0530 708 54 54
0530 708 54 54
06 Mayıs 2020 Çarşamba 18:04:00 - Güncelleme:06 Mayıs 2020 Çarşamba 18:04:00

Litvanya yerli solunum cihazımız Biyosis'ten 20 tane aldı

Türkiye koronavirüsle mücadele kapsamında yerli solunum cihazı üretmeyi başardı ve dışa bağımlılığı sıfıra indirdi. Koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde geliştirdiğimiz yerli ve milli solunum cihazları yurt dışına ihraç edilmeye başlandı. Arçelik, Biyovent, Aselsan ve Baykar mühendislerince yapılarak salgın döneminde geliştirilen yerli ve milli solunum cihazlarının tanesi 17.500 dolardan Litvanya'ya 20 adet gönderilen cihazlardan elde edilen 350 bin dolar devletin kasasına girdi.

Türkiye, koronavirüs ile yürüttüğü amansız mücadele önemli başarı kaydetti. Kovid-19 salgını nedeniyle önem kazanan yoğun bakım solunum cihazları konusunda çalışma başlatan Türkiye yerli ve milli solunum cihazını geliştirmeyi başardı. Yeni Şafak'ın haberine göre Arçelik, Biyovent, Aselsan ve Baykar mühendislerince yoğun mesai yapılarak üretilen solunum cihazlarına birçok ülkeden de talep geldi.

BAŞAKŞEHİR ŞEHİR HASTANESİ'NDE TANITILDI

Biosys önderliğinde Baykar Makine, Arçelik ve ASELSAN'ın desteğiyle seri üretimine başlanan yerli solunum cihazı Biyovent banttan indi ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk etabının açılışı gerçekleştirilen Başakşehir Şehir Hastanesi'nde yerini aldı.

MAYIS SONUNA KADAR 5 BİN ADET ÜRETİLECEK

Yerli solunum cihazı Biyovent (ventilatör), temiz havayı ve oksijeni akciğerlerin içine taşıyarak, fiziksel olarak nefes alamayan veya yetersiz nefes alan bir hastaların solunum yapabilmesi için üretilen mekanik ventilasyon sağlayan bir makinedir. İlk etapta 100 adet üretilen yerli ve milli solunum cihazı sayısının, mayıs sonuna kadar 5 bin adeti bulacağı kaydedildi.

"TÜRKİYE AYAKLARININ ÜZERİNDE DİMDİK DURUYOR"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Koronavirüs salgını pek çok gelişmiş ülkeyi aciz bırakırken, Türkiye ayaklarının üzerinde dimdik duruyor" açıklamalarıyla gelinen mesafe hakkında bilgilendirmede bulundu.

Etiketler : solunum cihazı yerli ve milli erdoğan litvanya 20 tane 17 bin 500 dolar Biyosis
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX
<<<<<<< Updated upstream >>>>>>> Stashed changes