• Bist 100
  121475
 • Dolar
  5,8993
 • Euro
  6,5394
 • Altın
  294,4590
İstanbul
2 / 8
0530 708 54 54
0530 708 54 54
26 Mayıs 2019 Pazar 16:53:00 | Son Güncelleme: 26 Mayıs 2019 Pazar 16:52:35

ALES sonuç sorgulaması nasıl yapılır? ALES sonuçları sorgulama ekranı!

ALES sonuçları açıklandı. Tüm AlES öğrencileri ÖSYM ALES sonuç sorgulama ekranına ulaşmaya çalışıyor. Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren ve tam adı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş sınavı olan ALES, 5 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilmişti. 30 Mayıs'ta açıklanması beklenen ALES sonucu için ÖSYM'den son dakika açıklaması geldi. ALES, ilkbahar döneminde 1 ve sonbahar döneminde 2 olmak üzere yıl içerisinden toplamda 3 kez yapılıyor. ALES sonuçları linkine haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. İşte tüm merak edilenler...

ALES sonuçları açıklandı! ÖSYM ALES sonuç sorgulama ekranı tüm adaylar tarafından araştırılıyor. 5 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen ALES sonuçları heyecanla bekleniyordu. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonuçlarının 30 Mayıs tarihinde açıklanacağı bekleniyordu. ÖSYM tarafından yapılan son dakika açıklaması ile birlikte ALES sonuçlarının açıklandığı duyuruldu. Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren ve tam adı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş sınavı olan ALES,  ilkbahar döneminde 1 ve sonbahar döneminde 2 olmak üzere yıl içerisinden toplamda 3 kez yapılıyor. ALES hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz. 

ALES SONUÇLARI AÇIKLANDI! 
30 Mayıs açıklanması beklenen ALES sonuçları açıklandı. 

ÖSYM ALES SONUÇ SORGULAMA EKRANI 
ÖSYM ALES sonuç sorgulama ekranına haberimizin içerisinden ulaşabilirisniz. 

ÖSYM ALES SONUÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

ALES'E KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?
ALES için ÖSYM tarafından yapılan açıklamada sınavın yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim planlamacısı kadrolarında açıktan veya öğretim elamanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için zorunlu olarak belirlenmiş bir sınav sistemidir. Yüksek lisans programına geçiş olarak değerlendirildiğinde sınava lisans programından mezun olmuş, lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar ile yurt dışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi olanlar başvuru yapabilir.

ALES PUANI NEREDELERDE KULLANILIR?
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.

ALES'TE HANGİ KONULAR SORULUR?
Sınavlarda adaylara sözel ve sayısal bölümlerden oluşan bir test uygulanacaktır. Sınav Türkçe olacaktır. Her iki bölüm tek kitapçık hâlinde adaylara verilecek ve adaylar cevaplarını, her sorunun bitiminde yer alan cevap alanlarına işaretleyeceklerdir. Sınavda uygulanacak testin sözel bölümünde 50’şer sorudan oluşan bir test yer alacaktır; sayısal bölümünde ise 50’şer sorudan oluşan bir test yer alacaktır. Bütün adaylar, iki testten, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda en az 100 soru cevaplandırmış olacaklardır.

Ağırlıklı puanlara göre testlerin ağırlıkları tabloda yer almaktadır. Adaylar isterlerse bütün testleri cevaplandırabileceklerdir. Sayısal test adayların temel matematiksel işlemler matematiksel ilişkilerden yararlanma, tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecek. Adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerileri ölçülecek.

Sözel testlerde sözcükte, cümlede ve parçada anlam, cümle ve metni tamamlama, kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altında yer alan sorulardan oluşacak. Her bir testteki sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.