0530 708 54 54
0530 708 54 54
27 Haziran 2023 Salı 14:05:00 - Güncelleme:27 Haziran 2023 Salı 14:05:00

Rusya Devlet Başkanı Putin orduya hitap etti: İç savaşı fiilen durdurduk

Kaynak: AA

ABONE OL

Rusya Devlet Başkanı Putin, Wagner krizi sonrası Rus ordusuna hitap etti. Putin, Kremlin'de yaptığı açıklamada, "Ordu ve halk isyancıların yanında olmadı" dedi. Putin konuşmasının devamında iç savaşı durdurduklarını belirterek, "İsyanı bastırmak için Ukrayna'da savaşan birlikleri çekme ihtiyacı duymadık" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, meydanda toplananları, isyan sırasında hayatını kaybeden askeri pilotlar için bir dakikalık saygı duruşuna çağırdı.

Putin'in yanında Rusya Savunma Bakanı Şoygu da yer aldı.

Putin, "Ordu ve halk isyancıların yanında olmadı. İsyanı bastırmak için Ukrayna'da savaşan birlikleri çekme ihtiyacı duymadık." dedi.

Rusya Ulusal Muhafızları'nın Başkanı Viktor Zolotov, Moskova'yı ağır silahlı isyancılara karşı savunmak zorunda kalma noktasına gelinmesinin ardından, Rusya Ulusal Muhafızları'nın ağır silahlar ve tanklarla donatılacağını söyledi

Zolotov, hafta sonu kısa süren isyanı gerçekleştiren Wagner paralı askerlerinin Rusya'nın başkentine ulaşmış olsalardı bile Moskova'yı alamayacaklarını da söyledi.

KREMLİN: PUTİN'İN KONUMU SARSILMADI

Kremlin yaptığı açıklamada, hafta sonu Wagner paralı askerleri tarafından yapılan silahlı isyanın Vladimir Putin'in konumunu sarstığı şeklindeki "sahte uzman" görüşlerine katılmadığını söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, isyanın, işler değiştiğinde Rus toplumunun Putin'in etrafında ne kadar konsolide olduğunu gösterdiğini söyledi.

"Kamu konsolidasyonu seviyesi başkanın etrafında çok yüksek. Bu olaylar, toplumun başkanın etrafında ne kadar sağlamlaştığını gösterdi" dedi.

Peskov, isyanı sona erdiren anlaşmanın hayata geçirildiğini ve Putin'in her zaman sözünü tuttuğunu söyledi .

Etiketler : Rusya Devlet Başkanı Putin Şoygu Viktor Zolotov
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX