Oruç tutacaklar dikkat! Metabolizmanız hazır mı?

Ramazan bu yıl yakıcı yaz sıcaklarına denk gelmiyor ama uzmanlar, uzun açlık ve susuzluk süresi nedeniyle oruç tutacakların metabolizmalarını önceden bu sürece hazırlamalarının yararlı olacağını söylüyor.

4.05.2019 13:20:00

Yayın Tarihi

4.05.2019 16:36:00

Güncelleme Tarihi
1/14

Ramazan ayında oruç tutacakların metabolizmalarını uzun açlık ve susuzluk sürelerine hazarlımaları gerektiğini belirten uzmanlar,

2/14

sağlıklı bir Ramazan için şimdiden dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

3/14

Kafeini kısıtlayın, bol su tüketin:

Çay, kahve ve kola gibi içeceklerde bulunan kafein kronik tüketildiğinde bağımlılık yaptığı gibi sindirim sorunlarına da yol açabiliyor.

4/14

Ayrıca idrar söktürücü etkisi ile vücutta bulunan suyun böbreklerden atımını hızlandırarak su kayıplarına neden oluyor.

5/14

Bu nedenle Ramazan'a hazırlık sürecinde kafeini azaltmaya, onun yerine bol su tüketmeye gayret edin.

7/14

Basit değil kompleks karbonhidratları tercih edin:

Çok fazla besin değeri olmayan ancak çok yüksek kalorili tatlı, beyaz un, çikolata, şekerli aromalı içecekler gibi basit karbonhidratlı yiyecek ve içecekler kan şekerinde ani iniş ve çıkışlara yol açıyor, sık sık acıktırıyor.

8/14

Bulgur, tam tahıllı ekmek, yulaf gibi kompleks karbonhidratlar ise fazla miktarda vitamin, mineral ve posa içerdiğinden tok tutuyor.

9/14

Bu nedenle basit karbonhidratlardan şimdiden uzak durmaya başlayın ve Ramazan'da da daha geç acıkmak için kompleks karbonhidratları tercih edin.

10/14

Yoğurt ve kefiri eksik etmeyin:

Yoğurt ve kefir tüketmek sindirim sistemini Ramazan'a en güzel şekilde hazırlamakta oldukça etkili.

11/14

Bu gıdalarda bulunan bağırsak için yararlı bakteriler, hem Ramazan öncesi hem de Ramazan'da sindirim sistemi ile ilgili yaşayabileceğiniz olası sorunları da önlemeye yardımcı oluyor.

12/14

Et ve sebzeyi bir arada tüketin:

Etli/kıymalı veya tavuklu sebze yemekleri hem protein ihtiyacınızı karşılamaya hem de sebzelerin posasından ve vitaminlerinden faydalanmaya yardımcı olacaktır.

13/14

Sebze ve proteini bir arada almak da Ramazan öncesi sindirim sistemini rahatlatacak, Ramazan'da da uzun açlık sürecindeki hazım sorunlarından koruyacaktır.

(NTV)