0530 708 54 54
0530 708 54 54
02 Mayıs 2020 Cumartesi 09:20:00 - Güncelleme:02 Mayıs 2020 Cumartesi 09:20:00

Düşündüklerinin tam tersi çıktı: Virüslü yarasaların neden hasta olmadığı açıklandı

Bilim insanları, yarasaların SARS, Ebola gibi çok sert etkileri bulunan güçlü virüsleri taşıdığı halde neden etkilenmediğini, "Sting" adı verilen bağışıklık geninde meydana gelen bir mutasyondan kaynaklı olabileceğini söylüyor.

Virüslerin olumsuz etkileri hem insanlarda hem hayvanlarda birçok semptom gösterirken, bu etkiler yarasalarda mutasyon geçiren "Sting geni" sebebiyle görülmüyor.

DÜŞÜNDÜKLERİNİN TERSİ ÇIKTI

Wuhan Viroloji Enstitüsü'nde çalışmalarına devam eden Prof. Peng Zhou, başlangıçta yarasalarda güçlü bir antikor olduğunu düşünerek çalışmaya başladıklarını, fakat daha sonra Sting'in, hücrelerin sitoplazmasında bulunmaması gereken DNA’ları tespit ederek hücreyi ele geçirmesine engel olduğunu gösteren bulgular olduğunu söyledi.

İNSANLARDA YÜKSEK ATEŞ GÖSTERMESİNİN SEBEBİ

İnsan bağışıklık sisteminde ise bu DNA’lar birden çok hücreye yayılıyor, DNA’yı tanıyıp antikor geliştiriyor ve savaşmaya başlıyor. Bu süreçte ise yüksek ateş gibi semptomlar ortaya çıkıyor. Sting'in, daha çok virüslerde bulunan RNA materyalini de tespit edebileceği düşünülüyor.

KORONANIN BAŞLANGIÇ HİKAYESİ

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını başladığı günden beri çalışmalara devam eden bilim insanları, Kovid-19'un önce yarasadan bir başka hayvana, daha sonra insana bulaşmış olabileceğini öne sürüyor.

YARASALAR ÜZERİNDEKİ DİĞER ÇALIŞMALAR: 130'DAN FAZLA VİRÜS TAŞIYORLAR

ABD'de bulunan ve kar amacı taşımayan bilim kuruluşu EcoHealth Alliance'ın başkan yardımcısı Kevin Olival, 30 yıldan daha uzun süre yaşayan dünyanın tek uçan memeli hayvanı yarasaların 130'dan fazla virüs taşıdığını belirtti.

Yarasaların uçuş sırasında vücut ısıları 38 derecenin üstüne çıkarken, kalp atışları da dakikada 1000'i geçiyor.

"BU HIZ NORMALDE BİRÇOK MEMELİNİN ÖLÜMÜNE YOL AÇAR"

Webtekno'nun haberine göre, Singapur'da Duke-NUS Tıp Fakültesi'nde yarasa virüsleri üzerine çalışan Linfa Wang, bu hızın normalde birçok memelinin ölümüne yol açtığını, ancak yarasaların uçmanın zorluklarıyla baş edebilmek için bağışıklıklarında yeni bir sistem geliştirdiklerini söyledi. Yarasalarda mutasyona uğrayan bu sistem sayesinde zarar gören hücre hemen kendini tamir ediyor. Böylece enfeksiyonlara büyük tepkiler vermiyorlar.

Wang, virüslerin olumsuz etkilerine rağmen hayatta kalan yarasaların bağışıklık sistemlerini inceleyerek insanlar için de enfeksiyonlara karşı tedavi geliştirebileceğini düşünüyor.

Etiketler : Singapur korona koronavirüs yarasa hastalık yarasalar Wang Wuhan Viroloji Enstitüsü
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanan aydınlatma metnimizi okumak için buraya, mevzuata uygun çerez politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya, gizlilik politikamızla ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
closeX