• BIST
  119692
 • Dolar
  6,8664
 • Euro
  7,7416
 • Altın
  397,7800
0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
20 Eylül 2019 Cuma 16:33:00 - Güncelleme:22 Eylül 2019 Pazar 11:34:00

Ek tercih kayıt için gerekli evraklar nelerdir?

Ek tercih kayıt için gerekli evraklar nelerdir? Ek tercih kayıtları ne zaman başlayacak? sorularının yanıtı binlerce öğrenci tarafından merak ediliyor. Bir üniversiteye yerleşen adaylar kayıt sürecini araştırıyor. Ek tercih kayıtlarının ne zaman ve nasıl yapıldığına haberimizden ulaşılabiliyor. İşte Ek tercih kayıtları ile ilgili merak edilen detaylar

Ek tercih kayıtları gündemin en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor. YKS ek yerleştirme sonuçları dün ÖSYM tarafından açıklandı. Adaylar, ÖSYM sonuç sayfasından bir üniversiteye kayıt hakkı kazanıp kazanamadığını öğrendi.  Ek tercih kayıtları ne zaman başlayacak? Ek tercih kayıt için gerekli evraklar nelerdir? sorularının yanıtı arama motorlarında yoğun olarak araştırılıyor. Ek tercih kayıtlarına ilişkin merak edilenler haberimizde yer alıyor. YKS ek yerleştirme sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 23-27 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 23-25 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılabilecektir. 

EK TERCİH KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), 
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.