• BIST
  1477.7
 • Dolar
  7,3976
 • Euro
  8,9470
 • Altın
  437,4690
0530 708 54 54
0530 708 54 54
25 Haziran 2019 Salı 14:10:00 - Güncelleme:25 Haziran 2019 Salı 14:11:00

İstanbul Anadolu Liseleri taban puanları açıklandı! İstanbul yüzdelik dilimleri belli oldu!

İstanbul Anadolu Lisesi taban puanı 2019 araştırması yoğun olarak yapılıyor. İstanbul taban ve tavan puanları sizlerle paylaşılacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçları açıklamasının hemen ardından öğrenciler gözlerini tercihlere çevirdiler. İstanbul Anadolu Lisesi taban ve tavan puanları gündemin en trend başlıkları arasındaki yerini almayı başardı. Liselere Giriş Sınavı (LGS) sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden sorgulanabiliyor. Nitelikli liselerde eğitim görmek isteyen öğrencilerin 1 Haziran tarihinde katıldığı LGS sonuçları sonrası okulların yüzdelik dilimleri ve kontenjan bilgilerine bağlı olarak tercih aşamasına geçilecek. LGS tercihleri hakkında tüm detaylar haberimizin içerisinde yer alıyor...

İstanbul Anadolu Lisesi taban puanı 2019 araştırması yoğun olarak yapılıyor. İstanbul  taban ve tavan puanları haberimizin içerisinde yer alıyor. 1 Haziran tarihinde gerçekleştirilen LGS için heyecanlı bekleyiş bugün sona erdi. Sınavla öğrenci alan nitelikli okul tercihlerinde yüzdelik dilimler önem arz edecek. Nitelikli liselerde eğitim görmek isteyen öğrencilerin 1 Haziran tarihinde katıldığı LGS sonuçları sonrası okulların yüzdelik dilimleri ve kontenjan bilgilerine bağlı olarak tercih aşamasına geçilecek.  Lise taban puanları ve tercihleri hakkında tüm detaylar haberimizin detaylarında yer alıyor. İşte tüm merak edilenler... 

İSTANBUL ANADOLU LİSESİ TABAN PUANI 2019! 
İstanbul Anadolu Lisesi taban puanı 2019 araştırması yoğun olarak yapılıyor. İstanbul Anadolu Lisesi taban puanları, LGS Yerleştirme Puanları-YEP 2019 MEB'in internet sayfası meb.gov.tr'den öğrenilecek.

LGS 2019 KONTENJANLARI VE YÜZDELİK DİLİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ 

LGS 2019 TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

OKUL TABAN PUAN BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

LGS YÜZDELİK DİLİM HESAPLAMA NEDİR? 
Yüzdelik dilim sıralamanızın yüzde olarak ifadesidir. MEB sizin Türkiye’de veya ilde kaçıncı olduğunuzu değil bunun yüzde olarak ifadesini vermiştir. Örneğin Türkiye genelinde % 8 giren bir öğrenci 1 300 000 (LGS'ye giren yaklaşık öğrenci sayısı) öğrenci arasında 104 000. olmuştur. Kısacası Taban puanlar her yıl değişebilir ancak yüzdelik dilime göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yalnız yüzdelik dilimlerde değişebilir. Okul kontenjanları, yeni açılan okullar, bazı okul türlerini değişmesi, okul kapanması gibi durumlar yüzdelik dilimlerde değişmeye neden olacaktır.

LGS YÜZELİK DİLİM HESAPLAMA NASIL YAPILACAK?
Yüzdelik dilim, öğrencinin aldığı yerleştirmeye esas puan ile sınava giren tüm öğrencilerin içinde başarı sıralamasını gösteren değerdir.

Yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz,100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

Örnek vermek gerekirse yüzdelik dilimi %10 olan öğrenci sınava giren bir milyon üç yüz bin öğrenci arasından yüz otuz bininci, 130 000, olmuş demektir. Sınavın taban ve tavan puanları o seneki sıvvan koşullarına göre sürekli değişiklik gösterse de okula giriş için asıl gerekli olan değerin  sınav sıralaması olduğu dolayısıyla yüzdelik dilim kullanılarak plan kurulması ve tercih yapılması daha doğru olacaktır.

Yüzdelik dilim, sınava giren adayın sınav sonucunda aldığı puan ile sınava giren tüm öğrencilerin bir orana oturtulduğu, bir başarı sıralama yöntemidir. Yüzdelik dilim sınav sonuç belgesinde il ve ülke genelinde olmak üzere iki ayrı şekilde hesaplanarak açıklanır.

İl geneli hesaba katılarak açıklanan yüzdelik dilim, o öğrenciyle birlikte aynı ilde sınava giren öğrencilerin hesaplamaya dâhil edilmesiyle oluşurken; ülke genelinde hesaplanan yüzdelik dilim ise tüm ülkedeki öğrenci sayısı hesabı dahil edilerek açıklanır.