Rama, Başkan Erdoğan'ı övdü: Yunan medyası sansür uyguladı

Yayın Tarihi: 29 Ağustos 2023 Salı 13:59:00

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2023 Salı 13:59:00

Yunan basını yeni bir skandala daha imza attı. Kathimerini röportaj yaptığı Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'ya sansür uygulandı. Yunan gazetesi röportajda, Rama'nın Türkiye ve Başkan Erdoğan'la ilgili övgü dolu sözlerine yer vermedi. Edi Rama ise röportajın tamamını 'sansürsüz' diyerek resmi sayfasında paylaştı.

Yunan medyasına Kathimerini'ye röportaj veren Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Arnavutluk'un Türkiye ve Yunanistan'la ilişkileri başta olmak üzere çeşitli konularla ilgili demeç verdi.

Ancak Kathimerini'nin röportajda Rama'nın Türkiye ve Başkan Erdoğan ile ilgili cümlelerini yayınlamadığı ortaya çıktı.

Rama daha sonra bu kısımları kendi sosyal medya hesaplarından paylaştı.

"RÖPORTAJIN ÖZEL BİR KISMI GAZETENİN BASKISINDA YOK"

Yunan Eidiseis haber sitesi, Rama'nın röportajına atıf yapılarak Kathemerini'nin konuşmanın tamamına yer vermediği duyurdu. Haberde, "Şaşırtıcı bir şekilde, röportajın özel bir kısmı gazetenin baskısında yer almazken, Arnavutluk Başbakanı'nın resmi sayfasında yayınlandı" ifadeleri kullanıldı.

ARNAVUTLUK BAŞBAKANI RAMA: BU BİR KOMPLO TEORİSİ

Videoda görülen ve duyulan Kathimerini gazetecisi Edi Rama'ya, "Rama'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın stratejik dostluğunu tercih ettiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan ile Arnavutluk arasında bir anlaşma istemediğini, çünkü böyle bir anlaşma olduğunu söyleyen sesler var" diye soruyor. Yunanistan ile Türkiye arasında Ege'de gelecekte yapılacak bir anlaşma için model olarak kullanılabilir. Bu da başka bir komplo hikayesi mi?' sorusunu sordu.

Arnavutluk Başbakanı ise bu soruya "bu bir komplo teorisidir" yanıtını verdi.

Anadolu Ajansı'nın Tiran muhabiri de dün yayınladığı haberde Edi Rama'nin paylaşımını haber yaptı.

Rama'nın Yunan medyasından kesilen diğer açıklamaları şu şekilde:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'la stratejik ortaklık anlaşmamız var ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ya da (Yunanistan Başbakanı) Kiryakos Miçotakis arasında, Yunanistan ve Türkiye arasında bir seçim yapmamız gerektiğini düşünmüyorum. Biz her ikisini de seviyoruz. Sizin birbirinizi çok sevmemeniz, bizim açımızdan ikinizi de sevmemiz için sorun olmamalı."

"MÜCADELESİNİ SÜRDÜRMEK İÇİN ARNAVUTLUK'A İHTİYACI YOK"

Arnavutluk ile Yunanistan arasındaki deniz yetki alanları konusuna da değinen Rama, "Cumhurbaşkanı Erdoğan asla, hiçbir zaman bu konu hakkında neler olup bittiğini sormadı. Asla. Hiçbir zaman. Mücadelelerini sürdürmek için onun (Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın) Arnavutluk'a ihtiyacı yoktur" görüşünü paylaştı.

"ERDOĞAN KIBRIS KONUSUNDA ANLAŞMAYA CESARET OLAN BİRİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunan karşıtı olmadığını vurgulayan Rama, "Şunu çok iyi bildiğinize inanıyorum: Cumhurbaşkanı Erdoğan, henüz başbakanken bile Kıbrıs konusunda masaya bir anlaşma atmaya cesareti olan bir kişidir. Hatırlarsınız, Ankara'daki kariyeri açısından oldukça tehlikeli bir şeydi ve o bunu yaptı" ifadelerini kullandı.

"YUNANİSTAN'IN KRİZİNDEN İSTİFADE ETMEDİ"

Rama, şunları kaydetti:

"Yunanistan'ın karşılaştığı ağır kriz sırasında (Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın) bu durumdan istifade edip olayı daha da ağırlaştırdığını görmedim çünkü Yunanistan'ı yerle bir etmek isteseydi ya da Yunanistan'ı yerle bir etmeye niyetli olsaydı o, durumdan istifade ederek, mültecileri kullanarak krizi daha da acı bir şeye dönüştürebilirdi ama bunu yapmadı. Gerçekten de ben, onda (Cumhurbaşkanı Erdoğan) hiçbir zaman Yunanistan'a ve Yunan halkına karşı kötü duygular besleyen bir şahsiyet görmedim."