0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
19 Aralık 2022 Pazartesi 17:00:00 - Güncelleme:19 Aralık 2022 Pazartesi 17:00:00

Sırbistan-Kosova geriliminde karşılıklı açıklamalar

Kaynak: AA

ABONE OL

Sırbistan-Kosova gerilimine ilişkin Sırbistan Başbakanı, "Gerilimin daha da tırmanmasından endişe ediyorum." ifadelerini kullanırken, Kosova İçişleri Bakanı da Kosova polisinin yeterli kapasiteye sahip olduğu konusunda vatandaşlarına güvence verdi.

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Kosova'nın kuzeyinde Kosovalı Sırpların kurduğu barikatlarla yükselen gerilimi ve son günlerde yaşanan gelişmeleri Sırbistan Radyo ve Televizyonuna (RTS) değerlendirdi.

Eski Sırp polis memuru Dejan Pantic'in gözaltına alınmasına tepki gösteren Kosovalı Sırpların Kosova'nın kuzeyindeki sınır geçişlerine barikat kurmasının üzerinden 10 gün geçerken Brnabic, "Kosovalı Sırplar sadece kendi haklarını arıyor. Pantic'in nerede olduğunu, ilaçlarını alabilmesini talep ediyorlar." değerlendirmesini yaptı.

Kosova'nın Brüksel Antlaşması'na aykırı davrandığını savunan ve dün Sırbistan'ın Kosova sınırında yaşanan gösteri nedeniyle NATO'nun Kosova Gücü (KFOR) tarafından dikenli tel çekildiğini anımsatan Brnabic, şöyle dedi:

"Güvenlik güçleri mevcudiyetini artırıyor. Silahlı Kosova Polisinin bölgedeki varlığı da devam ediyor. Gerilimin daha da tırmanmasından endişe ediyorum. Barış ve istikrarın korunması için elimizden geleni yapacağız ancak Kosovalı Sırplar için bir istikrar göremiyorum."

KOSOVA TARAFINDAN YANIT

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla ise Sırbistan tarafından gerçekleştirilen gösteriye tepki göstererek Kosova polisinin, suçlu yapılarla başa çıkmak için yeterli kapasiteye sahip olduğu konusunda Kosova vatandaşlarına güvence verdi.

Bakan Sveçla, sosyal medya paylaşımında gösteriyi "Kosova Cumhuriyeti'ne karşı yürütülen Sırp-Rus hibrit savaşının üst düzey bir bölümü" olarak nitelendirirken, Belgrad ve Moskova'nın, kullandığı devlet dışı aktörlere Jarinje sınır geçidini aşmalarını öğrettiklerini savundu.

Sveçla, sınır kapısını geçmeyi amaçlayan göstericilerin Rus örgütü "Wagner" ile bağlantılı Damnjan Knezhevic tarafından temsil edildiğini iddia ederken şu ifadeleri kullandı:

"Sokaklarda, barikatlarda maskeli ve silahlı kişiler, Sırbistan'ın Niş kentinde bulunan Rusya'nın casusluk merkezinin desteğiyle, dikkatleri Ukrayna'daki saldırganlıktan uzaklaştırmak için saldırgan provokasyonlarla egemenliğimizi baltalamaya çalışıyor. Tüm vatandaşlarımıza, Kosova polisinin suç yapılarıyla başa çıkmak için gerekli tüm kapasitelere sahip olduğu ve bunun için en verimli yol ve uygun zaman için gerekli tüm değerlendirmeleri yaptığımız konusunda güvence vermek istiyorum."

Öte yandan, KFOR da ülkenin kuzeyindeki Novo Selo üssünün yakınında askeri bir tatbikat gerçekleştireceğini açıkladı.

KFOR birimlerini hareket özgürlüğünü garanti edecek şekilde eğitmeyi amaçlayan tatbikatın, ağır araçlar ve helikopterler ile askeri birliklerin kullanıldığı bir dizi taktiksel simülasyon ve lojistik faaliyeti kapsayacağı açıklandı.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Eski Sırp polis memuru Pantic'in gözaltına alınmasının ardından Kosova ile Sırbistan arasındaki tansiyon bir hayli yükselmişti.

Pantic'in gözaltına alınmasına tepki gösteren Kosovalı Sırplar, 10 Aralık'tan bu yana Jarinje ve Bernjak sınır geçişlerine kurdukları barikatlarda nöbet tutuyor.

Avrupa Birliği (AB), NATO ve ABD, Kosova'nın kuzeyindeki gerginliğin düşürülmesi ve barikatların kaldırılması çağrısı yapmış; Sırbistan, KFOR'a Sırp ordusu ve polisinin Kosova'nın kuzeyinde konuşlandırılması için talepte bulunmuştu.

Sırbistan, 2008'de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011'de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor.

Etiketler : kosova sırbistan gerginlik
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX