0530 708 54 54
0530 708 54 54
14 Eylül 2022 Çarşamba 18:39:00 - Güncelleme:14 Eylül 2022 Çarşamba 18:46:00

Mısır'a, Şanghay İşbirliği Örgütü'nde diyalog ortağı statüsü verildi

Kaynak: AA

ABONE OL

Mısır Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hamdi Sanad Loza ile Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Genel Sekreteri Zhang Ming, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Mısır'a diyalog ortağı statüsü verilmesine yönelik mutabakat zaptını imzaladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Loza'nın, Özbekistan ziyareti kapsamında ŞİÖ Genel Sekreteri Ming ile bir araya geldiği bildirildi.

Açıklamada, tarafların, Mısır'a örgütün diyalog ortağı statüsü verilmesine yönelik mutabakat zaptını imzaladıkları kaydedildi.

Söz konusu mutabakat, örgütün üye ülkeleriyle ticaret, yatırım, enerji, ulaştırma ve turizm gibi birçok alanda ilişkilerini güçlendirmenin yanı sıra bölgesel güvenlik ve istikrarı destekleme yolunda önemli bir adım olarak nitelendirildi.

Öte yandan ŞİÖ Genel Sekreteri Min de Mısır'ın örgüte diyalog ortağı statüsünde katılmasını memnuniyetle karşılayarak, gelecekte verimli bir iş birliği yapılması arzusunu dile getirdi.

Türkiye, Azerbaycan, Sri Lanka, Ermenistan, Kamboçya ve Nepal örgütün diyalog ortağı ülkeler.

Suudi Arabistan, Mısır ve Katar'a diyalog ortağı statüsü verilmesi de 2021'de kararlaştırılmıştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX