FETÖ'nün Almanya yapılanması deşifre edildi

Türkiye'de darbe yapmaya teşebbüs eden Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yakınlığıyla bilinen 24 okul, yaklaşık 300 dernek ve 150 okul derslerine yardımcı kurs bulunuyor. Alman devletinin raporlarında, örgütün şeffaf olmayan yapısına dikkat çekiliyor.

30.07.2016 20:05:00

Yayın Tarihi

1.08.2016 14:59:00

Güncelleme Tarihi
1/14

Dünyanın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi Almanya'da da eğitim alanındaki çalışmalarıyla faaliyete başlayan FETÖ taraftarları, medya ve ekonomi alanlarındaki faaliyetleri ve diyalog dernekleriyle çeşitli alanlara yayıldı. FETÖ'yle ilgili olası tehdit, Almanya'nın raporlarına da yansıdı.

2/14

Baden-Württemberg Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesinin 2014 yılında uzmanlardan aldığı bilgilerle hazırladığı rapora göre, ülke genelinde bu örgüte yakınlığıyla bilinen 24 okul, yaklaşık 300 dernek ve 150 okul derslerine yardımcı kurs bulunuyor. Bunun yanı sıra 'ışık evleri' olarak nitelendirilen, üniversiteye giden öğrencilerin kaldığı çok sayıda apartman dairesi de Almanya'da faaliyet gösteriyor.

3/14

Raporda 'Gülen hareketi' denilen örgütün şeffaf bir yapıya sahip olmadığına vurgu yapılıyor. Raporda ayrıca, 'Değişik kurum, dernek ve inisiyatif kurması ve bunların hem birbiriyle hem Gülen ile olan bağlantısını açıklamaması, hareketin örgütsel yapı olduğunun kanıtlanmasını zorlaştırıyor.' deniliyor.

4/14

Raporda, WDR Radyo ve Televizyon Kurumu'nun 'İmamın uzun kolu-Fethullah Gülen ağı' adlı programına konuşan, 'ışık evlerine' giden iki kız öğrencinin görüşlerine yer veriliyor. İsmini açıklamayan kızlardan birinin verdiği röportajda, 'Orada olduğumda sadece onları dinlemem gerekiyordu. Vücudum ve düşüncelerim onlara aitti. İstediklerini yaptım.' ifadelere yer veriliyor.

5/14

Rapora göre, Türkiye dışında en fazla Türk'ün yaşadığı Almanya'da FETÖ örgütü 1990'lı yılların başında kurumsallaşmaya başladı. Eğitim alanında ilk önce dershane işlevini gören okul derslerine yardımcı kurslar, ardından da kreşler açarak toplumun alt katmanlarına ulaşan FETÖ taraftarları zaman içinde okullar kurmaya başladı.

6/14

Berlin, Köln, Stuttgart, Ludwigsburg, Böblingen, Karlsruhe, Hannover, Freiburg, Hamburg Mannheim gibi çeşitli kentlerde FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen okullar bulunuyor. Bu okullarla göçmenlerin topluma entegrasyon konusunda kamuoyunun gözünü boyayarak siyasileri etkilemeye çalışıyor.

7/14

Özel okul statüsündeki söz konusu eğitim kurumları, eyaletlere göre 'BIL-Schulen', 'Tüdesb' ve 'Diyalog' gibi değişik dernekler tarafından kurulup işletiliyor. Bu dernekler, belirli şartları yerine getirdikten sonra yine eyaletlere göre değişik oranlarda devletten önemli miktarda maddi destek alıyor ve böylelikle vergilerle de finanse edilmiş oluyor.

8/14

Örneğin Alman Tageszeitung (taz) gazetesinde çıkan bir haberde, Hamburg kentinde örgüte yakınlığıyla bilinen Altsterring-Gymnasium adı okulun yılda 1,1 milyon avro devlet desteği aldığı ve öğrencilerden de 270 avro aylık ücret aldığı ifade edildi. Berlin'deki okul için bir öğrencinin 320 avro aylık ücret ödemesi gerektiği bildiriliyor.

9/14

FETÖ taraftarları, söz konusu bu yapılar ve dernekler vasıtasıyla ülkede hem federal düzeyde hem de yerel düzeyde siyasetçilere ve sözü geçen kişilere ulaşıp bunların üzerinden ülkedeki etkisini artırmaya çalışıyor. Düzenlenen Kültür Olimpiyatları gibi etkinlikler ve yarışmalara, siyasetçileri ve yerel yönetimlerin temsilcileri davet ediliyor.

10/14

Bu alanda önemli diğer bir yapı da 'Bund Deutscher Dialog Institutionen' (Alman Diyalog Kurumları Birliği). Birlik, çok sayıda alt dernek barındırıyor.

11/14

2012'de Berlin'de kurulan ve 2014'te resmen çalışmalarına başlayan 'Stiftung Dialog und Bildung' (Diyalog ve Eğitim Vakfı) bu örgütün lobi ve halkla ilişkiler çalışmasını yapıyor.

12/14

Ekonomi alanında, örgüte yakınlığıyla bilinen esnaf, küçük ve orta ölçekteki şirketlerin yapılanması da 'Bundesverband der Unternehmervereinigung' (BUV) adlı bir üst birliğin bünyesinde toplandı.

13/14

Yaklaşık 3 bin üyeye sahip olan BUV, Berlin'den 'Barex', Hamburg'dan 'Hamle', Aşağı Saksonya'da 'WIN', Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde 'BNWL', 'Rhein-Ruhr Unternehmerkreis', 'Rurh Business Plattform', 'FIDAN', 'Synko' ve 'Uvide', Saarland eyaletinde 'AKTIV', Hessen eyaletinde 'Rhemarex' ve 'Frankfurt İş Adamları Derneği' (FUV), Baden-Württemberg'de 'SELF', 'Alp-Donau', 'İş Adamları Birliği ADUV', Bavyera'da da 'EXUV' adlı iş adamları dernekleriyle bir ağ kurmuş durumda.