0530 708 54 54
0530 708 54 54
15 Şubat 2022 Salı 12:30:00 - Güncelleme:15 Şubat 2022 Salı 13:05:00

Devlet vatandaşını ezdirmeyecek! Üç KDV indirimi daha geliyor

Kaynak: Yeni Şafak

ABONE OL

Ev sahibi olmak isteyenlerin beklediği son dakika haberi geldi. Temel gıdaların ardından konut, sağlık ve eğitimde de KDV indirimine gidilmesi bekleniyor. Özellikle gayrimenkulde yaşanan fahiş fiyat artışı sonrası yapılacak KDV indirimi ev fiyatlarında önemli bir düşüş sağlayacak.

Ev fiyatları düşüyor. Gayrimenkul sektörünü çok yakından ilgilendiren değişiklik için harekete geçildi. Gıda ürünlerinde yüzde 8 KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesinin ardından sıra diğer sektörlere geldi.

Yeni Şafak'ın haberine göre, gıda ürünlerinde yüzde 8 KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesinin ardından sıra diğer sektörlere geldi. Eğitim ve sağlık hizmetlerinde yüzde 8, konutta 150 metrekarenin üzeri konutta yüzde 18 KDV uygulanıyor. Bu KDV oranlarının indirilmesi planlanıyor

KAYIT DIŞI AZALACAK

KDV düzenlemesi için çalışan Gelir İdaresi Başkanlığı, odalar ve sektör temsilcileriyle toplantılar düzenlerken, KDV'de de sadeleşmeye gidildi.

KDV'deki sadeleşmeyle birlikte reel sektörün işleri kolaylaşacak, reel sektörün dinamizmi ve rekabet gücü artacak. Yatırım ortamı iyileşecek, kayıt dışı azalacak.

Edinilen bilgilere göre, özel eğitim, özel sağlık hizmeti gibi sektörlerde de KDV oranlarında düzenleme öngörülüyor. Eğitim ve sağlık hizmetlerinde mevcutta yüzde 8 KDV uygulanıyor.

ONUTTA SEMTE GÖRE DÜZENLEME

Yapılacak çalışmayla gıdada olduğu gibi benzer bir oranda indirim yapılması planlanıyor. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Kovid-19 salgını nedeniyle veliler ve okulların üzerindeki maliyetleri azaltmak amacıyla eğitim ücretlerine uygulanan KDV oranı yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmişti. Konutlarda da farklı KDV oranları uygulanıyor.

150 metrekareye kadar olan evlerde KDV yüzde 1 olurken, 150 metrekarenin üzerindeki yüzde 18 KDV uygulanıyor. Kentsel dönüşüm, yapı kooperatifleri ve TOKİ'lerde KDV oranı yüzde 1. Bu oranlarda da düzenleme yapılıyor. Semte göre de KDV düzenlemesi planlanıyor.

Konut sektöründe KDV indirimi uygulanması ev fiyatların da düşmesini sağlayacak.

30 MİLYARLIK FERAGAT

Gıdada yapılan yüzde 7'lik bir indirimle devlet 2022 yılında KDV iadeleri de dahil olmak üzere 30 milyar TL feragat etti. KDV indirimleriyle doğrudan vatandaşın cebi rahatlarken, üretici ile ticaret yapanlar da nefes alacak.

Etiketler : KDV düzenlemesi konur Gelir İdaresi Başkanlığı
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX