birinci çıkmıştı.Açıklamanın ardından Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi yeni başkanı seçmek için toplanacak. CHP ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde aday göstermedi.

SEÇİM İLK TURDA SONUÇLANABİLİR

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılacak seçimde başkanın seçilmesi için ilk iki turda, salt çoğunluk, yani 94 oy aranacak. Belediye Meclisi'nde AK Parti'nin sandalye sayısı 100. Bu sayı, başkanın ikinci tura kalmadan seçilmesine yetiyor. CHP ve MHP ise aday çıkarmayacak, seçime katılmayacak. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na 28 Ekim'de istifasını açıklayan Melih Gökçek'in yerine Ali İhsan Ölmez vekalet ediyor.

TUNA'DAN İLK AÇIKLAMA

Adaylığı açıklanan Tuna'dan açıklama yaptı. Destek isteyen Tuna, "Bu güvene layık olmak üzere bundan sonra da hep beraber el ele çalışacağız. Melih başkana hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Ben tekrar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağolun varolun" dedi.

MUSTAFA TUNA KİMDİR?

Mustafa Tuna, 1957 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesinde doğdu. 1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nden Yüksek Mühendis ünvanını alan Tuna, 1982-1983 yılları arasında eğitim için ABD'de bulundu. Akademik gereklilikleri yerine getireren "Atıksu Arıtma Tesisleri Maliyet İndeksi ve Debi - Maliyet İlişkileri" konusundaki tez çalışmasını tamamladı. Tezinin ardından kendisine İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından 1995 yılında Doktor Yüksek Mühendis unvanı verilmiştir. 1998 yılında Su Kirlenmesi ve Kontrolü Bilim Dalı'nda Üniversitelerarası Kurul tarafından "Doçent" ünvanını elde eden Mustafa Tuna, özel sektör çalışmalarıyla birlikte çevre teknolojisi, altyapı planlaması ve mühendislik ekonomisi alanlarında da akademik çalışmalarını sürdürdü. Yaptığı ulusal ve uluslararası bilimsel yayınlar nedeniyle kendisine TÜBİTAK tarafından "Yayın Teşvik Ödülü" verilmiştir. 29 Mart 2009 yılında Ankara Sincan Belediye Başkanı olarak seçilen Mustafa Tuna, 2014 yerel seçimlerinde bir kere daha Sincan Belediye Başkanı olarak seçilmiştir.