0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
31 Mart 2022 Perşembe 01:01:00 - Güncelleme:31 Mart 2022 Perşembe 01:01:00

Pentagon: Rusya Kiev çevresindeki güçlerinin yüzde 20'sini kaydırdı

Kaynak: AA

ABONE OL

Pentagon Sözcüsü John Kirby, son 24 saatte Rusya'nın, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in kuzeyindeki güçlerinin yüzde 20'sini başka bölgelere kaydırmak üzere çektiği bilgisini paylaştı.

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın Kiev'in çevresine konuşlandırdığı kuvvetlerinden bazılarının Belarus'a doğru çekildiğini söyledi.

"Son 24 saat içinde Rusya'nın Kiev çevresine konuşlandırdığı askerlerinin ve taktik taburlarının küçük bir kısmını kaydırmaya başladığını gördük. Yaklaşık yüzde 20'sini."

Çekilen güçlerin geldikleri üslere dönmediklerini belirten Kirby, "Ruslar gerilimi düşürme konusunda samimi ise bunu iddia ediyorlar, o çekilen askerleri kendi garnizonlarına gönderirlerdi. Ama bunu yapmıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Bahsi geçen yüzde 20'lik askerin Gostomel civarından çekildiğini söylerken bazı Rus güçlerinin Çernobil civarından da çekilmeye başladığını gördüklerini dile getirdi.

Rus ordusunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i askeri operasyonlar konusunda yanlış yönlendirdiği iddiasına da yanıt veren Kirby, bu iddialarla hemfikir olduklarını ancak bu konuda istihbarat detaylarına girmeyeceğini söyledi.

Etiketler : Rus ordusu Vladimir Putin Pentagon
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX