0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
21 Şubat 2023 Salı 21:56:00 - Güncelleme:21 Şubat 2023 Salı 21:56:00

Kremlin: Amacımız nükleer denkliği sürdürmek

Kaynak: AA

ABONE OL

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması'ndaki (START) katılımını “nükleer denkliği sürdürmek” için askıya aldığını söyledi.

Peskov, Rus devlet destekli RT kanalına yaptığı açıklamada, Rusya'nın, ABD ile yapılan ve kıtalararası nükleer balistik füze kabiliyetlerini dizginlemeyi amaçlayan Yeni START'taki katılımını askıya almasını değerlendirdi.

Rusya'nın Yeni START antlaşmasından çekilmediğini vurgulayan Peskov, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Rusya'nın antlaşmadan çekilmediğini, askıya aldığını vurguladı" dedi.

ABD ve diğer ülkelerin, antlaşma kapsamında ısrarcı oldukları denetim koşullarının kabul edilemez olduğuna işaret eden Peskov, "Söz konusu koşullar, NATO'nun da giderek daha fazla müdahil olduğu günümüzün çatışma ortamında mümkün değildir. Üstelik NATO da antlaşmaya taraf olduğunu iddia ediyordu" diye konuştu.

Peskov, Rusya'nın başka ülkelerin nükleer kapasitelerini de göz önünde bulundurmak zorunda olduğunu belirterek, "Almanya ile Fransa'nın nükleer kapasitelerini de hesaba katmalıyız ki bu da çok önemli. Başkanımız ve ülkemizin temel amacı bu nükleer denkliğin devam etmesini sağlamaktır" ifadelerini kullandı.

Etiketler : Peskov rus abd
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX