0530 708 54 54
0530 708 54 54
10 Haziran 2022 Cuma 14:09:00 - Güncelleme:10 Haziran 2022 Cuma 14:10:00

Macaristan Başbakanı Orban: Rus gazına ambargo Avrupa ekonomisini mahvedecek

Macaristan Başbakanı Viktor Orban Cuma günü yaptığı açıklamada Rus gazına ambargo tartışmaları ve ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Orban ambargoların Avrupa ekonomisine zarar vereceğini söyleyerek uyarıda bulundu.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban "Rusya'nın doğalgaz ithalatına Avrupa Birliği ambargosu Avrupa ekonomisini yok edecek. Şimdiden yüksek enerji fiyatları ve artan enflasyonla boğuşuluyor" dedi.

Orban ayrıca yakıt, bazı temel gıdalara ve enerji fiyatlarının da arttığını belirterek, Mayıs'ta %10,7'ye ulaşan enflasyon %15 ila %16 arasında olmaya devam edeceğini söyledi.

MACARİSTAN RUBLE'YE GEÇİŞİ DE KABUL ETMİŞTİ

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Nisan ayında gerçekleştirdiği basın toplantısında, Rus gazı için Ruble ile ödeme yapmaya hazır olduklarını ifade etmişti.

Bu açıklama sonrası Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto da Rusya'ya doğalgazda Ruble ile ödeme yapılmasına yönelik teknik detayların çalışıldığını açıklamıştı.

Etiketler : Macaristan Başbakanı Viktor Orban Peter Szijjarto MACARİSTAN RUBLE
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX