0530 708 54 54
0530 708 54 54
SON DAKİKA
18 Haziran 2022 Cumartesi 13:15:00 - Güncelleme:18 Haziran 2022 Cumartesi 16:46:00

Elon Musk'tan Yunanlıları çıldırtan paylaşım! 1453 fetih mesajıyla dikkat çekti

Kaynak: Ahaber

ABONE OL

Twitter'a yönelik satın alma hamleleriyle dünya gündeminden düşmeyen Tesla ve Space X'in CEO'su Elon Musk, bu kez yaptığı bir paylaşımla büyük ses getirdi. Sosyal medya devi Twitter'da bulunan resmi hesabından İstanbul'un Fethi'ne gönderme yapan Musk, akıllarda verdiği mesajla ilgili soru işaretleri yarattı.

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, son aylarda Twitter ile ilgili yaşanan alın süreci nedeniyle dünya gündeminden düşmüyordu. Musk, sosyal medya şirketi Twitter'ı yaklaşık 44 milyar dolara satın alma anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını duyurmuştu.

PAYLAŞIM KAFALARI KARIŞTIRDI

Bir süredir dikkat çeken bir hamlede bulunmayan Musk, Twitter hesabından '1453' paylaşımı yaptı. Musk'ın paylaşımı kısa sürede gündem oldu.

Musk, Twitter hesabında, yatağında yatmakta olan bir Bizans askerinin, "Did I lock the gate (Kapıyı kilitledim mi?)" dediği bir karikatür paylaştı.

Karikatürün altında ise "Constantinople 1453" yazısı yer alıyordu.

Çok sayıda Türk kullanıcı Musk'ın paylaşımına yorum yaparken, paylaşımın zamanlaması ise dikkat çekti.

ELON MUSK NE DEMEK İSTEDİ?

ERHAN AFYONCU: AÇIK UNUTULAN KAPI EFSANESİNE ATIF

Musk'ın büyük ilgi gören paylaşımına tarihçi Erhan Afyoncu da yorumda bulundu.

Afyoncu, Musk'ın paylaşımını değerlendirdiği Instagram paylaşımında ünlü milyarderin İstanbul'un fethiyle ilgili attığı tweetinde 'Açık Unutulan Kapı' efsanesine atıf yaptığını söyledi.

Afyoncu paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Açık kapı söylentilerinin gerçekle alakası yoktur. Fethin şokunu atlatmak ve şehrin Türkler'in eline geçmesini küçümsemek için çıkarılmıştır. Güya kuşatma sırasında herkesin açık unuttuğu kapı Kerkoporta, dünya tarihinin akışını kesin biçimde değiştirmiştir.

Hammer'den Stefan Zweig'e kadar birçok batılı tarihçi ve edebiyatçı İstanbul'un fethinin son safhasını şu şekilde anlatırlar; Surların arasında dolaşan birkaç Türk askeri Edirnekapı ile Eğrikapı arasında bulunan "Kerkoporta/Cambazhâne" denilen yayalara ayrılmış küçük kapılardan birisinin aklın alamayacağı bir unutkanlık yüzünden açık kaldığını görürler. Diğer askerlere de haber verilir ve Türkler bu kapıdan girerek İstanbul'u fethederler. Herkesin unuttuğu bir kapı olan Kerkoporta, küçücük bir rastlantı, dünya tarihinin gidişini değiştirmiştir. Bu bilgi sadece Dukas Tarihi'nde vardır ve Dukas da kuşatma esnasında İstanbul'da değil Midilli'dedir. İddiası dönemin diğer kaynakları ile uyuşmaz.

Dönemin Türk kaynakları ile Barbaro ve Dolfin incelendiğinde fethin son aşamasının hiç de bu şekilde olmadığı anlaşılmaktadır. Açık kapı söylentilerinin gerçekle alakası yoktur. Fethin şokunu atlatmak ve şehrin Türkler'in eline geçmesini küçümsemek için çıkarılmıştır. Bu rivayet batıda çok yaygındır.

Ancak yerli ve yabancı tarihlerin çoğuna göre Türk askerleri bugünkü Topkapı'ya yakın bir yerden savaşarak şehre girmişlerdir. Nitekim bu bölgenin ismi de surların toplardan ve atılan lağımlardan dolayı gördüğü tahribat yüzünden, fetihten sonra Top Yıkığu Mahallesi olarak anılmıştır. Fatih ve askerleri şehri açık bir kapıdan değil surları yıkarak fethetmişlerdir."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX