0530 708 54 54
0530 708 54 54
08 Mart 2022 Salı 10:00:00 - Güncelleme:08 Mart 2022 Salı 10:31:00

Ukrayna'ya müdahalenin perde arkası deşifre oldu!

Kaynak: Hürriyet

ABONE OL

Kiev'e yönelik askeri müdahale başlatan Rusya'nın Ukrayna'da öncelikle hedeflediği 5 başlık ortaya çıktı.

Rusya lideri Vladimir Putin'in 21 Şubat tarihinde ayrılıkçı Donbas bölgesindeki Lugansk ve Donetsk cumhuriyetlerinin bağımsızlığını tanıdıktan üç gün sonra başlattığı Ukrayna askeri müdahalesinin arka planında stratejik bir takım da hesaplar var.

Hürriyet'in haberine göre, İşte öne çıkan 5 başlık.

1- ASKERİ SANAYİ TESİSLERİ

Rusya'nın 2014 yılında Ukrayna'daki yönetim değişikliğiyle Moskova'nın kontrolünden çıkan askeri sanayi tesisleri ilk sırada yer alıyor. Başta Dnipro (Sovyet dönemi Dnepropetrovsk) şehrindeki uzay teknolojisi üzerinde çalışan "Yujmaş" fabrikasının kontrolünü geri almayı hedefliyor. Yujmaş, Sovyetler döneminde ABD'nin korkulu rüyası "Şeytan" lakaplı (SS-18) kıtalararası balistik füzenin üretildiği yer. Günümüzde Yujmaş fabrikası ABD'nin "Antares" füzesinin ilk itici kademe motorunu üretiyor. Fabrika ayrıca Avrupa Birliği'nin "Vega" roketinin motorlarını sağlıyor. Yujmaş fabrikasında ayrıca milli Ukrayna roketi "Zenit" imal ediliyor. Rusya'nın yeniden kontrolü ele geçirmeye çalıştığı ikinci önemdeki sanayi bölgesi Harkov şehri. Harkov şehrinde tank fabrikası, uçak fabrikası ve hassas cihaz fabrikaları bulunuyor.

2- TARIM ALANLARI

Ukrayna'nın Zaporojya bölgesi dünyanın en verimli kara toprak arazisine sahip. Ukrayna'daki sadece bu bölge tüm Avrupa'nın tahıl ihtiyacını tek başına önümüzdeki 100 yıl boyunca karşılayabilecek düzeyde. Zaporojya bölgesinde ayrıca Avrupa'nın en büyük nükleer santralı bulunuyor.

3- SLAV NÜFUSU

Rusya Federasyonu'nda yaşayan Slav kökenlilerin sayısı her geçen yıl astronomik boyutlarda eriyor. Kafkaslar bölgesiyle Tataristan'daki Müslüman nüfus ise artıyor. 2022 yılı sonuna kadar Rusya nüfusunun 1 milyon azalacağı hesaplandı. Ölüm oranı doğuma kıyasla yüzde 18 daha fazla. Ukrayna'nın Rusya öncülüğündeki "Slav birliğine" dönmesiyle nüfusuna yaklaşık 40 milyon kişi eklemiş olacak. Ancak Rusya'nın müdahalesi, aksine Batı'ya büyük göç başlattı.

4- KÖMÜR MADENLERİ

Rusya'nın Ukrayna'daki dördüncü hedefi ayrılıkçı Donbas bölgesiyle yakından alakalı. Bölge demir çelik sanayinin temel ihtiyacı olan taş kömürü merkezi. Donbas'tan çıkartılan kömür hemen Rusya topraklarında bulunan çelik fabrikalarına ulaştırılıyor.

5- KARADENİZ'İN KONTROLÜ

Putin'in hedeflediği bir diğer stratejik konu Karadeniz'in kuzeyini tamamen kontrole alma. 2014 yılında Kırım'ın ilhakının ardından şimdiki savaşla Mariupol ve Odessa'nın da ele geçirilmesi halinde Karadeniz bölgesinde askeri stratejiyle ticaret yolları kontrolü yeniden Rusya'nın eline geçecek.

Etiketler : rusya ukrayna savaş
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX