65 yaş üstü vatandaşlar bayramda sokakların keyfini çıkartıyor

Koronavirüs salgını kapsamında alınan önlemler nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan kişiler, istisna uygulanması kapsamında tekrar sokağa çıktı.

24.05.2020 16:03:00

Yayın Tarihi

24.05.2020 16:04:00

Güncelleme Tarihi
1/106

Samsun’da koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında alınan önlemler nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan kişiler, istisna uygulanması kapsamında tekrar sokağa çıktı. Ramazan Bayramı’nın ilk gününde Merkez Atakum ilçesi Andan Menderes Bulvarı'nda bulunan Atakum sahil yolunda giden vatandaşlar yürüyüş yaptı, kumsal ve yeşillik alanlarda zaman geçirdi.

2/106

Korona virüs tedbirleri kapsamında bayramın ilk günü saat 14.00 ile 20.00 arasında sokağa çıkma izinleri olan 65 yaş ve üstü Kayserili vatandaşlar, parklara akın etti.

3/106

Zonguldak’ta Ramazan Bayramı’nın ilk gününde sokağa çıkma izni verilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, bayramın tadını parklarda çıkarttı.

4/106

Muğla'da salgın nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlar, belirli saatlerde getirilen serbestlikle dışarı çıktı. Bir hafta aradan sonra sokağa çıkan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanlar, sokaklarda yürüyüş yapıp, parklarda oturdu.

5/106

Tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve mutfak kültürüyle ünlü Bartın'ın Amasra ilçesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması dolayısıyla Ramazan Bayramı'nda ilk kez turist ağırlayamıyor.

6/106

Amasra Kalesi ile 2015'te UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne eklenen, el değmemiş koyları, temiz kumsalları, az dalgalı denizi ve doğayla bütünleşen güzelliklerinin yanı sıra balık ağırlıklı mutfak kültürüyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Amasra, koronavirüs salgını nedeniyle en sakin günlerini geçiriyor.

7/106

Özellikle hafta sonları yerli ve yabancı turistlerin gelmesiyle nüfusunun 10 katı misafir ağırlayan tarihi ve turistik ilçeye, İl Hıfzıssıhha Kurulunun 21 Mart'ta aldığı kararla il dışından girişe de izin verilmiyor. Geçmiş yıllarda yoğun kalabalığın yaşandığı Büyük Liman ve Küçük Liman mevkisindeki plaj, yerli ve yabancı turistin gelememesi nedeniyle boş kaldı.

8/106

Fatih Sultan Mehmet'in Amasra'ya kuş bakışı bakarken gördüğü manzaradan etkilenerek "çeşm-i cihan (dünyanın gözbebeği)" dediği doğa harikası ilçenin, resmi tatillerde ve dini bayramlarda özellikle Ankara ve çevre illerden çok sayıda ziyaretçiyi ağırladığını belirten Çakır, şöyle devam etti:

9/106

"Turizmin başladığı ilk yerlerden biri olan Amasra, yoğun turist ağırlayan bir ilçemiz. Bayram günlerinde günübirlik ziyaretçi sayısı 50-60 bini buluyordu ancak bu bayram tatilinde kovid salgını nedeniyle sokaklarımız bomboş. Geçmiş bayram tatillerinde 500-600 bini aşan ziyaretçi ağırlıyorduk ve bu bayramda sokağa çıkma yasağına da uyarak ilk defa Kovid tedbirleri nedeniyle turist ağırlayamıyoruz. Bugün sadece 65 yaş büyüklerimiz sokağa çıkabilecek ve onlarla bayramlaşabileceğiz. Amasra'mız açısından Kovid süreci iyi gitti ve bu şekilde de devam ediyoruz. Şu an sadece maddi hasarla atlatıp cana gelmeyen bir süreçle sezona hazırlanıyoruz. Biz yine bu zorlu günleri atlattıktan sonra sağlıklı günlerde tüm ziyaretçilerimizi ilçemize bekliyoruz."

10/106

Tüm Türkiye’de olduğu gibi 65 yaş ve üzerine 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma izni verildi. Suriye sınırına sıfır noktada bulunan Kilis’te öğleden sonra yağmur yağması nedeniyle az sayıda 65 yaş ve üzerinde kişi çarşıya çıktı. Ramazan Bayramı’nın birinci günü olması nedeniyle yaşlıların bir kısmı sokağa çıktı. Bazı yaşlılar, dışarı çıktıklarını ama iş yerlerinin kapalı olduğunu, ihtiyaçlarını gideremediklerini ifade etiler.

11/106

Artvin'de, saat 14.00’ten itibaren 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik hastalığı bulunanlar bir hafta sonra dışarı çıkmanın keyfini çıkardı. Kentte havanın soğuk ve yağışlı olması nedeniyle az sayıda kişinin dışarı çıktığı gözlemlendi.

12/106

Antalya, 65 yaş ve üstü vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlamasının 6 saatliğine kaldırılması ile bayramda dışarı çıkmanın mutluluğunu yaşadı.

13/106

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur'da 65 yaş ve üstü vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlamasının 6 saatliğine kaldırılması ile bayramda dışarı çıkmanın mutluluğunu yaşadı. Muğla'nın Marmaris ilçesinde sahil ve yürüyüş yolları ile plajlar vatandaşlara açıldı. Vatandaşlar güneşli havada sahilin keyfini çıkardı.

14/106

Tokat'ta saat 14.00’ten itibaren 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik hastalığı bulunanlar bir hafta sonra dışarı çıkmanın keyfini çıkardı. Kentte havanın soğuk olması nedeniyle az sayıda kişinin dışarı çıktığı gözlemlendi.