Venezuela'ya dönen Guaido'ya havalimanında soğuk duş Yakasından tutup silkelediler, 'vatan haini' diye bağırdılar

Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif milletvekili Juan Guaido, yurt dışına çıkış yasağına rağmen 19 Ocak'ta ayrıldığı ülkeye dönüşünde tepkilerle karşılaştı.

12.02.2020 08:00:00

Yayın Tarihi

12.02.2020 08:30:00

Güncelleme Tarihi
1/17

Venezuela’da kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif milletvekili Juan Guaido, yurt dışına çıkış yasağına rağmen 19 Ocak’ta Venezuela'dan ayrılmıştı.

2/17

Yurt dışına çıkışı tepkilere neden olan Juan Guiado, Venezuela'ya dönüşünde de tepkilerle karşılaştı.

3/17

TSJ'nin (Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesi) yurt dışına çıkış yasağı konulması yönündeki kararına rağmen Venezuela dışına ikinci kez çıktıktan sonra Kolombiya’da düzenlenen Amerika Kıtası Terörizmle Mücadele 3. Bakanlar Konferansı’na katılan, ardından AB (Avrupa Birliği) ülkeleri ve ABD’yi ziyaret eden Juan Guaido, başkent Caracas’ın kuzeyindeki Maiquetia Simon Bolivar Uluslararası Havalimanı'na geldi.

4/17

Pasaport kontrolünden geçişinde herhangi bir engel çıkarılmayan Juan Guaido, sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre havalimanında bekleyen bazı Venezuelalıların yoğun tepkisi ile karşılaştı.

5/17

Washington yönetiminin yaptırım uyguladığı Venezuelalı havayolu şirketi Conviasa üniforması giyen bir kadın, Juan Guaido’nun üzerine çerez ve su atarken, çevredeki grup “vatan haini” diye bağırdı.

6/17

Muhalif lider Juan Guaido, havalimanının dış hatlar bölümüne geçtiğinde ise buradaki taraftarlarının slogan ve sevgi gösterisi ile karşılandı.

7/17

Havalimanının dışında daha sert tepki Havalimanı içindeki taraftarlarıyla bir süre sohbet eden ve fotoğraf çektiren muhalif lider Juan Guaido, dışarıda bekleyen aracına yöneldiğinde ise daha ağır tepkilerle karşılaştı.

8/17

Yaşanan arbedede gruptaki bir kişinin Juan Guaido’yu yakasından tutup silkelediği görüldü.

9/17

Korumaları ve taraftarlarıyla beraber başkent Caracas’a hareket eden muhalif lider Juan Guaido, sosyal medya hesabından dönüşünü duyurduğu açıklamasında ise “Venezuela'nın tüm siyasi güçleri ve sivil toplum kuruluşlarına sesleniyorum. Diktatörlük hiç bu kadar yalnız kalmamıştı. Bugün hiç olmadığı kadar siyasi disipline, güvene ve birliğe ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

10/17

Dünyanın, Venezuela’daki “Demokrasi ve özgürlüğün yeniden kazanılması için” yanlarında olduğunu iddia eden muhalif lider Juan Guiado, Venezuela’da “yeni bir dönemin” başladığını ileri sürdü.

11/17
12/17

Juan Guaido’nun gelişi öncesi arbede Bu arada muhalif lider Juan Guaido’nun Venezuela'ya inmesinden önce Caracas’tan yola çıkan bir grup parlamenter, havalimanı yakınlarında güvenlik güçleri tarafından durduruldu. Kordonu geçmek isteyen milletvekilleri ve GNB (Bolivarcı Ulusal Muhafız Birliği) mensupları arasında kısa süreli arbede ve kovalamaca yaşandı.

13/17

TSJ'nin (Venezuela Yüksek Adalet Mahkemesi), birçok suçlamadan hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirdiği muhalif lider Juan Guaido, 19 Ocak'ta Venezuela'dan Kolombiya'ya geçmiş, ardından da İsviçre, Fransa, İngiltere, İspanya, Kanada ve ABD'ye giderek buralarda adeta Venezuela devlet başkanı gibi hareket etmişti.

14/17
15/17
16/17