0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
14 Ekim 2022 Cuma 16:28:00 - Güncelleme:14 Ekim 2022 Cuma 16:28:00

İran Macron'un ülkedeki protestolara desteğini "şiddeti teşvik" olarak niteledi

Kaynak: AA

ABONE OL

İran, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ülkedeki protestolarla ilgili destek açıklamasını "iç işlerine müdahale" ve "şiddeti teşvik" olarak niteleyerek kınadı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, yazılı açıklamasında, Mahsa Emini'nin ölümü sonrasında başlayan protestolarda göstericilerle dayanışma içinde olduğunu açıklayan Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a tepki gösterdi.

Macron'un açıklamalarını, İran'ın "iç işlerine müdahale" ve "şiddeti teşvik" olarak niteleyerek kınayan Kenani, "Fransız hükümetinin, şiddetle mücadele eden İranlı güvenlik güçlerini kınarken Fransa'daki petrol ve gaz sektöründeki işçi grevlerini bitirmek için güç kullanacakları tehdidinde bulunmasının şaşırtıcı olduğunu" ifade etti.

Fransa'nın tutumunu "iki yüzlülük" olarak tanımlayan Kenani, "Bu durum, insan hakları iddiasında bulunan birçok Batılı hükümetin sözlüğündeki insan haklarının, siyasi hedeflere ulaşmak ve diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmek için bir oyuncak ve araçtan başka bir şey olmadığını bir kez daha kanıtlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, dün yaptığı açıklamada, İran'daki protestolarda güvenlik güçlerinin göstericilere müdahalesini kınayarak protestocularla dayanışma içinde olduğunu ifade etmişti.

Etiketler : iran şiddet emmanuel macron
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX