0530 708 54 54
0530 708 54 54
30 Nisan 2020 Perşembe 10:14:00 - Güncelleme:30 Nisan 2020 Perşembe 10:14:00

Ruhani'den ABD'ye: Burası New York körfezi değil

Basra Körfezi'nde yaşanan son gelişmelerden sonra İran Cumhurbaşkanı Ruhani ABD'ye sert çıkarak; 'Burası Fars Körfezi, New York Körfezi değil' dedi.

"ABD, İran ulusuna karşı her gün komplo kurmamalı." diyen Ruhani, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı ve televizyonlardan canlı yayınlanan konuşmasında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında Basra Körfezi'nde İran ile ABD güçlerinin karşıya karşıya gelmesinin ardından iki ülke arasında tırmanan gerginliğe değinen Ruhani, "Fars Körfezi, İran milletine aittir ve adı her zaman Fars Körfezi olarak kalacaktır. Amerikalılar, onun adının New York Körfezi ya da Washington Körfezi olmadığını bilmelidir." diye konuştu.

Ruhani, "Amerikalılar, İran milletinin Fars Körfezi'nin korunmasında başarılı olduğunu ve olacağını görüyorlar. Silahlı kuvvetlerimiz, Devrim Muhafızları Ordusu ve polisimiz, Fars Körfezi'nin her zaman muhafızı oldu ve olmaya da devam edecektir." dedi.

ABD donanmasına bağlı Beşinci Filo, 16 Nisan'da Devrim Muhafızları Ordusu'na ait 11 sürat teknesinin, Basra Körfezi'ndeki 6 ABD gemisine tehlikeli bir şekilde yaklaşarak taciz ettiğini açıklamıştı. ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD donanmasına, İran güçleri tarafından taciz edilmeleri halinde onları vurma emri verdiğini bildirmişti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX