0530 708 54 54
0530 708 54 54
31 Mayıs 2019 Cuma 08:00:00 - Güncelleme:31 Mayıs 2019 Cuma 08:20:00

Asker ailesine 550 TL

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, zorunlu askerlik hizmetini yürüten, muhtaç er ve erbaşların ailelerine, düzenli nakit yardımı yapıyor. Askerin 18 yaşından küçük çocukları için ise her ay 100 TL eğitim desteği veriliyor. 

Asker ailelerine yapılan yardım, ‘Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı’ olarak adlandırılıyor. Program kapsamında yapılan yardım 2 ayda bir 550 lira. Yani aylık 275 lira. Buna ek olarak vatani görevini yapmakta olan askerin 18 yaşından küçük çocukları için de her ay 100 TL eğitim ödemesi de sağlanabiliyor. İşte merak edilen detaylar... 

'KİMLİK YETERLİ'

KİMLER YARARLANABİLİR?

Askere giden kişi evli ise resmi nikâhlı eşi, bekâr ise başvuru önceliği annenin. Anne hayatta değilse baba başvuruda bulunabilir. Bekar askerin anne ya da babası boşanmış ise asker kiminle birlikte yaşıyorsa (anne ya da baba) o kişi de başvurabilir. 

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

Başvurular, illerde valilik, ilçelerde ise kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılıyor. ‘Vakıf Mütevelli Heyeti’ sosyal inceleme raporları doğrultusunda uygun görürse yardım kararını onaylıyor. 

İSTENEN BELGELER NELER?

Başvuran kişiden TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı isteniyor. Bunun dışında herhangi bir belge talep edilmiyor. 

GELİR ŞARTI VAR MI? 

Askerin hanesinde, kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Bu durumun tespitinde yetkili olan kurum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı. Bakanlık tarafından gelir testi yapılarak, hanede kişi başına düşen gelir hesaplanıyor. 2019 için gelir sınırı şartı 609 lira. Haneye giren para, kişi sayısına bölündüğünde bu tutarın altında çıkıyorsa o aileye muhtaç asker aylığı bağlanıyor. 

'EN FAZLA 12 AY'

PARA NEREYE YATIRILIYOR?

Aylık 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL’lik düzenli ödeme, hak sahibi vatandaşların PTT’deki hesaplarına yatırılıyor. 

YARDIM NE KADAR SÜRÜYOR?

Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı, askerlik süresince devam ediyor. En fazla 12 ay sürüyor. 

KAÇ BAŞVURU YAPILABİLİR?

Hanede birden fazla asker olması durumunda her asker için ayrı ayrı yardım başvurusu yapılabilir. 

İKİ YARDIM BİRDEN ALINABİLİR Mİ?

Muhtaç asker ailesi yardımından yararlanan bir kişi yetim yardımından yararlanabilir.Diğer sosyal destekler için kazanılmış hakları engellemez. Öte yandan, engelli ve yaşlı aylığı alan kişi, Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık kararı verilmesi şartıyla asker yardımından faydalanabilir

Etiketler :
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX