Bakan Varank: Depremden büyük zarar görmüş şehirlerimizde sanayiyi ve küçük sanayi esnafımızı tekrar ayağa kaldıracağız

Yayın Tarihi: 23 Mart 2023 Perşembe 16:43:00

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2023 Perşembe 16:43:00

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, uygun alanlarda sanayi sitelerinin sıfırdan inşasına başlayacaklarını belirterek "Hatay başta olmak üzere depremden büyük zarar görmüş şehirlerimizde sanayiyi ve özellikle küçük sanayi esnafımızı tekrar ayağa kaldıracağız" dedi.

Hatay Antakya'daki temasları kapsamında Dericiler Sanayi Sitesi ile Antakya Küçük Sanayi Sitesi'ni ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, daha sonra 2 yıl önce açılan Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi'nde incelemelerde bulundu.

Bakan Varank, mobilya fabrikasından dönüştürülen ve depremzedeler için gönderilen yardımların tasnif edildiği, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı ASYA'nın (Afet Acil Sosyal Yardım) kullanımına sunulan lojistik merkezde, yetkililerden bilgi aldı.

Depremden 2 hafta sonra üretime yeniden başlayan bir mobilya fabrikasına geçen Varank, burada yaptığı açıklamada, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının gelecek döneme ilişkin hazırladığı planları hayata geçirmek üzere ziyaretlerde bulunduklarını, derici, kunduracı, metal ve mobilya sektörlerinin üretim alanlarını incelediklerini aktardı.

Bakan Varank, Hatay'da sanayi anlamında da çok büyük yıkımın gerçekleştiğini belirterek, küçük sanayi sitelerindeki 3 bin işletmeden 2 bine yakınının orta hasarlı, yıkık ya da yıkılmış olduğunu söyledi.

Depremden etkilenen şehirleri tekrar ayağa kaldırmak için sanayi ve üretimin önemine değinen Varank, 2021'de açılışı yapılan Antakya Mobilyacılar Sanayi Sitesi'nde depremin ardından 100 fabrikada üretimin kısmi olarak başladığını bildirdi.

HATAY'A YATARIM YAPACAKLAR 6. BÖLGE TEŞVİKLERİNDEN YARARLANACAK

Varank, Küçük Sanayi Sitesi'ndeki esnafın bir kısmının burada üretime devam ettiğini belirterek, makinelerini kurtaran esnafla geçici üretim çözümlerini istişare ettiklerini anlattı.

Kalıcı çözümler için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'yla yoğun çalışma yaptıkları bilgisini paylaşan Varank, şunları kaydetti:

"Yıkıma uğramış rezerv alanlarda sanayi siteleri inşa etmeye başlayacağız. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, konutların yapımıyla küçük sanayi sitelerinin yapımına da en kısa sürede bütün şehirlerimizde başlamış olacak. Şu anda Hatay'da mikro bölgeleme, zemin çalışmaları devam ediyor. Uygun alanlarda sanayi sitelerinin sıfırdan inşasına başlayacağız. Yerinde dönüşümü mümkün olan alanlarla ilgili de esnafımıza uygun imkanları kullandırmış olacağız."

Bakan Varank, acil destek kredisini depremin ardından başlattıklarını anımsatarak, özellikle KOBİ'lerin, küçük ve mikro işletmelerin acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere faizsiz krediyi devreye aldıklarını ifade etti.

Depremden etkilenen şehirleri ayağa kaldıracak, buralara yatırımları özendirecek "Cazibe Merkezleri Programı"nı da devreye aldıklarına işaret eden Varank, şöyle konuştu:

"Bu ne demek? Diyelim ki, Hatay'da yatırım yapacak işletmelerimiz, bundan sonra en yüksek teşviklerimiz olan ilçe bazlı teşviklerimizden faydalanabilecekler. Gerek yeni gerek ilave yatırımlarını, gerekse işletmelerinde oluşmuş hasarların yerine konmasıyla ilgili yatırımlarını 6. bölge teşviklerinden faydalanarak yerine koyabilecekler. Tabii ilave desteklerimiz de olacak. Bu yatırımları yapan firmalarımıza faiz desteği veriyorduk. Bu desteklerimizi arttırmış olduk.

Burada oluşturacakları istihdamla ilgili firmalarımıza vereceğimiz destekleri arttırdık. Hatay başta olmak üzere bölgede depremden büyük zarar görmüş şehirlerimizde sanayiyi, özellikle küçük sanayi esnafımızı tekrar ayağa kaldıracağız. Bununla ilgili planlamalarımızı yaptık. Peyderpey bunları devreye alıyoruz. İnşallah Hatay'da öncelikle yeni yapılabilecek sanayi siteleriyle ilgili çalışmalar kısa sürede başlayacak. Yerinde dönüşüme uygun yerlerde de sanayi esnafımıza ciddi destekler vereceğiz."

Varank, vatandaşları asla yalnız bırakmayacaklarını vurgulayarak, ilk günden itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, bakan arkadaşlarıyla sahada acıları dindirmek için çabaladıklarını anlattı.

KONTEYNER KENTLERDE SOSYO-EKONOMİK KALKINMA TEŞVİK EDİLECEK

Şehirleri tekrar eski günlerine döndürmenin yolunun üretimden ve sanayiyi ayağa kaldırmaktan geçtiğinin altını çizen Varank, Bakanlık olarak bu konudaki sorumlulukları yerine getireceklerini belirtti.

Bakan Varank, çadır ve konteyner kentlerde yaşayan depremzede vatandaşların üretime katılmasıyla ilgili Avrupa Birliği ve Dünya Bankası ile yürüttükleri projeden bahsederek, şu ifadeleri kullandı:

"Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi'yle (SEECO), burada üretim yapacak depremzede kardeşlerimizin, konteyner ve çadır kentlerde bütün üretimlerine alım garantisi veriyoruz. Bu sayede çadır, konteyner kentlerdeki depremzede kardeşlerimiz hem meşguliyet kazanmış hem de ekonomilerine katkı sağlamış olacaklar. Bu programı da devreye aldık. Önümüzdeki dönemde bütün çadır ve konteyner kentlere bu projeyi yaygınlaştırmak üzere arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor."

SANAYİ ESNAFI VE KOBİ'LERE KONTEYNER ÖDEME DESTEĞİ

Bölgede yavaş yavaş üretimin ayağa kalkmaya başladığına değinen Varank, en büyük ihtiyaçlardan birinin emekçilerin barınma sorunu olduğunu, buna çözüm üretmek için AFAD koordinasyonunda projeler geliştirdiklerini bildirdi.

Sanayi esnafı ve KOBİ'lerin kendileri için satın alacakları konteynerlere KOSGEB desteği belirlediklerini aktaran Varank, konuşmasını şöyle tamamladı:

"30 bin liraya kadar konteynerlere destek vereceğiz. Burada, özellikle mikro işletmeler, çalışanlarını barındırmak istiyorlarsa konteyner satın aldıklarında maliyetinin bir kısmını üstlenmiş oluyoruz. Bu sayede buralarda üretimin çok daha hızlı şekilde ayağa kalkmasını sağlamış olacağız. Bunun yanında tabii burada sanayi siteleriyle ilgili daha önce bakanlığımızdan destek almış, projeleri tam başlamamış sanayi sitelerimiz vardı. Bunlarla ilgili de şu anda bütün süreçleri hızlandırmış vaziyetteyiz.

Bundan önce ihalesini yapmış olduğumuz sanayi siteleri, örneğin Kunduracılar Sanayi Sitesi'ni de bir an önce inşallah tamamlayıp burada özellikle Küçük Sanayi Sitesi'nde zarar görmüş esnafımızın buraya hızlı şekilde yerleşmelerini sağlayacağız. Günbegün buraları takip ediyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, bütün ekipleriyle sahada. İnşallah üretimi tekrar ayağa kaldırmış olacağız ve bu şehrin çok daha hızlı şekilde eski günlerine dönmesi için gayret göstereceğiz."

Varank'a ziyaretinde, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü İlker Murat Ar ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Oğuz Alibekiroğlu da eşlik etti.