0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
14 Ekim 2022 Cuma 20:28:00 - Güncelleme:15 Ekim 2022 Cumartesi 01:23:00

Bartın maden kazasında 41 can kaybı

Bartın'ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde, yeraltında patlama meydana geldi. Olay yerine AFAD, itfaiye ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi.

Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde saat 18.45 sıralarında yeraltında patlama meydana geldi. Olay yerine AFAD, itfaiye ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Bakan Dönmez patlamanın grizu kaynaklı olabileceğini açıkladı.

DAKİKA DAKİKA GELİŞMELER

SAAT 06.41

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile hayatını kaybedenlerin sayısının 28'e yükseldiğini kaydetti.

SAAT 06.15

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada göçük altında kalan madencilerden 26'sının şehit olduğunu, 58'inin de kurtarıldığını kaydetti. Bakan Soylu, hayatını kaybeden madencilerin isimlerini de açıkladı.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de göçük altında kalan 15 madencinin yerinin tespit edildiğini ancak aşağıda yangının devam ettiğini ve girebilmek için yangının söndürülmesi, karbon monoksit gazının bertaraf edilmesi gerektiğini vurguladı. Yangının büyük olmadığını da kaydeden Bakan Dönmez 'Çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor' dedi.

SAAT 01:20

Bartın Valiliği, yaptığı son dakika açıklamasıyla patlamada yaşamını yitirenlerin sayısının 25'e yükseldiğini açıkladı.

SAAT 23:54

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Bartın'da, bir maden ocağında meydana gelen patlamada 22 vatandaşımızı kaybettik

SAAT 22:44

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: İlk değerlendirmeler grizu patlaması olduğu şeklinde

Bakan Dönmez: İlk değerlendirmelere göre grizu patlaması olduğu şeklinde. Bir kısma kadar fayton dediğimiz mini raylı sistem çalışıyor diğer kısımda elle müdahaleler söz konusu. Bütün arama kurtarma ekipleri görevinin başında

Bakan Fatih Dönmez: Şu an içerde devam eden bir yangın yok. Anında müdahale için yangın ve temiz hava tüpleri aşağı indirildi. Müdahale eden arkadaşlarımız da son derece deneyimli arkadaşlar

SAAT 22:40

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bartın'daki maden ocağındaki patlamada 14 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bakan Soylu: Riskli bölgede 49 kardeşimiz vardı, şu ana kadar 21 kardeşimiz intikal etti maalesef 14 kardeşimiz hayatını kaybetti. 3 kardeşimiz yoğun bakımda diğerleri de tedavi altında

Bakan Soylu: Aşağıda büyük bir mücadele ortaya koyuluyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Dönem dönem bilgi aldıkça sizlere ileteceğiz. Farklı yerlerden gelen bilgilere vatandaşlarımızın itimat etmemesini istiyoruz. Tekrar geçmiş olsun, başımız sağ olsun, Allah sabır versin. Vatandaşlarımızdan da farklı bilgilere itibar etmemelerini rica ediyoruz

Soylu: O alandan çıkardıklarımız var, o alandan çıkaramadıklarımız var. Bu konudaki tüm detaylı bilgileri her saat başı sizlerle paylaşmış olacağız

110 kişinin üst kotlarda olanlar var onlar sağ salim çıkartılıyor. Aşağıda 49 kişinin olduğu alana hala müdahale etmeye çalışıyorlar. Tüm detaylı bilgileri her saat başı sizlerle beraber paylaşacağız

SAAT 22:08

Bartın'da maden ocağında meydana gelen patlamada 2 işçi yaşamını yitirdi. 20 işçi yaralandı.

Bakan Koca: Bartın'da, bir maden ocağında meydana gelen patlamada, şu anki bilgilere göre; 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, 20 yaralımız var

SAAT 22:00

AFAD: Bartın ili Amasra ilçesinde TTK Genel Müdürlüğü'ne ait maden ocağında meydana gelen patlamanın trafo kaynaklı olduğu bilgisi sehven paylaşılmıştır. Patlamanın nedeni henüz belirlenememiştir.

SAAT 20:42

Alınan ilk bilgilere göre, madende mahsur kalan kişilerin olduğu bilgisi alınmıştır.

-Bölgeye Bartın İl AFAD, Emniyet, 112, İtfaiye, Jandarma ve TTK'a ait tahlisiye ekipleri sevk edilmiştir.Ayrıca Sakarya İl AFAD Kütahya İl AFAD ve Eskişehir İl AFAD ekipleri sevk edilmiştir.

- Kütahya, Zonguldak, Karabük ve Eskişehir İl AFAD müdürleri bölgeye sevk edilmiştir.

- Zonguldak'tan tahlisiye ekipleri sevk edilmiştir.

- Kütahya'dan TKİ'ye ait 20 kişilik tahlisiye ekipleri sevk edilmiştir.

- Kızılay'dan 2 ikram aracı ve 3 personel aracı bölgeye sevk edilmiştir.

- Sakarya İl AFAD ve Ankara İl AFAD'tan 2 mobil koordinasyon tırı gönderilmiştir.

- Bölgede herhangi bir iletişim kesintisi olmamakla beraber bölgeye tedbir amacıyla 1 mobil baz istasyonu gönderilmiştir

SAAT 20:30

VALİ ARSLAN: EKSİ 300 KOTTA 44, EKSİ 350 KOTTA 5 KİŞİ VAR, ŞU ANA KADAR 6 YARALIMIZ ÇIKARILDI

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, TTK Amasra Müessese Müdürlüğü'nde meydana gelen patlamayla ilgili "Patlamanın nedeniyle ilgili henüz net bir bilgi yok. Saat 18.15 sıralarında eksi 300 kotta bir patlama olduğu bilgisi bizlere ulaştı. Eksi 250 kotta 74 tane arama- kurtarma ekibimiz çalışmalarına devam ediyor. Şu anda eksi 300 kotta 44 kişi, eksi 350 kotta da 5 kişi var. Bu işçileri kurtarma çalışmalarımız da devam ediyor. 8 kişi kendi imkanlarıyla kurtarıldı. Şu ana kadar 6 yaralımız çıkarıldı. Onlarda ambulanslarla hastanelere sevk edildi" dedi.

SAAT 20:18

AFAD'DAN AÇIKLAMA

Bartın'ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde yeraltında meydana gelen patlamayla ilgili AFAD'dan açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Amasra Taşkömürü İşletmesinde henüz belli olmayan bir nedenle patlama meydana gelmiştir. Kütahya, Eskişehir, Zonguldak ve Karabük İl AFAD Müdürleri ile AFAD Sakarya Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü bölgeye yönlendirilmiştir."

SAAT 19:55

VALİ ARSLAN, OCAKTAN ÇIKAN İŞÇİYLE GÖRÜŞTÜ

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, patlamanın meydana geldiği TTK Amasra Müessese Müdürlüğü'ne geldi. Vali Arslan, "Kim çıktı aşağıdan? Durum nedir?" diyerek maden ocağından çıkan işçi ile konuştu. Maden ocağından çıkan işçi, "Hiçbir şey bilmiyoruz. Toz- duman oldu, ne olduğunu bilmiyoruz, gözükmedi. Kendi imkanlarımla çıktım. Patlama büyük ihtimalle de tam olarak, yani biz biraz geride olduğumuzdan dolayı sadece basınç oldu. Basınçtan dolayı toz kütlesi oldu, göz gözü görmedi" dedi.

Patlamayı haber alan çalışanların yakınları ise maden ocağına geldi. Çalışmalar sırasında bazı işçiler ocaktan çıkarıldı. Bir işçi arkadaşlarından destek alarak yürürken, durumunun iyi olduğunu söyledi. Mahsur kalan işçilerin kurtarılması için çalışmalar sürdürülüyor.

SAAT 19:50

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bartın'ın Amasra ilçesinde, maden ocağında patlamanın meydana geldiği olay yerine gidiyor.

Etiketler : Amasra türkiye AFAD
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX