0530 708 54 54
0530 708 54 54
10 Kasım 2022 Perşembe 15:30:00 - Güncelleme:10 Kasım 2022 Perşembe 15:30:00

ABD'den Ukrayna'ya ters köşe! Aylardır istediği İHA'yı vermedi

Kaynak: aksam.com.tr

ABONE OL

ABD, Ukrayna'nın Rusya ile gerginlikten kaçınması için gelişmiş İHA'ları Kiev'e vermeyi reddetti. Ukrayna, birkaç ay önce ABD'den Gray Eagle MQ-1C İnsansız Hava Araçları istemişti, Biden yönetimi Ukrayna'ya gelişmiş İnsansız Hava Araçlarını vermeyecek.

Washington, Ukrayna'nın kendini savunması için sağlamaya istekli olduğu silah türlerine sınırlama getiriyor. Biden yönetimi, Kiev ve Kongre üyelerinden oluşan bir grubun ricalarına rağmen Ukrayna'ya gelişmiş İnsansız Hava Araçlarını vermeyecek.

ABD'li yetkililer, Pentagon'un MQ-1C İHA'larının Ukrayna'ya sağlanmasının çatışmayı tırmandırabileceği ve Moskova'ya ABD'nin Rusya içindeki mevzileri hedef alabilecek silahlar sağladığına dair sinyal verebileceği endişelerine dayanarak talebi reddettiğini söyledi.

Yetkililer, aynı zamanda İHA'ların savaş alanında Rusya tarafından düşürülerek teknolojisinin çalınabileceği endişesi duyuyor.

Grey Eagle'ı üreten General Atomics'in sözcüsü, ABD'nin aldığı karardan şirket daha sonra haberdar edildiğini doğruladı, ancak ayrıntılar hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Etiketler : ABD General Atomics Gray Eagle MQ-1C İnsansız Hava Araçları
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX