0530 708 54 54
0530 708 54 54
31 Ekim 2023 Salı 07:13:00 - Güncelleme:31 Ekim 2023 Salı 07:13:00

Gazze'de hastaneler kullanılamaz hale geldi

İsrail'in Gazze'de hastane, okul, ev demeden sivil halka yönelik aralıksız katliamları devam ederken, yoğun saldırı altında kalan hastaneler hizmet veremez hale geldi. Şifa Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Fadya Malhis Gazze'deki içler acısı durumu 24 TV ekranlarında dile getirerek, “Hastaneler çok vahim bir hale geldi. Şifa Hastanesi'nde 500 yatak var. Hastanede ise 5 bin yaralı var. Boş yer hiç yok. Yaralılar boş koridorlarda, çadırlarda yatıyor.” açıklamasında bulundu.

İsrail'in Gazze'deki sivillere yönelik yoğun hava saldırıları her geçen gün giderek artıyor. Gıdadan, ilaçtan, elektrikten, yakıttan, bütün insani ihtiyaçlardan mahrum Filistinlilere giden yardımlar da, İsrail güçleri tarafından bombaların hedefi oluyor. Şifa Hastanesi doktorlarından Fadha Malhis, Gazzelilerin içler acısı durumunu 24 TV'ye anlattı.

"HASTANELERDE BOŞ YER YOK, YARALILAR BOŞ KORİDORLARDA, ÇADIRLARDA YATIYOR"

Dr. Malhis, Gazze'de 24 hastanenin İsrail'in yoğun hava saldırıları ve akaryakıt ihtiyacı sebebiyle kullanılamaz hale geldiğini, şu anda özel ve devlete bağlı kullanılabilir yalnız 12 hastanenin kaldığını, eğer yakıt ihtiyacı karşılanmazsa bütün hastanelerin devre dışı kalacağını vurgulayarak şunları söyledi:

"Hastaneler çok vahim bir hale geldi. Şifa Hastanesi'nde 500 yatak var. Hastanede ise 5 bin yaralı var. Boş yer hiç yok. Yaralılar boş koridorlarda, çadırlarda yatıyor."

İsrail güçleri tarafından tıbbi malzemelerin hastanelere girişinin engellendiğini belirten D. Malhis, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Hastanede ilk yardımdan başka hiçbir müdahalede bulunulamıyor. Çünkü ilaç yok. 500 tır tıbbi malzeme İsrail'in izin vermemesi sebebiyle gönderilemiyor. İlaç yok, akaryakıt yok. Elden hiçbir şey gelmiyor. Ekipler gece gündüz yorgun bir halde çalışıyor."

"ŞİMDİYE KADAR 250 BİN EV VE APARTMAN YIKILDI"

İsrail'in Gazze'deki evlerin yarısını yıktığını, binlerce Filistinlinin enkaz altında karanlıklara gömüldüğünü vurgulayan Dr. Malhis, şunları söyledi:

"İsrail 1 saniye bile durmadan, havadan karadan denizden vuruyor. Şimdiye kadar 250 bin ev ve apartman yıkıldı. Yani evlerin yüzde 50'si yıkıldı. Binlerce kişi yıkım altında, karanlık içerisinde, susuz ve elektriksiz hayata tutunmaya çalışıyor."

İsrail'in akıttığı kan ve gözyaşının ne zaman biteceğini bilemediğini belirten Dr. Malhis, Gazze'de yaşanan can kaybının boyutunu şu sözlerle vurguladı:

"Şehit sayısı sürekli artıyor. Çocuklarımız, kadınlarımız, yaşlılarımız öldü. 21 bin 18 yaralımız var. Mezarları bile vuruyorlar. Ne zaman duracak bu kan, ben de bilmiyorum."

"İSRAİL GÜÇLERİ EKMEK KUYRUKLARINI DAHİ BOMBALIYOR"

Dr. Malhis, İşgalci İsrail güçlerinin aç ve perişan Gazze halkını, bir parça ekmek için 10 saat sıra beklerken bombaladığını şöyle ifade etti:

"Burada akaryakıt yok, su ve gaz sıkıntısı var. Birkaç ekmek alabilmek için 10 saat sıra bekliyoruz ve ekmek sırası beklerken saldırılar oluyor. Ekmek kuyruklarını dahi İsrail güçleri bombalıyor."

Etiketler : İnsanlık dramı Hastane krizi Gazze yaralıları
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX