Kral 25 kişilik haremiyle karantinadan kaçtı

Koronavirüsten ölenlerin sayısı 53 bin 249'a yükseldi. En fazla kayıp İtalya ve İspanya'da... Ülkesinde sokağa çıkma yasağı ilan eden Taylan Kralı 25 kişilik haremiyle Almanya'ya tatile gitti... Kral Almanya'da da karantinadan kaçtı... İşte dünyada son durum...

3.04.2020 15:39:00

Yayın Tarihi

3.04.2020 16:02:00

Güncelleme Tarihi
1/23

Dünya koronavirüs salgınıyla savaşına devam ederken, hem sevindiren hem de üzen haberler peş peşe gelmeye devam ediyor. Dünya genelinde koronavirüse yakalananların sayısı 1 milyonu geçerken, 53 binin üzerinde can kaybı var. İtalya 13 bin 155 ölüm ile ilk sırada yer alırken, İtalya, 10 bin 935 ölümle ikinci sırada. Avrupa Birliği'nin 4 büyük ülkesi koronavirüs maskesi yüzünden birbirine girerken, İtalya'da belediye başkanı yerel para birimi basarak ihtiyaç sahiplerine dağıttı... Tayland Kralı ise ülkesinde sokağa çıkma yasağı ilan edip 25 kişilik haremiyle Almanya'ya kaçtı... İşte dünyadan koronavirüs haberleri...

2/23

İspanya'da bir günde 932 kişi virüsten öldü

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) kaynaklı vaka sayısı bir milyon 17 bin 567 olurken, can kaybı 53 bin 249'a yükseldi. Hastalığı yenenlerin sayısı ise 213 bin 217 oldu. İspanya'da Covid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 932 artarak 10 bin 935'e çıktı.

3/23

Dünya ölüyor Çin'de sayı tek haneye düştü

İran'da son 24 saatte virüs nedeniyle 134 kişi artarak 3 bin 294, Fransa'da sayısı 4 bin 503 kişi, İtalya'da 760 kişi artarak 13 bin 915 kişi hayatını kaybetti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu ise Hubey eyaletinin Vuhan kentinde son 24 saatte Covid-19 nedeniyle 4 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

4/23

İtalya'da sağlıkçı robotlar göreve başladı

Koronavirüsün en sert etkisinin hissedildiği İtalya'dan yeni görüntüler geldi. İtalya'nın bir özerk bölgesi olan Varez'deki Sircolo hastanesinde, sağlık personeliin virüslü hastalar ile aralarında mesafe olması için robotlar kullanılmaya başlandı. Son günlerde hastaların yanı başında bulunan robotlar, herkesin dilinde.

5/23

Hastaların başından ayrılmıyorlar

Hastaların başında bekleyen bu özel robotlar, bir yandan virüs nedeniyle yatağa düşenlerin sağlık durumunu izlerken, diğer yandan gözlemlerini de sağlık personeliyle paylaşıyor. Robotların önünde bulunan dokunmatik ekranlar ise hastaların isteklerini veya acil durumlarını hızlıca sağlık personeline iletmesine yardımcı oluyor.

6/23

Fransa tüm maskelere el koldu! AB'de yeni kriz

Yeni tip Corona Virüsü (Covid-19) salgını devam ederken, Avrupa Birliği'nin (AB) 4 ülkesi İsveç, Fransa, İtalya ve İspanya arasında maske krizi

patlak verdi. İsveç merkezli sağlık şirketi Mölnlycke'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Çin'den İspanya ve İtalya'ya gönderilmek üzere ithal ettikleri milyonlarca yüz maskesi ve eldivene Fransa'nın el koyduğunu bildirdi.

7/23

Geçen hafta da Almanya el koymuştu

Şirketin Genel Müdürü Richard Twomey, söz konusu malzemenin Fransa üzerinden İtalya ve İspanya'ya gönderileceğini belirterek, “Fransa, sağlık ürünleri ihracatını yasakladı. Kendi malı olmadığı halde maske ve eldivenlere el koydu. Bu son derece rahatsız edici, yakışıksız bir hareket.” dedi. Twomey, Fransa'nın beklenmedik hareketinden sonra şirketin Çin'den ithal edeceği yeni sağlık malzemelerini, Belçika üzerinden İtalya ve İspanya'ya göndereceklerini kaydetti. Geçen hafta da Çin'den ithal edilen ve Almanya üzerinden İtalya'ya gönderilecek maskelere Almanya'nın el koyduğu belirtilmişti.

8/23

İtalyan belediye başkanından yerel koronavirüs parası bastı

İtalya'nın güney batısındaki Campania bölgesine bağlı Santa Marina'nın belediye başkanı, koronavirüs salgını nedeniyle geçinmekte zorlanan sakinler için yerel bir para birimini kullanıma soktu. Başkan Giovanni Fortunato, kendisi bastığı 50 cent, 1, 5 ve 10 euro değerindeki 'banknotları' bölgede yaşayan sakinlerin ihtiyaçlarını gidermek için kullanabileceklerini açıkladı. Facebook hesabından 'paraların' fotoğrafını paylaşan Fortunato, "Bu para komün içinde kullanılabilir ve klasik kupon işlevi görecektir" ifadelerini kullandı. 

9/23

Rusya Doktorlar Birliği Başkanı'na korona gözaltısı

Rusya'da Koronavirüs konusunda yalan bilgiler yaydığı ve halkı kışkırttığı iddiasıyla Rusya Doktorlar Birliği Başkanı Anastasia Vasilieva gözaltına alındı. Vasilieva, daha önce yaptığı açıklamada, Rus yönetiminin koronavirüs vakalarını sakladığını, doktorların hiçbir tedbir almadan koronalı hastaları tedavi ettirmeye zorlandığını, koronadan ölenler için zatürre raporu tutulduğunu açıklamıştı. 

10/23

Tayland Kralı Almanya'da karantinadan kaçtı

Tayland'da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına karşı tüm ülkede gece sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlandı. Ülkede bunlar yaşanırken Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn Almanya'da 20 cariyelik haremiyle gününü gün ediyor. Tatillerinde özellikle Almanya'yı tercih eden Tayland Kralı Münih'te Grand Hotel Sonnenbichl'i tercih etmişti. Almanya'da tüm eğlence mekanları kapalıyken, Grand Hotel Sonnenbichl'in uygulamanın dışında kalması tartışmalara neden olmuştu. İşletmenin otel statüsünde çalışmadığı açıklaması yapılmıştı.

11/23

Uçağıyla Alman şehirleri arasında fink atıyor

Almanya'da korona virüse karşı sıkı seyahat önlemleri alınırken, Tayland Kralı'nın son 10 gün içerisinde üç farklı kenti ziyaret etmesi tartışma yarattı. Tayland Kralı'nın bu ülkedeki karantina kurallarını çiğneyerek son 10 gün içerisinde uçağıyla Almanya'nın Dresden, Leipzig ve Hannover kentlerini ziyaret ettiği ortaya çıktı. Tayland Kralı dün de Karlsruhe kentine gidecekti ancak son anda uçağının kalkışını iptal etti.

12/23

Virüs mutasyona uğradı: 49 gün boyunca koronavirüs taşıdı

Çinli araştırmacılar, yeni tip corona virüsün mutasyona uğrayan bir alt tipini keşfettiklerini öne sürdü. Uzmanlar orta yaşlı bir erkeğin 49 gün boyunca virüsü taşıdığını açıklayarak, bunun tespit edilen en uzun süreli vaka olduğunu bildirdi. Daha önce virüs tespit edilen hastaların ortalama 20 güne kadar iyileştiği açıklanmıştı.