0530 708 54 54
0530 708 54 54
20 Mart 2023 Pazartesi 07:42:00 - Güncelleme:20 Mart 2023 Pazartesi 07:42:00

6'lı masada yeni kriz! Yardımcılar da kavga sinyali verdi

Kaynak: Yeni Şafak

ABONE OL

Altılı Masayı dağılmanın eşiğine getiren krizi çözmek için başvurulan Cumhurbaşkanı Yardımcılığı formülü ittifak içinde sorunun yeni adı oldu. Yardımcılardan biri olacak Mansur Yavaş “Aceleye geldi” diyerek yeni kavga sinyali verdi. Fransa'da Alain Juppé'nin Belediye Başkanlığı ve Başbakanlık görevini aynı anda yapmasını örnek gösteren İYİ Parti lideri Akşener, Yavaş'a “İki görevi de yapabilirler” sözleriyle destek verdi. İşte detaylar...

Kaos ve gizli pazarlığın merkezine dönüşen 6'lı Masa'da her gün farklı bir kriz doğuyor. Masa ortakları bir yandan bakanlık paylaşımı kavgası verirken bir yandan da Cumhurbaşkanı yardımcılarının hangi görevi üstleneceğini tartışıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkıp masaya terk eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in dönüşünü sağlayan "Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları Cumhurbaşkanı yardımcısı olsun" formülü yeni kriz doğurdu.

YAVAŞ KAVGANIN SİNYALİNİ VERDİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Bu öneri aceleye geldi. Şunu önerecektik, Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak beni ve Ekrem Başkanı ilan edin, sayın genel başkanlarımız milletvekili olsun ve partilerin başında olsunlar diyecektik" sözleriyle kavganın sinyalini verdi. Akşener de Alain Juppé önerisini ortaya attı.

FRANSA'YI ÖRNEK GÖSTERDİ

İmamoğlu ve Yavaş'ın hem belediye başkanlığı hem de Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevini üstlenebileceğini öne süren Akşener, Alain Juppé'nin Bordeaux Belediye Başkanlığı ve Fransa Başbakanı görevini aynı anda yürüttüğünü söyledi. Bu öneri masa ortaklarının tepkisini çekti. Kabul edilen metinde Cumhurbaşkanı'nın istediği zaman ve tarihte iki ismi Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atabileceği maddesi yer alıyor. Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı için kafaların karışık olduğu masada DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Belediye başkanları tekrar seçildikten sonra istifa edip, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olsun" demişti.

KILIÇDAROĞLU'NU BOŞA ÇIKARDI

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Akşener bu hamleyle Kılıçdaroğlu'nu pasife düşürüp iki ismin cumhurbaşkanı yardımcısı olmasının önünü açmak istiyor. Bu şekilde Ali Babacan'ın "Belediye başkanları istifa etsin" önerisinin gündeme gelmeyeceğini düşünüyor. TV100'e konuşan Akşener, iki belediye başkanının Cumhurbaşkanı Yardımcısı olması önerisinin masanın tamamında kabul görmediğini, masada bir liderin bu karşı çıktığını söylemişti. DEVA Partisi'nin bu öneriye karşı çıktığı ancak Kılıçdaroğlu tarafından ikna edildiğini kulislerde konuşuluyordu.

FRANSA'YA DA FRANSIZ KALDI

Parlamenter sitemim önerisi için 6'lı masa ile bir araya gelen Akşener'in yarı başkanlıkla yönetilen Fransa'yı örnek göstermesi dikkat çekti. Fransa'da 2014 yılında kabul edilen yasayla siyasetçilerin hem belediye başkanı hem de milletvekili veya senatör olmaları yasaklandı.

DEVA'DAN YAVAŞ'A TEPKİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın 6'lı Masa liderleri ' milletvekili olsun' ve 'partilerin başında olsunlar' önerisi, Masa'nın küçük paydaşlarını rahatsız etti. DEVA'ya göre Yavaş ve İmamoğlu, 'nüfus' ve 'dikte' eğilimleriyle masayı kontrol etmek istiyor.

Etiketler : Kaos ve gizli pazarlık Mansur Yavaş 6'lı Masa liderleri
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX