0530 708 54 54
0530 708 54 54
05 Nisan 2022 Salı 17:00:00 - Güncelleme:05 Nisan 2022 Salı 17:00:00

NATO'dan Rusya'ya yaptırım açıklaması: Baskıyı sürdürmemiz gerekiyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkındaki savaş suçu iddialarına ilişkin, "Sivillerin hedef alınması savaş suçudur" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Putin'e yönelik görülmemiş bir baskıyı sürdürmemiz gerekiyor. Değerlerimizi savunuyoruz. Görülmemiş ekonomik yaptırımlar ödetiyoruz" dedi.

Stoltenberg'in konuşmasından öne çıkanlar;

Biz siyasi desteklerimizi artıracak gelecekteki saldırıları önlemek için çalışabiliriz.

Sivillerin hedef alınması savaş suçudur.

Çinîn Rusya'nın saldırısını kınamak konusunda isteksiz olduğunu ve Moskova'ya katıldığını görüyoruz. Bizim amacımız NATO'nun işbirliğini artırabilmek. Hibrit teknolojiler de ele alınacak. Madrid Zirvesi bildiğiniz ücere Haziran ayında düzenlenecek yeni adımları değerlendireceğiz , Moskova ile ilişkimiz nasıl olacak bunu göreceğiz, Çin'in politikalarını da değerlendireceğiz.

Soru cevap bölümünde basının sorularını yanıtlayan Stoltenberg "Ukrayna kentlerinde saldırıların arttığını görüyoruz. Ben NATO'nun duruşu konusunda soru sormayacağım. 2. Dünya Savaşı'nda gördüğümüz sahneleri engellemek için NATO ne yapabilir?" sorusuna "Avrupa olarak 2. Dünya Savaşı'ndan beri böyle bir şey görmemiştik. Bu yaşananlar Ukrayna için acı çekmek anlamına geliyor. Aynı zamanda hepimiz için de tehlike demek. Başkan Putin'in savaşını görüyoruz. Temel insan haklarına saygı duymuyor, yaşama hakkına saygı duymuyor. Bu en ciddi güvenlik tehdidi bizim için. NATO buna son derece kapsamlı bir yanıt getirdi. NATO on binlerce Ukrayna askerini eğitti, yıllardır destek sağlıyor. İşgalden sonra da desteklerimizi artırdık. Öncelikle Ukrayna askerlerinin cesareti sonrasında da destekler ve mühimmatlar sayesinde Rusya'ya karşı mücadele ediyorlar. Rusya bunu gözardı etmişti. NATO destek vermeye devam edecek. Çünkü Putin'in bağımsız egemen devlete yaptıkları kabul edilemez" yanıtını verdi.

"Zelenskiy 'Ben tüm Rus birlikleri Ukrayna'dan çekilmezse barışı kabul etmem' dedi, NATO bunu kabul edecek mi?" sorusuna Stoltenberg "NATO'nun amacı Ukrayna'ya destek sağlamak. Ukrayna hükümeti ve Zelenskiy ve halkı nasıl bir barışı istediğine kendileri karar verecek. Müzakere masasında kazanakları ile savaş alanı arasında doğrudan bir bağlantı görüyoruz. O yüzden savaş aaklanında nasıl destek olursak onların eli masada o kadar güçlü olacak. Ama kararı Ukrayna halkı verecek. Biz işgal edilen toprakları kabul etmiyoruz" yanıtnı verdi.

"Buça'da gördüklerimiz son derece korkunç. Ukrayna'ya desteğe rağmen bunu görüyoruz. Ukrayna başından beri NATO'nun bu desteği yeterli değil diyordu. NATO tarihin yanlış tarafında yer alıyor diyebilir misiniz? Bir diğer sorum da ilerde başka saldırıları nasıl engelleyeceksiniz" sorusuna Stoltenberg "Bu başkan Putin'in savaşı. O bu yaşanan ölümlerden yaralanmalardan sorumlu. Savaşın etkilerini her gün görüyoruz. Bizim sorumluluğumuz Ukrayna'yı desteklemek. Biz bunu yıllardır yapıyoruz. Ukrayna'ya destek ve teçhizat gönderiyoruz. Bu sayede artık daha büyük ve ilerdeler 2014'e göre. Bu NATO müttefiklerinin 8 yıldır sağladığı destek sayesinde gerçekleşti. Bizim eşi benzeri görülmemiş şekilde Putin'e yaptırım uygulamayız. İşte bu yüzden tarihin doğru tarafındayız. Çabalarımızı daha da artırdık yarın da bunu göreceksiniz. Desteklerimiz daha da artacak. NATO'nun bir sorumluluğu da bu çatışmanın daha da ilerlemesini engellemek. Eğer bu nükleer savaşa dönüşürsa daha fazla ölüm ve yıkım göreceğiz. Bu yüzden NATO olarak zor kararlar almaya çalışıyoruz. Ancak bunu öyle yapmalıyız ki savaşın daha da büyümesin engellememiz gerekiyor." yanıtnın verdi.

"Sürekli uyarılar yapıyorsunuz. Nükleer ve kimyasal bir saldırıyı Rusya gerçekten yapabilir mi?" sorusuna Stoltenberg "Rusya bu konuda bizi suçladı. Bu tamamen yanlış, gerçekle hiçbir ilgisi yok. Rusya'nın kendisine karşı çıkanlara karşı bu kozu kullandı. Bunu biliyoruz. Esad rejimini desteklediğinde de bunları kullandı, biliyoruz" dedi.

Etiketler : Jens Stoltenberg NATO PUTİN RUSYA UKRAYNA
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX